Gustav Makovec (František Peterka) a Karel Vašátko (Karel Augusta) sú dvaja nielen nerozluční kamaráti, ale aj podvodníci, ktorí nedokážu odolať vidine ľahkého zisku, majú však smolu a namiesto zisku sa dočkajú straty. Straty slobody, ktorú sú nútení vymeniť za pobyt v nápravnom zariadení. Brány väznice po čase opúšťajú s pevným odhodlaním začať nový život. Nastúpia v autodielni podniku Frigotherm, ale ich predsavzatie živiť sa poctivo veľmi rýchlo dostáva prvé trhliny. Vystriedajú niekoľko zamestnaní a vymyslia celý rad originálnych podvodíkov a zlodejín. Zakaždým však narazia na podvodníkov oveľa drzejších, bezcharakternejších a prefíkanejších, takže na ich nápadoch zakaždým zarobí niekto iný. A keď už toho majú plné zuby a chcú sa svojim šikovnejším sokom pomstiť, skončia nakoniec tam, odkiaľ na začiatku vyšli. Za mrežami... (TV JOJ)

TV spot

Stanmi

Nijak špatná, ale oproti jiným čeksým komediím spíše průměrná komedie o dvou zlodějíčcích, který zkouší různé švidly, ale vždy je někdo jiný převeze, ústřední dvojice Augusta-Peterka, byla vybrána s citem a funguje velmi dobře, ale komediální složka celkem zaostává, naštěstí pár světlejších momentů se najde. Ale i přes nedostatek humoru a slabší scénář se jedná o snesitelný film, o jehož kvalitách by si některé komedie točené po roce 1989 mohly nechat jen zdát. ()

F.W.Colqhoun

Nejslabší film Petra Schulhoffa, klasika československé komedie a detektivky, táhne k podprůměru mizerný, nikam nesměřující scénář, sestávající z nemnoha neobjevných historek o rozkrádání socialistického majetku. Nudu nezažene ani hláškující Krakonoš zločinu František Peterka, ani twiggy Helena Růžičková, ba ani těch několik nevinných, pseudosatirických rýpanců do zřízení, které kultuře hrdinského kradení v malém tak skvěle nahrávalo. Ba ani Brueghelova Země peciválů, zdobící recidivistický kutloch. Slyším, ale nedbám. ()

cdome.82 odpad!

Tohle se nedá. Moralizující normalizační švár v duchu státem schválené "satiry" a potírání nešvarů v centrálně plánovaném hospodářství. Jak já pak chápu cimrmany a jejich "anekdota schválena ministerstvem výživy" a "soudruzi, můžete dělat satiru, ale konstruktivní!". Tahle věc nemá pořádný scénář, dialogy jsou jak z Trháku - "To jsem netušila, že nebožtíkův bratr mu byl tak podobný! Ano, dokonce napadá na stejnou nohu." a herecké výkony až na pár čestných výjimek na úrovni ochotnického souboru místních dobrovolných hasičů. Přijde mi, že většina zúčastněných to měla absolutně na háku a jenom potřebovala splnit plán aktuální pětiletky. ()

Schlierkamp

Další z řady Schulhoffových komedií o českých zlodějíčcích. Tentokrát se v hlavní rolích představili F. Peterka a K. Augusta, jakožto propuštění vězni Gustav Makovec a Karel Vašátko, jež se zpočátku snaží zapojit do pracovního procesu poctivou cestou. Tato poměrně zábavná dvojice však záhy sklouzne k recidivě. Snímek je také ukázkou, jak to nejen za socialismu chodilo, velké podvody byly utajeny a co nešlo utajit se hodilo na malé ryby. Troufám si tvrdit, že komedie je ryze průměrného rázu, nicméně se může opřít o dobré herecké výkony především hlavních postav. Dále byly obsazeni režisérovi oblíbení a osvědčení Z. Srstka, J. Lír, V. Štekl či V. Hrubý. Snímek je svým způsobem podobný na Bočanovy ´šéfovské´ komedie. ()

NinadeL

Aha, takže zdejší Peterkova poloha je cílenou karikou s důrazem na práci s hlasem, kterou si sám vytvořil a nebylo pro něj vyloženě snadné si ji prosadit. Cosi podobného chtěl už udělat v Černém vlkovi, ale tehdy ho to vyzvali předabovat. Takže po 11 letech si zde konečně užil to své "podsvětí" naplno. I taková byla minulost FSB... ()

• Hospodské (Helena Růžičková) přátelé říkají Twiggy. Lesley Lawson, známá pod přezdívkou Twiggy, byla britská modelka, herečka a zpěvačka. V polovině šedesátých let patřila k prominentním dospívajícím modelkám, která povýšila vyhublost na kult krásy. (sator)