Snad jen té nejmladší generaci je nutné vyprávět příběh nejslavnějšího románu v dopisech, který vydal v roce 1782 Choderlos de Laclos pod názvem Nebezpečné známosti, aby tak odhalil mravy ne-li celé aristokracie, tedy alespoň její nejelegantnější části. Opět se tedy staneme svědky sázky Valmonta a paní de Merteuil, která zničí nejeden lidský osud, protože jak praví tato navenek úctyhodná dáma: "Jsou lidé, kteří při sobě stojí v dobrém, kdežto my při sobě stojíme ve zlém." (oficiálny text distribútora)

kleopatra

Jsou literární záležitosti, které mají platnost, ať jsou zasazeny do jakéhokoli místa i času. Mohou být stále aktuální, když samy postavy nevypadají a nemluví jakoby byly přeneseny v čase. Nedokážu si představit, jak by se někdo v dnešní době mohl nechat manipulovat takovým způsobem, jakým to dělá postava Catherine Deneuve - ač stále neskutečně půvabná. Velmi slabé Nebezpečné známosti. ()

pm

Obsazení Valmonta a madame de Tourvel je typově parádní, nic to ovšem nemění na faktu, že tato televizní podívaná by se mohla jmenovat "Velmi nebezpečná fraška". Jedna hvězdička za obsazení Danielle Darrieux do role madam de Rosemonde, protože mi připomněla noblesu starých francouzských filmů, na které se dá dívat pořád. ()

Skip

Myslím si, že nejlepší adaptací de Laclosova románu je film Stephena Frearse. Na tuto třídílnou adaptaci (alespoň co jsem měl já možnost vidět na ČT, kde to bylo rozděleno do tří dílů) jsem se podíval jednak ze zvědavosti, protože mě zajímá, jak který tvůrce s touto látkou naloží, a pak také kvůli Catherine Deneuve, která patří k mým nejoblíbenějším herečkám. Catherine mě nezklamala. Byla krásná a hrála tolik, kolik jí bylo dovoleno, tj. víc z toho, co měla k dispozici vyždímat nemohla. Není to film bůhví jak kvalitní, ale koukat se na něj dá, aniž by měl člověk pocit, že se mu zvedne žaludek, jako se mi to stalo u Velmi nebezpečných známostí. Ovšem ta délka je zcela zbytečná. ()

B. Haf odpad!

Nechápu proč je nutné zasazovat tento příběh do moderní doby, kdy máme zcela jiné hodnoty a pod. Navíc nechápu co si o sobě myslí C.Deneuve. Je to řpíšernost ze které se mi začalo dělat špatně už po prvních pětiminutách. Tak jsem se dívala na posední díl a dobře jsem se pobavila. hodnocení kleslo hluboko pod hladinu filmové stoky. ()

Arsenal83

Z tých všetkých variácií ma asi táto verzia zaujala najviac. Najmä pre mňa plochému deju i premisu, kde slizák Rupert zlomí srdcia všetkých generácií a laní v okruhu 20 km od kaštieľa. Zasadenie do modernejšej doby mi vôbec nevadilo, práve naopak. Výborná hudba podkreslila tajomnú atmosféru intríg a Rupert si mal fakt z čoho vyberať. ()