Čo keby...?

USA, (2021–2024), 14 h 42 min (Minutáž: 29–38 min)

Tvorcovia:

A.C. Bradley

Jeffrey Wright, Hayley Atwell, Chadwick Boseman, Dominic Cooper, Sean Gunn, Djimon Hounsou, Samuel L. Jackson, Toby Jones, Neal McDonough, Jeremy Renner (viac)

Prvý animovaný seriál štúdia Marvel Čo keby...? nečakaným spôsobom prepisuje scenáre filmového vesmíru štúdia Marvel a prerozpráva slávne udalosti zo známych filmov. Seriál sa sústreďuje na najslávnejších hrdinov filmového univerza Marvel, pričom mnohým postavám prepožičali hlasy rovnaké hviezdy, ktoré si ich zahrali aj v hraných filmoch. (Disney+)

Recenzie používateľa AloeB k tomuto seriálu (18)

Čo keby... Kapitánka Carterová bola Prvým Avengerom? (2021) (S01E01)

Ze samostatné podstaty tohoto seriálu mi dává smysl k jednotlivým epizodám přistupovat jednotlivě. Už jen proto, že ostatní mají mnohem větší potenciál, než tento nezdařený první výstřel. Jak už řekli mnozí, děj jen zbytečně kopíruje originální snímek a zároveň ho nestíhá na mrzkém prostoru půl hodiny řádně odvyprávět. Toto jsou ovšem jen následky skutečného problému, celá koncepce seriálu je založena ne na samostatném ději ale na parazitování již natočených hraných filmů s proměnlivou kvalitou. A pokud se přepíše jeden z nejhorších, jen s ženskou postavou, jaký to může mít úspěch? ()

Čo keby... T'Challa sa stal Star-Lordom? (2021) (S01E02)

Ačkoliv i druhá epizoda naráží na velký problém tohoto seriálu (parazitování na samostatných filmech), tak zde to alespoň tolik kvalitativně nebije do hlavy jako v případě první epizodky a jde si vlastní zábavnou cestou, kdy diváka odlišná variace marvelovského vesmíru baví. Trochu škodolibou radost mám hlavně z toho, že je zde představeno, jak jednoduše šel vyřešit hloupý Thanosův plán, kdyby se užívalo rozumu. A můj oblíbený Sběratel je zde neskutečně luxusním záporákem, až člověka mrzí, že jsme si ho v hraných filmech neužili víc. ()

Čo keby... svet prišiel o svojich najmocnejších hrdinov? (2021) (S01E03)

Opět je ukázáno, že vymanit se z tradičního schématu filmů o superhrdinech je pro snímek přínosné. Využití reálií a možností světa mcu je kreativní a postupná vybíječka Avengerů je pro mne jako člověka, který si více užije Nicka Furyho, Natashu, Johna Walkera nebo Coulsona než nějaké Iron-many, velice uspokojivá. Zároveň jde o ostrý důkaz, jak jednoduše by šlo vyřešit mnoho konfliktů v originálních filmech, kdyby se od nich vyžadovala i logika - nyní mluvím hlavně o Pymovi a jeho neomezených možnostech zabití Thanose a mnohých dalších. V závěru epizody mě velmi bavila spolupráce Lokiho a Nicka Furyho, něčeho obdobného bych se rád dočkal i v hraných filmech. ()

Čo keby... Doctor Strange prišiel o srdce namiesto rúk? (2021) (S01E04)

Krásná premisa, zajímavý námět, sympatický hlas Benedicta Cumberbatche, silný příběh hledání ztracené lásky - co se tedy pokazilo? Snad je to jen můj pocit, ale v konečném důsledku mi přijde, že celých třicet minut není o ději, ale o představení a vyboostění postavy zlomeného Strange - v titulcích označovaného jako Strange Supreme. Konfrontace s Watcherem je působivá, zničení universa však proběhne bez emocí. Trochu problém mám také s postavou Christine, vychází to už z původního filmu Doctor Strange, kdy mi (zřejmě vinou slabého scénáře) nepřijde tato děvčica jako nějak výrazně důležitá pro našeho gerojského čáryfuka. S tím, že jeden animák a jeden crème brûlée to nespraví - zvlášť když tato série animáků pracuje s tím, že má divák k postavám vztah už z filmu. ()

