Mladý milovník opery tajně nahraje koncert slavné divy. Nechtěně přitom ale získá jinou kazetu s usvědčujícími důkazy proti jednomu policistovi a šéfovi podsvětí. (Netflix)

Rozjimatel

2,5  Tých množstvo žánrov uvedených pri tomto filme mi veľmi nesedí (čo je na ňom romantického, alebo mysteriózneho?) a tie žánre, ktoré by tam zase mali byť, mi zase chýbajú (krimi, thriller a prípadne aj hudobný). Mne sa film javí skôr ako krimi thriller, ale akýsi nemastný-neslaný, skoro ako epizóda nejakého lacného tv seriálu. Sú tu podivné postavy, stvárnené väčšinou beztvarými, jalovými hercami, otrepaná zápletka, nudné dialógy, iba sem-tam z toho zavanie nejaká atmosféra (napínavá scéna s výťahom, či rozjímavá scéna potulovania sa Parížom za sprievodu výbornej hudby). Vlastne hudba je to najlepšie z celého filmu, či už tá operná, alebo zložená Vladimirom Cosmom. Keď hudba prestane hrať, film okamžite padá dole. Priznám sa, že ma udivuje snaha hľadať za týmto filmom niečo viac, dokonca až nejaké umenie. ()

Tayen

Možná je to tím, že jsem nikdy neměla v lásce francouzské nebo italské filmy, hlavně ne ty z ujetých osmdesátých let. Mladík, který se zamiluje do operní pěvkyně, ukradne jí šaty, navíc se zaplete do aféry s obchodem s bílým masem, potkává bláznivou mladičkou asiatku, která krade, fotí akty a bydlí s přemoudřelým umělcem? Postavy mi přijdou jako své vlastní karikatury, zbrkle načrtnuté, nedotažené. Pejsek s kočičkou pekli dort a docela se jim to povedlo, pokud vám nevadí, že dort je bez chutí, protože jedna ingredience neutralizovala zážitek z jiné. Ve filmu není jediná scéna, která by stála za zapamatování, snad kromě "Sentimental walk" hrající v pozadí téměř romantické scény. Diva je jako dítě, které pečlivě plácá z písku krásné bábovičky a pak přes ně bez sebemenší lítosti nebo důvodu přeběhne. Ne, film není špatný, a své fanoušky si určitě najde, mě jen zoufale nebavil. ()

f1

Jednoduše řečeno - nádherné umělecké dílo. Výborná hudba, výborné herecké obsazení, geniální kamera, interiéry, o kterých se dnes designovým návrhářům múže jen zdát. Francouzi sice jsou mistři designu v každém druhém filmu z 80.let, ale tenhle snímek je vizuální atomová nálož s geniálním hudebním doprovodem mága Vladimira Cosmy a sentimentální pachutí na jazyku. Myslím, že jestli máte rádi Felliniho, tohle se Vám bude líbit taky. Jeden z nejlepších filmů ever. Beineix je master. ()

Bluntman

LFŠ 2009 Jeden z prvních filmů jistého trendu francouzské kinematografie, který si vysloužil od kritiků označení "cinéma du look" (u nás poněkud zavádějící "francouzské neobaroko"), je zároveň debutem Jean-Jacquese Beineixe. Jako jeho ostatní filmy, i tento nabízí dvojí čtení: na jedné straně je možné DIVU vnímat jako žánrový film (thriller), který se točí kolem záměny a chytře mate diváka; na té druhé jako vyjednání mezi nízkou a vysokou kulturou, otázkou komercionalizace umění a pirátských nahrávek, která je ozvláštněna několika prvotřídními a pečlivě zrealizovanými akčními sekvencemi, jimž nechybí nápad (motorka a metro, závěr). Výrazná práce s barvami, které jsou nositeli významů samy o sobě (modrá, červená), reklamní estetika ušpiněná špinavostí podsvětí, hrdina toužící se vymanit z prostředí, motiv netradiční lásky a klamání žánrem, čímž se vyznačovaly všechny filmy "cinéma du look", v DIVĚ ještě nebyl doveden k dokonalosti (což Beineix napravil svým dalším filmem, MĚSÍCEM V KANÁLE). 8/10 ()

• Postava opernej divy je údajne inšpirovaná Jessye Normanovou. (Real Tom Hardy)