Genius Loci

(festivalový názov)
  • Slovensko Genius Loci (festivalový názov) (viac)
Krátkometrážny / Animovaný
Francúzsko, 2020, 16 min

Samotářská Reine zahlédne nitro chaosu a vydá se s ním na cestu městem. Výtvarně vytříbený, silně atmosférický film natočil francouzský režisér Adrien Merigeau, který několik let působil v Irsku. Krom své vlastní tvorby se podílel i na filmech Brendan a tajemství Kellsu (2009) a Píseň moře (2014), které byly nominovány na Oscara. (Anifilm)

Kobitch

Velmi zajímavý snímek, svým výtvarným stylem velmi neuchopitelný. Na obrazovce se stále něco mění, přetváří a transformuje, objevují se prapodivné geometrické tvary a střídají se výtvarné styly (na filmu pracovalo více vedoucích animátorů), celé je to podkreslené sugestivní hudbou nebo okolními ruchy. Zkrátka mi to přišlo, jako kdyby hlavní postava — mladá černoška Reine — byla buď na tripu, nebo měla nějakou poruchu osobnosti. Nebo oboje. Faktem zůstává, že film se mi dost líbil, tahle originální neuchopitelnost se neokouká. Nedokázal bych tedy na něco takového koukat v celovečerním formátu, ale od toho tu právě máme animované kraťasy, ve kterých se autoři mohou dost vyřádit a mít je velmi autorské. [Oscary 2020] ()