Čo keby... zombíci?! (2021) (S01E05)

Další z povedenějších dílů, zasazení do děje třetích Avengerů je perfektní, rozehrává mnoho možností. Zombie žánr umožňuje schopnosti hrdinů využívat na 90% - což se výrazně liší od hraných filmů, kde jsou tyto schopnosti využity pouze z cca 20%. Opět platí, že rychlé tempo snímku škodí, úplně se tak ztrácí vyznění mnoha scén (hned úvod s Brucem, Visionovo obrácení etc.). Zde doufám v nějaké pokračování. ()

Čo keby... Killmonger zachránil Tonyho Starka? (2021) (S01E06)

Na díl s Killmongerem jsem se těšil - hlavně kvůli samotné postavě, neboť je jednou z nejzajímavějších postav jinak poměrně slabého kolosu zvaného MCU (od kterého ovšem i přesto sleduju každou blbost, aby mi náhodou nic neuniklo, že?). Co jsem ale dostal? Už samotná záchrana Tonyho Starka Erikem je šíleně přitažená za vlasy, jejich následné přátelství je nevěrohodné a následná zrada až neuvěřitelně předvídatelná (byť jsem tajně doufal, že neproběhne, jen proto, aby se tvůrci vyhnuli zbytečnému a stupidnímu patosu). Děj není nijak překombinovaný, ale jednotlivé jeho sekvence jsou na sebe velmi podivně našroubované. V konečném důsledku je vidět, že toto skutečně vzniklo jen kvůli názvu What if Killmonger Rescued Tony Stark? ()

Čo keby... Thor bol jedináčik? (2021) (S01E07)

Nakonec vítězí nadhled. Jednoduše sranda. Skvělá vesmírná kalba. A ti fanoušci, kterým se to nelíbí, by měli spálit své garáže plné starých komiksových sešitů a uvědomit si, že tak jako tak jde o blbou zábavu. No a mně vesmírný hangover se Skrully, Surtrem objímajícím sochu svobody a mým oblíbeným superhrdinou jednoduše těžce sedne. ()

Čo keby... Ultron vyhral? (2021) (S01E08) odpad!

Fanoušci si chválí, jak konečně dostali pořádného Ultrona, jak se tvůrci utrhli ze řetězů, jen pro mě je to vše jeden velký facepalm. Tvůrčí možnosti očividně nikdy nemohou být neomezené a mnoho omezení obvykle existuje z pochopitelných důvodů, škoda pak ale filmařů, kteří o nich neví. Kreativní volnost pochopitelně dovoluje, aby obránce Minas Tirith zachránil nájezd x-wingů pod vedením Luka Skywalkera, ale to ještě neznamená, že by to sloužilo příběhu. V podobném duchu se veze i tento dojemný příběh robota, který bez nějakého většího opodstatnění udělá "all that" pro víc než jen "a drop of blood". Rozpoutá tím sérii how it should have ended půlky marvelovských filmů, kdy jakákoliv dvouhodinová hrozba jiných postav či hrdina s plot armorem skape v několika pár sekundách, viz chudák Ego, postava o to směšnější, že s celou svojí mocí naprosto nic neudělala. Nepůsobí to věrohodně, když v nadcházející epizodě se s Ultronem s kameny perou obyčejní lidští hrdinové. Pochopitelně nemají nějaké power levely stát nad příběhem, ale také platí, že příběh, kde mravenec stojí v boxerském ringu se slonem, nelze brát realisticky úplně vážně (a netvrďte mi, že superhrdinské filmy nemusí být realistické). Násilná resuscitace plecháčka z opravdu slabého Marvel filmu je přepálená do extrému, nepůsobí věrohodně a občas je mírně otravná. Nijak tomu nepomáhá ani cartoonová délka, kdy neexistuje čas na řádné prokreslení děje. I přesto mě však alespoň linka dvou posledních lidí zaujala, Nataša se štítem pobavila, ale oživení Zoly se zdálo být vycucané z prstu. Temný Strange se mi zde líbil více než ve svém zbytečném origin story. Animovaná série se postupně snaží své linky sjednotit, nemohu však říct, že by mě tento způsob těšil či mi dokonce dával smysl. ()

Čo keby... Pozorovateľ porušil svoj sľub? (2021) (S01E09) odpad!

