Londýn, 13. října 1993. Den, kdy se měla Anglie utkat s Holandskem v kritickém zápase kvalifikace na Světový pohár. Na druhém konci Evropy zuří Bosenská válka, Sebrenica je v obležení a OSN připravuje leteckou humanitární pomoc. Srb s Chorvatem se setkají v autobuse v Londýně. Navzájem se poznávají – pocházejí z jedné vesnice v Bosně. Namísto pozdravu se jeden druhého pokusí rozemlít na kaši. A následně se plni šílenství honí v ulicích londýnského centra. Výjimečný debut Jasmina Dizdara coby režiséra mimořádného celovečerní filmu sleduje vzájemně propojené a pohnuté životy čtyř britských rodin, jejichž setkání s válečnými uprchlíky z bývalé Jugoslávie jim pomůže otevřít oči a spatřit krásu jejich vlastních životů. Film spojuje nespokojené, neklidné a výstřední postavy v panoramatickém portrétu nejožehavějších míst Londýna, kde se mísí různé společenské třídy i kultury. Výsledkem je černá komedie, která skrývá hluboké pochopení: když se život jen maličko změní ve váš prospěch, může to být krásné. (oficiálny text distribútora)

kolodej1

byl jsem zvědavý, jestli to bude takový ten typický balkánský film a podle úvodu jsem měl obavy, že to tak bohužel bude. Naštěstí se z toho vyklubal spíše britský pohled, alespoň v těch úsměvných scénách, jen tu občas probleskoval ten balkánský temperament, ale to mi nějak nevadilo. Ocenil jsem způsob nechtěného přesunu do Bosny a i to, že zkraje relativně ne úplně přehledné dějové linie nakoec vyústi v uspokojivě složenou mozaiku. A nevadí ani happyendový závěr. 70% ()

Aky

Nepěkný, těžko stravitelný, chvílemi až protivný film, jehož hlavním obsahem jsou stížnosti, jak to mají v Británii těžké s imigranty a jak to ti Angličané ani mezi sebou nevedou nijak povzbudivě. Navíc autoři zvolili zmatenou a matoucí formu, která vyprávění roztříštila do těžko sledovatelných segmentů, jež sdělení spíše komplikuje než mu napomáhá. ()

StDavid

Britský pohled na imigranty z bývalé Jugoslávie na pomezí komedie a dramatu. Než začali Jarchovský a Hřebejk psát Horem pádem, tak se pravděpodobně dívali na tenhle film. Pro mě někde mezi 3 a 4 *. ()