Starý indián Pete Chasing Horse, žijící v rezervaci Pine Ridge neustále hovoří o tom, že by se ještě jednou rád zúčastnil setkání vypravěčů v Novém Mexiku. Jeho poněkud problematickému sedmnáctiletému vnukovi Shanemu se to náramně hodí, protože ho pronásleduje skupina mladíků, kterým dluží peníze. Slíbí proto své matce Janine, že dědu na setkání odveze. Tisíc kilometrů dlouhá cesta napříč Státy je ideálním místem pro oživení starých indiánských legend, jak je starému muži vyprávěli jeho dědové a předkové jeho dědů. Nechybí mezi nimi příběhy o odvaze, lásce, pokoře, trpělivosti i přátelství. (oficiálny text distribútora)

ledzepfan

"...Kdysi dávno bylo řečeno: Bílý muž bude nevěřícně přihlížet jak jeho synové a dcery příjmají indiánskou cestu aby se naučili to, čemu jejich otcové nerozuměli.." Svým způsobem je to krásnej film.. Sem tam zamrzí, že herci jsou buď takoví ti nejokoukanější indoši dokolečka hrající v každém indiánském filmu, nebo nové tváře, které ale jakoby vypadly z magazínu Beauty young Indians... taky ta angličtina v takovém filmu prostě moc nesedí (ale chápu, že prdnout amíkům do tříhodinového tv filmu anglické tiulky asi není moc reálná idea).. ale jinak je to moc hezké a těch 200minut uteče jak voda. ()

Tsuki003

Tak překrásný film. Má poslání, a předává ho smysluplně. Pro ty, co hledají víc, nebo ještě lépe - vědí co hledají, v něm mohou spatřit i víc. DreamKeeper, Strážcě snů. Už jenom ten název má zvláštní vibrace. Prolínání děje a vyprávění mi dovolilo si plně vychutnat podobnost, kterou v sobě lidé nosí. Z jistých důvodů se mi dařilo na film koukat po částech, takže jsem jednotlivé příběhy viděla postupně, skoro jako pohádky na dobrou noc. Ale umožnilo mi to o nich lépe přemýšlet. Snahy indiány vybít a posléze jejich národ zachránit tuhle kulturu (možná nenávratně) zničily. Ale o to jsou ty příběhy a znalosti, schopnosti a vědomosti, silnější. Rozhodně nás mají co učit. U tohohle filmu je třeba se dívat i víc, než jen očima. ()

tron

„Hovorili jej ´Veľa hovorí´, lebo veľa hovorila.“ Kedysi som vďaka MERLINOVI pokladal televíziu Hallmark za kvalitného tvorcu televíznych mini-sérií. Potom som ale videl ich biedne (IÁSON A ARGONAUTI) a ešte slabšie produkty (DON QUIXOTE) a pochopil som, že čarodejník Sam Neill bol šťastnou náhodou. Potom som ale náhodou zhliadol STRÁŽCU SNOV a bol som milo prekvapený! Je to pôvodný hallmarkovský projekt (takže žiadne prznenie klasiky á la verneovský TAJOMNÝ OSTROV) a v dobrom sa to na výsledku odzrkadlilo. Jednoduchý príbeh líči formou road movie cestu dvoch Indiánov, ktorí stretávajú ľudí a rozprávajú indiánske mýty a legendy. Hoci nie som takým expertom na indiánsku mytológiu, ako Robo Grigorov, je mi jasné, že May to svojho času neodhadol najlepšie a za seba hovorím, že poznám len málo otravnejších filmových klišé, ako je „mysticky“ zobrazovaný Indián, ktorý hovorí s nebom a prenáša neuveriteľné monológy. Preto na mňa táto snímka pôsobila svieže: je moderná, zároveň ale hrdá na indiánske tradície. No konečne. P.S. Druhé DYMOVÉ SIGNÁLY to nie sú, ale čo sa atmosféry a vizuálneho spracovania týka, snímka by mohla konkurovať lacnejším kino-filmom. ()

Pirkaf

Nádherné zpracování indiánských legend. Přiznám se, že opravdu nepochopím, jak se tenhle film může někomu nelíbit (já sám nikoho takového neznám), ale uznávám, že od českého diváka odkojeného Vinnetouem (na kterého nedám dopustit, ale přece jenom se jedná o pohádku) těžko čekat nějaké hlubší porozumění indiánské kultuře a spiritualitě. Doporučuju přečíst si názory na Amazonu, kde se dá koupit DVD s tímto filmem za 10 dolarů, což je určitě jedna z mých nejlepších investicí v životě.. ;-) ()

lennyd

Nejstarší z indiánského rodu musí sledovat, jak jeho potomci, a hlavně jeho vnuk, ztrácí úctu ke starým indiánským tradicím, a je více ovlivňován mladou kulturou. Proto jej přinutí, aby s ním absolvoval cestu na na setkání indiánských vypravěčů v Powwow. Mladému Shanovi se to zrovna hodí, protože dluží místní mafii peníze, a potřebuje se jim ztratit z očí. Dlouhá cesta pro něj bude velmi poučná, protože z příběhů svého dědečka pochopí, proč jsou tradice tak důležité... Tento film mi ležel na disku hrozně dlouho, díky absenci českých titulků. Titulky-netitulky, teď přišel ten správný čas na nějaký film s podobnou tematikou (a že jich moc není), a ruka padla právě na Dreamkeepera. A musím říct, že - i když to z mého hodnocení není tak znát - jsem trochu zklamaný - čekal trochu víc. Přece jen - desítka indiánských pohádek (ač podáváno velmi poutavě) provazáná jakýms takýms příběhem, s nezbytným prozřením mladého teenagera - nevím nevím. Možná se vykašlat na celou příběhovou linii ze současnosti, která pro mne působila hodně rušivě, a nechat pouze stařešinu vyprávět příběhy, by stačilo... ()

• „All Nations Pow-wow“, na které se dědeček (August Schellenberg) a vnuk Shane (Eddie Spears) chystají, je ve skutečnosti Shromáždění národů Pow-wow, které se koná každoročně v dubnu v Albuquerque v Novém Mexiku. (sator)