Proč se na to koukám, když nejspíš vím, že se mi to nebude líbit? Protože marvelovské universum je i přes svou kolísavou kvalitu velmi zajímavým projektem, šíleným filmovým a televizním seriálem stavícím na originálních postavách, propojením mezi jednotlivými díly, humorem a epickou akcí. Jenže když jsou postavy jen retcony jiných, když propojení i v rámci takzvaného multiversa výrazně kolísá a když je akce skloubena do půlhodinových animací, zbývá jen humor, který také není moc dobrý. Toto všechno bych však epizodám What if... odpustil, ale samotnou stavbu příběhů nemohu. Stopadesátý tým superhrdinů není v poslední epizodě sestaven kvůli záchraně vesmíru, ale pro snahu o propojení jednotlivých dílů; jejich vytrhnutí z vlastních polouzavřených příběhů však tvoří jeden nedobrý s Ultronem a ničí všechny ostatní. Rozumějte, v druhé sérii jsme mohli sledovat zajímavý střet Iron-manovy přítelkyně a malé Shuri, ale dostáváme jen prostřih uprostřed děje; cliffhanger s Peterem Quillem a jeho otcem dovedl se znalostí jiných filmů zamrazit, ale jeho urychlené vyřešení v rámci této epizody bylo asi stejně hloupé jako Egova smrt v předchozí epizodě; úplně nejhorší je však propojení s epizodou, kde zemřeli všichni Avengers - všimněte si, seriál se nebojí brutálního zabití Sharon Carter zvětšenou Wasp, v klidu rozpůlí Thanose vejpůl nebo nechá pozabíjet všechny Avengery v jedné jediné epizodě, ale nechat Natašu jejímu smutnému osudu ve vlastním znovu svobodném světě se pro potřebu sladkého konce neodváží. Taková falešná brutalita mě irituje, zvlášť v rámci animáku, který se na první pohled tváří jako drsný a nekorektní, ale uvnitř je jen prázdný a parazitující na jiných filmech. Škoda. ()

Čo keby... sa Nebula pridala k Zboru Nova? (2023) (S02E01)

Trochu se bavím tím, že se nová série koncepčně velmi originální série po dlouhých odkladech dostala do světa, kde jiné projekty z oné šílené filmové branže doslova jeden po druhém propadají, a musí si sama dokázat, zda má potenciál značku zachránit, nebo ještě víc potopit. Je nutné zmínit, že oproti boomu marvelovských seriálů oficiálně propojených s filmovou sérií v současnosti masová reklama a snaha nahnat diváky na Disney + neskutečně klesla. Dané je to neúspěchem jiných projektů, viditelné je to na naprostém promlčení Secret Invasion, na plány s vypuštěním Echo v jediný den a na nápadu pouštět epizodky nové série What If den po dni. Je na tom vidět jistá stagnace a nedůvěra v projekty. Něco podobného se paralelně děje s hranými adaptace Disneyho pohádek (a vlastně třeba i s filmy od Pixaru), kdy zatímco Kráska a Zvíře s Emmou Watson byla v době vydání filmovou událostí, tak dnes nějaká Malá mořská víla, nebo Pinocchio nikoho nenadchnou (a pokud ano, tak je to Guillermův Pinocchio). Schválně, kdo se těší na Sněhurku s Rachel Zegler? Že jste o ní nikdy neslyšeli? Proč je ale důležité všechno tohle vypsat k hodnocení epizody? Protože What if Nebula Joined the Nova Corps otevírá seriál, který je s tímto vším zjevně spjatý a na němž je stejně jako na jiných výše zmíněných projektech vidět vyčerpanost filmařiny a především Marvelu. What If je založeno na nostalgii po jiných dílech série a nic nového v podstatě nepřináší. Tato epizoda se snaží snad i povedeně navodit atmosféru noir detektivek a neonoiru, čemuž vesmírný Xandar uzavřený před světem výrazně pomáhá, ale dějově odvádí jen poloviční práci, která je více přehlídkou již viděných postav, s nimiž ani moc dobře nepracuje. Vidět oblíbeného kačera, který by si zasloužil vlastní bizardní animovanou sérii, jako mafiánského bosse je sice líbivé, ale příběhová linka se starou paní a Judem Lawem je těžce stupidní - už jen tím, že dělá z Nebuly úplnou blbku, která (for no fucking reason) pompézně osvobodí zločince a pak si před ním ani nekryje záda. Skrze toto mě děj a jeho vyústění těžce zklamalo a zpočátku zdánlivě inovativní epizoda se stala suchým produktem, s nímž by si jiné projekty od Marvelu mohly beze studu podat ruce. Jestliže i ostatní epizody budou jen přehlídkou cameí bez smysluplně napsaného děje, tak se trochu bojím. V závěru dvou viděných epizod se vždy vytvořil nějaký tým, trochu mi něco říká, že na tomto bude založen závěr této série, která se tímto stane nesoustředěným maglajzem. Pak to budu očividně sledovat jen kvůli animaci. ()

