Žena na útěku, odvážný uprchlík, horlivá úřednice a otec v nesnázích. Neznali se, ale teď se jejich cesty protnou v australském záchytném středisku pro imigranty. (Netflix)

Tosi

Ponurý drama plný bolesti a taky těžkýho rozhodování, co je tady vlastně správný a co špatný. Jde tady o imigranty a soucítit se tady dá s oběma stranami, s těmi co jsou zavření, i s těmi co je mají hlídat. Seriál je velmi dobře napsanej, nevypráví až tak něco novýho, ale působí autenticky a má i dojemnej konec, takže určitě 80% a silný čtyři pecky. ()

petikacka

Ano, bylo to silné a ano bylo to hnusné. Nejsem žádný vítač, ale zasáhlo mě to. Ovšem řekněme si to otevřeně, kdyby tu nebylo té Australanky nezákonně držené v tomto zařízení, tak by tento seroš vůbec nevznikl. Jeden si nemůže dělat názor po tomto shlédnutí, musel by to zažít. Věřím, že se takové věci asi stávají, ale nemůžeme házet všechny do jednoho pytle a každá mince má vždycky dvě strany...Za mě 85% ()

zdenzo

NÁŘEZ, KTERÝ BY MĚLI VIDĚT VŠICHNI VÍTAČI I ODPŮRCI MIGRACE Skvělá minisérie, popisující australské imigrační peklo, kde je jenom porazenych. Hodně to prehodnotí Váš pohled na uprchlickou politiku (tedy pokud nejste tupé a sobecké hovado). Výborně zahraná role Yvonne Strahovski. Je neuvěřitelné jak si vyspělá společnost 21.století nedovede poradit se 70 miliony valecnymi migranty, z nichž polovina jsou děti. 4,7* ()

M.i.k.e

je celkem jasné,že tzv.vítače tohle utvrdí v tom jak je všechno strašně špatně,kdežto pro ty co volí spd a o víkendu si s chutí zahajlují s Ortelem to bude jen tupá agitka,nicméně v reálu je to hlavně silná káva,která ukazuje,že se co týká migrace jde o boj,který vlastně nemá vítězů.Možná to místy trochu smrdí klišé,aby to vyvolalo potřebné emoce,ale věřím,že zhruba takhle to opravdu funguje.Moc hezky tu Stateless ukazuje tři tábory.Bezradné úředníky,kteří přes všechna pravidla,nařízení a vlastní (ne)schopnost zapomněli být lidmi.Stráže v uprchlickém táboře,kteří jsou buď hovada,nebo ignoranti a nebo lidé,kteří by snad i chtěli dělat věci správně,ale nemají moc možností.No a pak samotní uprchlíci,kteří jsou degradování na "anonymní" dav,který dozorci oslovují číslem jako ve vězení i když v něm nejsou a většina z nich chce pouze lepší život pro sebe a svoje blízké.(je možná trochu naivní,že jsou zde všichni zobrazeni jako klaďasové,ale byl jsem s tím ok).A ti všichni se pak sejdou na místě,které se jim postupně zadře za nehty a jednoho po druhém je sežere za živa...80% ()

jedna_vrana

Ani neviem, kto mi bol sympatický a kto menej. Nepriateľskí dozorcovia sú tiež len produktmi systému (alebo aj absencie vlastného svedomia?). Či ľutovať tých chudákov migrantov, ktorí si vybrali akurát Austráliu, krajinu známu tým, že lode s migrantmi otáča už vo výsostných vodách? Či chuderku Sofie, ktorej sa udejú strašné veci a urobí nešťastné rozhodnutia? Keby ma neboli absolútne rozčuľovali postavy Cam Sandford a Clare Kowitz, možno by som minisériu vzala viac na milosť. ()

• Stejně jako hlavní postava, i kult GOPA má svoji skutečnou předlohu, kterou je společnost Kenja Communication, známé také jen jako KENJA. Názvy obou kultů jsou složeny z křestních jmen jejich zakladatelů, v případě společnosti GOPA ze jména Gordon (Dominic West) a Pam (Cate Blanchett) a v případě společnosti KENJA ze jména Kena Dyerse a jeho partnerky Jan Hamilton. (oli009)
  • Minisérie se inspirovala skutečným příběhem australské občanky Cornelie Rau, která byla součástí kultu KENJA a mezi lety 2004 a 2005 byla po dobu 10 měsíců nezákonně držena nejdříve v ženském vězení v Brisbane a následně v detenčním centru pro imigranty Baxter poblíž města Port Augusta v Jižní Austrálii. (oli009)