V podkrkonošské chalupě žije šedesátiletý Joska Platejz, svérázný všeuměl. Báječně vyvařuje pro partu dřevařů. K chalupě si svedl horský potůček a zřídil si sadu nádrží (v jedné chová pstruhy). Má také větrnou elektrárnu, lanovku na dřevo, v chalupě klimatizaci a figurínu muže, která se zove Albert a která vyleká neznámého návštěvníka. Joska je člověk, který tvrdí to, že nejlepší je být sám, ale přesto se neustále snaží sám nebýt. Přátelí se s hajným, učitelem, snaží se, aby za ním jezdily pravidelně děti a proto snadno podlehne dámě středních let. Ta se nenechá dlouho přemlouvat a brzy za ním do chalupy přijede. Zdá se, že se rodí velká láska... (oficiálny text distribútora)

WANDRWALL

Role jakoby šitá na míru ve vyším věku stále více melancholickému V. Brodskému. Jde spíše o hořký příběh, než komedii, jak je uvedeno v tiráži, v němž Joska Platejz si užívá život v přírod a vydělává a střádá kačku ke kace, zatímco jeho děti by nejraději přišli k penězům rychle a na úkor druhýhého, nejlépe Josky Platejze. Drsná scéna, kdy manžel jeho dcery, hraje ho K. Heřmánek mu přijde ukrást peníze, a ničí mu jeho svět... Na vše se přijde, a pozdě už zločinci tvrdí, že šlo o legraci... J. bohdalová hraje taky roli, která odpovídá jejím hlavním charakterovým vlastnostem. Nejlépe ji charakterizuje věta: "Až vylezu z báně, budeš už prdět do kytek". ()

joker.george

Klidný a pohodový film, čemuž pomáhá i krásná krajina Krkonoš. U snímku si odpočinete, ale stejně budete rádi, že jste ho viděli. Plejáda českých hereckých hvězd potěší, stejně jako jejich výkony. Humor filmu nechybí, určitě se zasmějete, ale čekal jsem ho více vzhledem k názvu filmu. Ve scénáři se nezapomělo ani na dramatičtější a vážnější okamžiky, které se taktéž povedli a možná jich je dokonce více, než těch humorných. ()

Aven

Byl jsem velmi mile překvapen tím, jak moc dobrým hercem pan Brodský byl. Starého samotáře, který se snaží být nad věcí a moc se mu to nedaří, ztvárnil skvěle. Neméně dobré herecké výkony však předvádí i ostatní "figury" v čele s Jiřinou Bohdalovou. Co říct k samotnému filmu - není to komedie, to ani náhodou, ale film je to příjemný, nevyvolal ve mě špatnou náladu, ikdyž jeho poselstvím je v podstatě sdělení, že většina lidí jsou egoističtí hajzlové. ()

Radek99

Hynek Bočan má na svém kontě řadu skvělých filmů a tohle je jeden z nich. Citlivý a posmutnělý vhled do života muže, samorostlého solitéra, jehož dostihlo stáří a samota... Už samo usazení do osamělé horské chalupy kdesi v Krkonoších je symbolické - sem člověk utíká před světem. Joska Platejz však ve své samotě štěstí a klid nenachází, latentně je u něj přítomna potřeba komunikace a vztahu coby opory. Jeho vlastní syn mu příliš jistoty a zpětných vazeb nenabízí (vynikající scéna, kdy Jozka odpovídá Heleně, že žádné děti nemá...) a ani kruh blízkých přátel a sousedů jeho vnímání životního naplnění úplně neodpovídá. Jiskru do podzimu jeho života může přinést jedině láska... Krásná smutněveselá úvaha nad pocitem a darem štěstí, nad vitalitou uprostřed rezignace opotřebení věkem a únavy z dlouhého života, nad neodvratitelností stáří... Vynikající Vlastimil Brodský (v jedné z rolí, kde hraje hodně jakoby sám ze sebe...všichni víme, z jakých důvodů a jaký způsob odchodu v životě nakonec sám zvolil... ), jakož i první liga českých herců (Kemr, Čepek, Bohdalová...), to, co Vladimír Michálek později pojmenovával ve svém Babím létě, to tu Hynek Bočan úspěšně o dekádu dříve pojmenovává také - stáří je hrozné, ale je třeba se mu postavit... ()

Slartibarkfast

Melancholickou náladou je protkán tento klidný příběh stárnoucího kutila a samotáře, který touží po společnosti na své zastrčené chaloupce v podhůří Krkonoš. Vlastimil Brodský předvádí standardně nadstandardní skvělou práci při ztvárnění naivní role Jozky Platejze a sekunduje mu při tom plejáda nezapomenutelných skvělých herců. Nejlepší kus tu ale zahrála, překvapivě, Jiřinka Bohdalová, která naprosto přesvědčivě vdechla život své prohnané postavě. Obědy pro dřevařskou partu, rozmluvy nad viržinky Borodiové a věčné peripetie se ženami, to vše zosobňuje hořkosladký klenot. Ač smutný, přece veselý je tenhle film s nádechem nostalgie a tragické skutečnosti lidského bytí a nebytí. Rozhodně patří k české klasice, kterou je třeba vidět. 80% ()

• O tom, že hlavního hrdinu ztvární Vlastimil Brodský, měl režisér jasno hned od počátku. Proto ho také spolu se scenáristou Pavlem Fialou přizval k psaní scénáře, aby do něj vnášel vlastní návrhy a podněty, a upravil si dialogy podle svých představ. (Duoscop)
  • Film měl být původně o dědovi, který pro svou rodinu postaví protiatomový kryt. Jenže mu to moc nejde a vše mu ještě rozmlouvá vnuk. (SONY_)
  • Jako poslední se natáčela scéna s Josefem Kemrem, stojícím na pohybující se lžíci bagru. Herec si přál velebně kynout a stoupl si pro větší efekt na sáňky. Poté, co ztratil rovnováhu a spadl, zranil si těžce patu. Část scény, kterou se podařilo natočit, je v úvodu filmu. [Zdroj: filmovyprehled.cz] (SONY_)