Čo keby... Peter Quill zaútočil na najmocnejších hrdinov Zeme? (2023) (S02E02)

Poměrně vágní a nic neslibující název, který vychází z otravné zápletky druhých Strážců galaxie, přináší překvapivě čerstvý vítr a pracuje s nostalgií a zájmem o mrvelovskou látku mnohem lépe než epizoda první. Protože v prvé řadě nejde ani tak o záchranu světa jako spíš o příběh dítěte, které chce zřejmě ten svět zničit, ale stále je to jenom dítě. Proto je pak taky líbivé zapojení malé Hope, výskyt luxusního Douglase, a spoustu potutelných a občas otravných odkazů na jiné projekty (postavy se možná spojí čistě na sílu, protože pomyslně v té době už působily, ale za zmínku, že Winter Soldiera posílá Gorbačov jako podporu, tohle odpouštím). Epizoda trpí seriálovým formátem, akce je zkratkovitá a není zajímavá. Mnohem zajímavější je pak Peterův odklon od otce, Douglas a jeho dcera a snad i ten Bucky. ()

Čo keby... Happy Hogan zachránil Vianoce? (2023) (S02E03)

Jak série pokračuje, přijde mi, že chci být v hodnocení tvrdší a vůči Co by kdyby skeptičtější. Nejspíš jde o nenaplněné očekávání, protože na one-man-show Happyho Hogana jsem se dost těšil, nicméně to neznamená, že si jeho vynucenou proměnu v superhrdinu musím řádně užít. Současná fáze Mrvelu se možná nese v duchu světa, where everybody gets a superpower, já v tom ale žádný benefit nevidím. Superhrdinské filmy jsou možná v současnosti už tak exkluzivní, že kdokoliv bez superschopnosti je nudný a nezajímavý, já si ale myslím, že právě zdravá kooperace supráků a mudlů může v příběhu vytvořit skvělou a zajímavou dynamiku. A přesně proto mi epizoda, kde Happy Hogan, který byl i bez libovolného superséra největším superhrdinou spider-manovské trilogie, přišla hloupá a nepatřičná. Nehledě na to, že s Hulkovým DNA (nebo obecně jiným sérem supervojáka) se v průběhu několika filmů a sérií nakládalo vyloženě prapodivně, samotná She-Hulk toto dostala vyloženě ze zlovůle scénáristů. Tato Happyho sólovka má možná alespoň trošku vánoční atmosféru a slovní hříčky byly neskutečně zábavné, ale jestli někdo někdy natočil perfektní vánoční superhrdinský speciál, tak to nejsou nekreativní tvůrci What If, ale James Gunn. ()

Čo keby... Iron Man narazil na Veľmajstra? (2023) (S02E04)

