Undine je historička, ktorá prednáša o mestskej výstavbe Berlína. Keď ju však opustí muž, ktorého miluje, dostihne ju starý mýtus. Musí zabiť muža, ktorý ju zradil, a vrátiť sa do vody. Nečakane stretáva profesionálneho potápača Christopha a zamiluje sa do neho. Je to nová, šťastná a čistá láska, naplnená zvedavosťou a dôverou. Keď ale Christoph začne cítiť, že Undine pred niečím uniká, prinúti ju to čeliť svojmu prekliatiu raz a navždy. (Film Europe)

Kroupa

Spoiler: Zajímalo by mě, jestli by směla zůstat, kdyby do telefonu nelhala? Možná, kdyby k tomu včas vyřešila svůj problémek s Johannesem... Po Fénixu můj druhý Petzold a opět mě vtáhl, i když trochu méně silně. Na druhou stranu jsem si film pustil prakticky celý ihned znovu a nemůžu ho dostat z hlavy, takže to musí být 5* A teda nechápu, jak může Beer být tak mladá, když působí docela staře (nic ve zlém). ()

angel74

Mám velkou slabost pro Franze Rogowského, což lze považovat za jeden z důvodů, proč jsem si tenhle film prostě musela užít. Nehledě na to, že s Paulou Beer zde tvoří krásný milenecký pár. Dalším a dost podstatným důvodem je samotný příběh o jedné nenaplněné lásce, volně inspirovaný dávnou legendou. A v neposlední řadě mě naprosto dostala i Bachova klavírní hudba, která se rozezněla vždy, když mnou cloumaly emoce. (80%) ()

Vančura

Petzold mě před lety okouzlil dvojicí filmů s Ninou Hoss (Barbara a Fénix), ale do třetice už se stejný zázrak neopakoval, a bohužel mě to moc neoslovilo, nudil jsem se u toho, a celou dobu mi tanula na mysli vzpomínka na snímek Neila Jordana Ondine z r. 2009, který se přímo nabízí ke srovnání a který mě kdysi taky nijak zvlášt nenadchl, byť z jiných důvodů než - tak trochu přeartovaný - Petzold. Paula Beer byla už před časem skvělá v Nikdy neodvracej zrak a zde tomu není jinak (ostatně na Berlinale dostala za roli Undine Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku), a stejně tak ten opakující se Bach na podkresu mnoha scén byl vybrán skvěle a celkově podporuje delikátní atmosféru celého snímku, ale asi už jsem moc starý na to, abych se nechal nějakým filmem okouzlit jen proto, že do titulní role byla obsazena hezká herečka a na pozadí k tomu hraje klavír, takže se pak člověk neubrání rejpavým poznámkám například ohledně nevěrohodnosti scény v bazénu. Chápu lidi, kterým se ten film může líbit, ale osobně už jsem to Petzoldovi prostě nežral, bohužel. ()

claudel

Neil Jordan zpracoval známou legendu spíše thrillerovým způsobem, zatímco Christian Petzold ji pojal výrazně komorněji coby romantické drama. Nevěděl jsem, do čeho jdu, nenapadla mě ta jazyková spojitost, a tak jsem byl překvapen, že jde zrovna o další adaptaci tohoto tématu. Snímek působí místy možná až příliš klidně a unyle, ale svojí krátkou stopáží dokáže vystihnout vše, co je potřeba a splnit to, co má. Paula Beer poměrně přesvědčivá. Zcela zásadní roli zde sehrává nádherná Bachova hudba. ()

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

03.10.2023

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se mezi 4. a 11. říjnem a do programu ji zařadí 28… (viac)

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

12.12.2020

Dnes večer byly prostřednictvím online přenosu z Berlína uděleny Evropské filmové ceny (EFA) v rámci svého 33. ročníku. Nejvýraznějším výhercem se stal dánský snímek Thomase Vinterberga Chlast, jenž… (viac)