Útek cez hranice

• Česko Hranice odvahy (viac)

Rodičia súrodencov Gerdy a Otta sú aktívni v nórskom hnutí odporu. Jedného dňa pred Vianocami roku 1942 ich zatknú a ich deti sú ponechané svojmu osudu. Zakrátko objavia v pivnici dve židovské deti, ktoré tam ich rodičia ukrývali. Je na nich, aby dokončili, čo ich rodičia začali a pomohli Sarah a Danielovi prekročiť hranice do neutrálneho Švédska. Nebude to však jednoduché... (RTVS)

hygienik

WWII nemám rád ako tému a je úplne jedno, či ide o rodinný, vojnový alebo iný žáner. V poslednom čase ma nové nórske rodinné filmy bavia menej, než by mali vzhľadom na ich nepopierateľnú kvalitu. Majú špecifickú dramatickú atmosféru, ktorá je ale zároveň dostatočne naivná pre detské publikum. Na porovnanie, príklad staršieho a novšieho nórskeho rodinného filmu. ()

Sarkastic

„Nechápeš, co dělají, že?“ - „Kdo?“ - „Máma a táta.“ - „A dělají něco? Odpověz mi!“ - „Něčeho sis všimnout musela.“ - „Řekni mi to!“ - „Ničemu nerozumíš.“ Jenže už brzy Gerda pochopí…Snažil jsem se k Hranici odvahy přistupovat jako k dětskému filmu. Pokud na tohle potencionální divák nehodlá přistoupit, nemá smysl, aby se na film díval, a pak ho akorát sejmul za to, že dětem vše příliš snadno prochází, konec je předvídatelný apod. Děj je zkrátka vnímán dětskou optikou, fantazií, naivitou a touhou po dobrodružství. Hlavní hrdinka není žádné vyumělkované a přechytralé dítě, přesto si svou statečností, pohotovostí a v neposlední řadě laskavostí k ostatním získá nejen postavy filmu, ale i samotného diváka. Tomu nedělá nejmenší problém jí a zbytku osazenstva fandit. Důraz na lidské hodnoty a fakt, že svět ani lidé nejsou černobílí, lze jen kvitovat. Celkově tenhle hřejivý film o síle lidskosti hodnotím slušnými 4*. „Ale proč pro ně tolik riskujeme?“ - „Co tím myslíš?“ - „Nejsou jako my.“ - „Jsou to lidé a my taky. A lidé si musejí pomáhat.“ ()

Pierre

Pěkný snímek z období 2.světové války z pozice  skupiny dětí putující do svobodné zóny. Mimo pohledu na krutost doby a jejich těžký a odvažné příbeh , tento film, ale režisérka dokázala právě spojit i s jistou dětskou poetikou,  severskou atmosférou pěknými záběry a dohromady to tvoří silné, poučné, přímočaré dobrodružství. Dětští představitelé moc fajn a sympatičtí. Zajímavý prvek byl i ten, že jeden kluk chvíli nacistické ideologii i věřil, takže to nebylo tak černobilé. Líbilo se mi to, moc ani nevím, co bych vytknul. Určitě by si film zasloužil distribuci. ()

kinderman

Těsně předtím než se Norové vrhli na náš "národní poklad" a natočili remake Tří oříšků pro Popelku, zaútočili na další žánr, v němž jsme kdysi vedle pohádek kralovali, na dětský film. A docela jim to vyšlo, z tématu holokaustu snímek nenápadně přesunuje pozornost k sourozenecké soudržnosti, kdy cesta ke švédské hranici je zároveň cestou správně zorientované Gerdy k jejímu zpočátku pomýleně ideologicky (rozuměj: nacisticky) indoktrinovanému bratříkovi Ottovi (a naopak). ()

otík

Verze, jak dětem přiblížit válku a zároveň je nechat bokem od krveprolití a krutostem války. Na jednu stranu je to rozhodně poučné a pro děti základní školy přijatelné, na druhé straně je to "sluncem zalitý" film, kde nikdo nepřijde o život, i když v reálu by to nepřežila většina hrdinů. Nikdo samozřejmě neřeší ani to, že po návratu domů by všichni ti, kteří malých židům pomohli, přišli o život.  Jako rodič rozhodně kvituji, že někdo dokázal natočit snímek, který malým dětem přibližuje nenásilnou formou válku a zároveň ve světle historické zkušenosti s 2. světovou válkou a aktuální válkou na Ukrajině mi ukápla i slza při uvědomění si, co všechno se děje nevinným dětem a lidem za války.  Viděno v kině v UH jako školní představení pro základní školy. ()

Rozjimatel

1,5 Je to naivné ako rozprávka. Tá baba z chalupy pod lesom je aj zrejme narážkou na Janka a Marienku. Nič proti rozprávkam, milujem ich, ale toto je amatérsky nakrútené, s ochotníckymi hereckými výkonmi detských hercov. V tomto ohľade mi to pripomenulo Narniu, ale ten problém je tu ešte vypuklejší. Najskôr som dal jednu hviezdičku, ale potom som si uvedomil, že je to aj pre detské publikum, tak som hodnotenie zmiernil. ()