Cokoliv toto bylo, pak to bylo poměrně vydařené. Sice jde o klasickou prezentaci obecného problému série What If..., tedy že bez obecného povědomí o MCU budou epizodky jen sledem náhodných zjevů a nevysvětlených hlášek - zde Korg již po stopadesáté odkazuje k papíru a odnikud létají elektrizující puntíky k omráčení protivníka, o magické hůlce Topaz ani nemluvím, nicméně protože si o těchto filmech udržuji povědomí a protože mě Saakar v Ragnaroku dost bavil, tak si nemohu pomoct a snažím se toto vnímat pozitivněji. Takže pro koncepci Gamory mstící se na Tonym a pro vozatajské Grand Prix na odpadní planetě hodnotím jak hodnotím, v závěru však zmíním alespoň důležitou výtku, která se - očekávám - táhne a potáhne i zbytkem série. What If... sice představuje alternativní realitu, ale to ono alternativní zcela zjevně nepřináší vůbec nic nového. Jistě, od konceptu to snad ani nemohu čekat, ale kromě opakujících se postav v jiných kostýmech série od původních filmů přebírá i koncepty a hlášky (opět se vracím ke Korgovi, který je v podání Waititiho sice fajn, ale působí jako by jej napsala AI na základě scénáře k Ragnaroku). Já pastiše rád, ale jestli bude celá série nekonečně jen o nich, tak možná začnu kvitovat ten drbík, že to čtvrtou sérií skončí. ()

Čo keby... Kapitánka Carterová bojovala s Ničiteľom Hydry? (2023) (S02E05)

Tohle sice zbytečné pokračování ve skutečnosti není tak suché jako původní díl, třebaže když o něm zpětně přemýšlím, tak si nějak nedovedu vybavit něco, co na něm bylo skutečně zajímavého. Asi nejvíce mě zajímala Black Widow, starý Bucky Barnes, rádoby americké městečko v Sokovii a obecně návaznost na Černé vdovy. Tak nějak to tvoří propojenost s tímto jinak velmi slabým filmem a činí onomu podivnému Red Roomu alespoň nějaké propojení s budovaným universem. Role Sokovie jako té nejsovětštější země v MCU, kam zasadíme cokoliv chudého a komunismem pošpiněného, je humorná, o to více faktem, že dle Googlu a nějakých těch wikin se tato fiktivní zemička nachází mezi Českem a Slovenskem - de facto je to tedy Ostrava. Což sedí, hahaha, možná i ta cyrilice se tam ještě používá. Pokud všech vynechám vtípky na americkou neznalost evropského zeměpisu (schválně, kolik Čecháčků by pohořelo v tom americkém), tak bych ještě vytkl tu neskutečně otravnou tropu, kdy z našich protivníků vymyjeme mozky a tvoříme z nich supervojáky - jako bychom neměli dost vlastních přemotivovaných patriotů, kteří by se rádi stali sovětským Iron Manem. Protože zatím snad ve všech případech, kdy záporák vlezl do hlavy blízkým hlavního hrdiny, se tento čin vymstil. Tip na závěr tedy je, že až budete chtít vytvořit svého zlého a smrtícího učedníka, snažte se, aby neměl konexe na vaše nepřátele. Císař Palpatine by mohl povídat. ()

Čo keby... Kahhori pretvorila svet? (2023) (S02E06)

Lol. Jakože ne. Takto to úplně nefunguje. Tvorba vlastního a individuálního příběhu mi byla neskutečně sympatická, zasazení do prostředí původních obyvatel Ameriky a využití španělských dobyvatelů zpočátku taky, v duchu jsem chválil odvahu tvůrců napsat epizodu v podstatě jen ve dvou neanglických jazycích. Snažil jsem se ignorovat až triviální děj, protože ten rád ignoruju, když je prostředí zajímavé. Ale přiznám se, že v momentě, kdy Kahhori začala s reshaping the World, mě začala epizoda zklamávat. Zvýraznilo to totiž ještě víc nabuřelost tvůrců ze Spojených států, kteří pro zjednodušení hází veškerou vinu na španělské conquistadory (viděno již v Eternals či Wakanda nechť žije), aniž by skutečně reflektovali fakt, že v USA domorodé obyvatelstvo již skoro vymizelo, zatímco v zemích LA tvoří velký podíl obyvatelstva - je zřejmé, že tato látka je složitá, nepopírám vinu španělských dobyvatel, protože ano, též mají jistý podíl na vyvraždění původních obyvatel, ano, kolonizace vytvořila stále trvající sociální rozdíly (které ovšem opět nejsou tak patrné jako v USA a mnohé země LA měly zastoupení původních obyvatel ve vládě či na jiných významných místech mnohem důležitější); za mě mají však/tedy více krve na rukou anglofonní osadníci a narativ využitý zde a ve výše zmíněných filmech, které se tématu osídlení Ameriky též lehce dotýkají, je neskutečně odporný alibismus. Absurdní je pak scéna na španělském královském dvoře, kdy je osvícená královna představena jako arogantní krutovládkyně a v níž ji scénáristé naprosto zesměšňují, aniž by si byli vědomi jejich skutečné role v procesu kolonizace (mj. evangelizace původních obyvatel a zamezení jejich zotročování, které začal Kolumbus). Tady rozumím, že jde o fikci (a vlastně i o jinou realitu fikčního světa, který je nejblíže naší zemi), ale nemyslím si, že zrovna při tomto narativu nad tím scénáristé takto přemýšleli. O výskytu Strange na konci radši nemluvit, zvláště proto, že je to část, které neslouží příběhu, ale propojení se zbytkem série. Tudíž ačkoliv epizoda začala nadějně a upřímně kvituji snahu tvůrců být v tomto neoriginálním skutečně originální, tak jejich primitivní alibistická agitka mi přijde směšná, škodlivá a hloupá. ()

