Geniální hudební skladatel, jehož tvorba i životní postoje bořily dobové konvence... Výpravné životopisné drama představuje geniálního hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena skrze tři formativní období života. V roce 1779 se osmiletý „Louis“, jak ho oslovuje otec, velice rychle proslaví v rodném Bonnu jako výjimečný hudební talent. O několik let později se jako energický mladík setkává s Wolfgangem Amadeem Mozartem, což významně ovlivní Beethovenův autorský rukopis i světonázor. V závěru svého života se pak Beethoven uchyluje na statek svého bratra, kde stále tvoří i přes ztrátu sluchu. Podzim života je pro Beethovena zároveň příležitostí ohlédnout se za bouřlivou kariérou, společenskými skandály i ztracenou láskou… Prestižně obsazený koprodukční snímek Nikolause Steina von Kamienského se natáčel z většiny v České republice, diváci snadno poznají lokace v Praze, Ploskovicích, Brozanech nad Ohří, Libochovicích, Českém Krumlově, Telči či Doksanech. V titulní roli Beethovena se představí populární rakouský herec Tobias Moretti, jako dospívající skladatel pak Anselm Bresgott a v dětské roli Colin Pütz. Česká televize snímek uvádí v české premiéře u příležitosti letošního 250. výročí Beethovenova narození. (Česká televize)

Amonasr

Zajímavě ztvárněný životní příběh slavného skladatele, kdy se střídají pasáže z jeho dětství a mládí s posledním obdobím jeho života. Vznikl tak poměrně dynamický a poutavý celek prosycený hudebními úryvky z jeho tvorby, který nenudí, a dvě hodiny tak uběhnou jako nic. Zdařile vystižená je rovněž dobová atmosféra, i když jednání postav je možná poněkud přizpůsobeno současnému překotnému životnímu stylu. Nechybí ani romantizující prvky, aby byl spokojen i současný většinový divák odkojený TV seriály. Trochu mě jen rušilo, že Mozart vypadal jako padesátník, ale možná byl jeho představitel vybrán záměrně tak, aby se vizuálně zvýraznil věkový odstup od Beethovena, což ale nepovažuji za zrovna šťastné. To je ale jen drobnost. Každopádně kvituji, že se snímek vyhnul těžkopádné popisnosti, s jakou se zpravidla životopisné snímky potýkají. ()

Carlie

Ludwig van Beethoven by si zasloužil důstojnější film. Nebylo to špatné, ale vadí mi na tom hned několik věcí. Celý film je rozdělen na tři části – dítě Beethoven (špatné herectví), mladý Beethoven (špatné herectví) a starý Beethoven (průměrné herectví). Mezi těmito časy se děj filmu odvíjí a ve finále to nedělá dobrý dojem. Další problém mám s tím, že se film soustředí na dost nezajímavé věci a místo toho by bylo fajn lépe vykreslit okolnosti vzniku jeho skladeb, což je zajímavé a hodilo by se to tam. V podstatě dost dlouho posloucháme o tom, jak je Beethoven geniální, talentovaný, nadějný, ale nedozvíme se nic, o jeho hudbě, na kterou by se měl film dle mého soustředit především. Ocenila bych třeba vidět zfilmovaný jeho duet s Danielem Steibeltem. Toho Ludwig naprosto katastroficky porazil v duelu, až tak moc, že uznávaný Steibelt přislíbil, že do Vídně nevkročí, dokud tam bude Beethoven. Tato scéna by genialitu nejlepšího (můj názor) skladatele klasické hudby předvedla xkrát lépe než ty nesmyslné průpovídky. Neříkám, že se automaticky musejí striktně držet pravdy (třeba ta scéna, kde se setkal Beethoven s Mozartem se pravděpodobně nikdy nestala a stejně byla do filmu zařazena).  Miloš Forman s Amadeem se také od skutečných událostí vzdálil, ale byl to film, který ukázal Mozartovu osobnost a genialitu, to se o Ludwig van Beethoven (2020) říct nedá. ()

slunicko2

Zaujme, ale neuchvátí. 1) Tři časové roviny mi v tomto případě nevadily, protože scénář byl strukturován přehledně a pochopitelně. Naopak to, že tvůrci postavili souběžně vedle sebe děje s podobným obsahem, byť se odehrávaly v různých časových rovinách, vytvořilo zajímavý nadhled._____ 2) Film předpokládá, že o Beethovenově životě mnohé známe a nenecháme se tak zmást poněkud limonádovým ztvárněním jeho citového zrání. Rovněž tvůrci předpokládají, že divák je seznámen s jeho dílem a tak nepovažují za potřebné doprovázet každý obraz jeho hudbou._____ 3) 21letý Anselm Bresgott (Beethoven - mladík) je sympatický. ()

NinadeL

Další historická látka zpracovaná ve výpravném filmu s Tobiasem Morettim v hlavní roli. Zatímco v Io, Don Giovanni hrál zralého Casanovu, tentokrát hraje stárnoucího Beethovena. A opět je čas na setkání s Mozartem a zase je to trochu jiný pohled. Je skvělé, že Moretti není zaškatulkován jen jako herec z éry nacionálního socialismu. ()

Šandík

Naprosto skvělý film o hudbě, který sice zjevně neocení každý, ale poučeného diváka rozhodně musí nadchnout. Přeskakování dvou linek je sice divácky náročné, ale taky velmi funkční. Málokdo zažije to, že se během jednoho života zcela zásadně změní hudební a vlastně i životní styl. Škoda, že autoři film nevybavili titulky informujícími o místě a čase. Třeba by byl pro mnohé srozumitelnější. I moje milá žena se žel poněkud ztrácela. Celkový dojem: 85% ()

• Všichni tři představitelé Beethovena ovládají hru na klavír a jejich vystoupení jsou autentická. (Dr. Hawkeye)
  • Představitel otce Jeana van Beethovena (Ronal Kukulies) má modré oči a musel nosit hnědé kontaktní čočky. (Dr. Hawkeye)
  • Ve filmu se hraje na klavíry Walter, Graf a Stein z divišovské dílny McNulty Fortepianos. (Beruna68)