Cement73

Celkom klasický príbeh hrôz, aké sa diali počas vojny všade… Tentokrát však zasadený do zaujímavých reálií a lesov niekde medzi Nórskom a Švédskom. Deti to zahrali v rámci možností celkom dobre. Príjemné pozeranie. ()

Gulde

Úžasná norská příroda s takovým vcelku očekávaným příběhem, ale dobré. Jen mi zkazil trochu dojem český dabing, raději bych originální znění. (kino Varšava, 18.2. 2022) ()

Pokryvac

Ako nakrútiť napínavý rodinný film na úrovni tak, aby mal rovnako silnú výpovednú hodnotu pre dospelého aj detského diváka? Nóri dávajú odpoveď. Film Hranice odvahy je dojemný i poučný, no nikdy neupadá do sentimentality. Nenásilným spôsobom ponúka pohľad do nie tak dávnej histórie a podáva ťažké témy tak, aby ich dokázali vstrebať i mladší diváci. Tí najmladší budú mať zrejme po projekcii filmu množstvo otázok, čo je v poriadku a azda k nim dostanú aj odpoveď. Každopádne by rodinný film nemal považovať detského diváka za hlupáka a režisér Helgeland tak rozhodne nečiní. Dobre zahrané aj zrežírované detské dobrodružstvo z neľahkých časov druhej svetovej vojny. ()

blondboss

Pochmúrne reálny detský film aj pre dospelých. Skvelo vystavaný dejovo, vizuálne, ale aj dialógmi, ktoré boli jednak prispôsobené menším divákom, ale zároveň v nich bolo cítiť tieseň a naliehavosť onej doby. Samozrejme, že niektoré pasáže boli ozaj naivné a zbytočne nerealistické, ale k takémuto typu filmu to zrejme patrí. Pridávam štvrtú hviezdu hlavne za ten odkaz mladým ľuďom, ktorí je aj v súčasnej dobe tak aktuálny. A samozrejme aj za nádherné zábery nórskej prírody ako bonus. 70 % ()

st4nford

Hned na úvod bych chtěl napsat, že při sledování tohoto filmu mi nic nechybělo. Zručně natočený dojemný, ale přímočarý příběh o sympatických postavách - dětech na útěku, který si takových 75% určitě zaslouží a rád se na něj podívám kdykoliv znovu. Na vyšší počet by však tvůrci museli naložit se scénářem více invenčně a přidat něco vypravěčsky unikátního. ()

Kozlowski8

Příběh dvou malých sourozenců, kteří v roce 1942 - po tom, co byli jejich rodiče (norští odbojáři) zatčeni - pomáhají dvěma židovským dětem, které rodiče ukrývali ve sklepě jejich domu, s útěkem do neutrálního Švédska... Ačkoliv snímek nese v sobě příchuť a prvky rodinného filmu, rozhodně to neznamená, že by byl přehnaně sentimentální nebo naivní. Naopak - je natočen velice citlivě, poutavě a působí věrohodně a přirozeně, stejně jako herecké výkony všech čtyř dětí. Hezký film a palec nahoru. 75 %. ()

PTuranyi

Dramatický príbeh židovských detí, ktoré s pomocou detí dobrodincov utekajú pred nacistami z Nórska do Švédska. Nechýbajú tu dramatické a silné citové momenty. Žiaľ filmu chýba väčší dramatický spád a napätie. Napriek tomu stojí za pozretie. 70% ()

grangerova

Krásný a silný dětský snímek, který si ale bez problému získá i dospělého diváka. Hranice odvahy mají náladu a poetiku severských dětských knížek, které jsme četli jako malí a která mě chytla za srdce. Doufám, že se díky AČFK dostane do české distribuce, nejen proto, že současné dětské filmové tvorbě podobný kus zoufale chybí, ale hlavně kvůli tomu, že některé věci je potřeba si neustále připomínat. ()

durkes

Nepodarená rozprávka o nórskom detskom odboji.......Ako múdre nórske deti prelstili hlúpych nemeckých vojakov a hlúpych nemeckých psov.......a babu Jagu (ktorá bola asi mobilom volať nemeckých vojakov aby prišli na jej samotu....) ()

klidas_pk

Upozornenie...ak cakate serioznu vojnovu dramu, tak ruky prec od tohto filmu. Namiesto toho totiz dostanete iba rozpravku pre deti, t.j. norsku verziu pernikovej chalupky o jankovi a marienke zasadenu do druhej svetovej vojny ()

Jaký bude 1.díl Zlín Film Festivalu? Online!

Jaký bude 1.díl Zlín Film Festivalu? Online!

20.05.2021

61. ročník nejstaršího a největšího festivalu filmů pro děti a mládež zažije letos ve svém tradičním termínu velkou premiéru. Od 28. května do 1. června přinese na webu www.zlinfest.cz v online formě… (viac)

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

25.08.2020

I když se konání jubilejního 60. ročníku Zlín Film Festivalu přesunulo z důvodu situace způsobené koronavirem až na září, jeho dramaturgové mají už dlouho jasno o podobě mezinárodních soutěží, které… (viac)