Čo keby... Hela našla Desať prsteňov? (2023) (S02E07)

Jakkoliv jsem z mnohých jiných epizod série zklamaný, tak tato mě bavila. Kombinace dvou filmů, z nichž jeden je velmi dobrý a ten druhý těžce průměrný, oba ovšem spojují zajímavá prostředí a nápady, je povedená. Ne však kvůli povrchním věcem jako jsou zasazení či inspirační zdroje (byť obě se očividně snaží čerpat z různých mytologií), ale především proto, že tvůrci zacházejí ještě dál a oproti jiným dílům What the fuck If skutečně píší příběh. A to ještě s využitím vděčné příběhové archy, v níž se záporák napraví. K tomuto měla potenciál již první série se svým Michaelem B. Jordanem, ale tam z něho pro jistotu deterministicky udělali ještě většího zlouna. A tady přijdou s epizodou, v níž bohyně smrti hledá vnitřní klid. Top. A není v tom žádný háček, borka skutečně dojde nápravy. Což je krásné. ()

Čo keby... Pomstitelia spojily sily vroku 1602? (2023) (S02E08) odpad!

Na novověkou variaci Avengerů jsem se velmi těšil, že se jim povede zasazení využít stejně dobře jako What if... Zombies, ale v tomto případě se povedl vytvořit suchý nic neříkající mišmaš, Problém pro mě nastal už v momentě, kdy namísto skutečného využití potenciálu daného Co kdyby museli tvůrci šáhnout k postavě Carterové z jiného příběhu, jako by měli potřebu odůvodnit, proč vůbec dělají Avengers v roce 1602. K dalším problémům patří nezajímavá dějová linka, zmatené vyřešení situace a plné nevyužití potenciálu, který koncept nabízel. Předstírání, že znají Shakespeara, bylo tvůrcům houby co platné, ()

Čo keby... zasiahol Najvyšší Strange? (2023) (S02E09) odpad!

Nezaujalo. Popravdě jsem se na Strange těšil, protože záporák dabovaný Benedictem Cumberbatchem zní jako dobrý nápad a protože v minulé sérii to celkem válel. Tady z něj udělali nekompetentního pablba, který k sobě přivede jen tak borku, co ho porazí, a do toho je tam tuna zbytečných a otravných easter eggů. Zakončení jeho postavy bych si upřímně představoval lépe. Oproti minulé sérii necítím potřebu podívat se na některé epizody znovu. ()

Posuny v marvelovském kalendáři

29.12.2021

Přetáčky Doctora Strange zahrnují nová camea

Přetáčky Doctora Strange zahrnují nová camea

21.12.2021

Úspěch Spider-Man: Bez domova a seznámení diváků s konceptem multiverz podle nových zpráv vedlo studio Marvel k rozhodnutí přidat do chystaného pokračování Doctora Strange pár nových cameo scén.… (viac)

Obi-Wan a marvelovky až v roce 2022?

Obi-Wan a marvelovky až v roce 2022?

09.04.2020

Francouzská verze Disney+ vydala tiskovou zprávu, ve které oznámila detaily o chystaných seriálech pro streamovací službu. Kvůli pandemii koronaviru se produkce na většině seriálů musela zastavit a… (viac)