Mušikago no Cagaster

• Japonsko 虫籠のカガステル (viac)

Třicet let poté, co začala vážná choroba měnit nakažené v masožravý hmyz, hledá náctiletá dívka s pomocí mladého deratizátora svoji matku. (Netflix)

TomX2

Nejaký potenciál v aspoň priemernú sci-fi záležitosť by sa tu aj našiel (apokalyptický svet, obrí hmyz, mlčanlivý hrdina s temnou minulosťou, roztomilé dievčatko, strach, mŕtvoly, občianske vojny a trocha tej drámy), ale všetko narúša nekonzistentná animácia, ktorá síce na prvý pohľad nemusí vyzerať veľmi zle, ale zatiaľčo pozadie je kreslené bežnou kresbou, objekty a postavy sú kreslené full CGI, čo k sebe vôbec neladí, nie je medzi tým žiadny kontrast a ten rozdiel je až neporovnateľný. Naviac sa animátorom nepodarilo správne vykresliť emócie postáv a pohyby často pôsobili veľmi neprirodzene, skoro až roboticky. Aby toho nebolo málo, od cca 7. epizódy tvorcom z rúk začal unikať aj príbeh, ktorý nakoniec vyústil do akéhosi záveru, ktorý nie je uspokojivý ani dostačujúci. Mnoho vecí ostane neopodstatnených, mnohé udalosti ostanú neobjasnené a otvorené, nebudeme vedieť, čo stojí za vznikom a rozšírením obrieho hmyzu a akurát len zistíme, že nekonzistentná nie je len animácia, ale zďaleka všetko. Prvá polovica ešte ako-tak ušla, vyvíjali sa vzťahy medzi postavami, ktoré boli sympatické a na konci každej epizódy bol nejaký emotívny, byť gýčovitý, moment, ale druhá nepriniesla nič, než len chaotickú akciu, prílišnú prekombinovanosť žánrov a nezmyselné zvraty. Tvorcom sa tak všetko vymklo z kontroly, divákovi nakoniec ostal len veľmi zlý dojem a vo výsledku jediná vec, ktorá z celého seriálu za niečo stojí je hudba, ktorá sa ale aj tak po pár dieloch začne opakovať a je komerčná. Dávam silnejšiu jednu hviezdu a dúfam, že nabudúce príde Netflix s niečim lepším a dôjde mu, že moderná animácia sa automaticky nerovná dobrej animácii a menej niekedy môže byť viac. ()

topr harley

Nejsem žádný expert na anime, ale postapokalyptické filmy, a seriály mám rád celkem dost. Proto jsem si řekl, že když se tento kousek objevil na netflixu, tak pro tomu nedat alespoň šanci. A můžu říct, že zklamaný nejsem. Klidně bych si v seriálu odpustil tu romantickou zápletku a vylívání dušiček a zaměřil se jenom na akční část. Protože pokud se zrovna něco dělo tak to byla pecka. Vztahové linky mě prostě v seriálech nebaví, ale tvůrci si nejspíš myslí, že se tak divák dostane lépe do děje. Samozřejmě, že by to tak fungovat mělo, s někdy tak dokonce i funguje, ale tady to seriálu spíše ubírá. Za mě je to ale celkem povedený kousek, který potěší každého postapo fanouška. ()

adamulefa

Cagaster je v celku pohodový priemerný postapokalyptický sci-fi seriál, čo ma nejako výrazne nenadchol ale zase ani neurazil. Najväčším mínusom by som povedal že je celková generickosť a neustály pocit že všetko čo sa tu dialo som videl inde a v lepšom prevedení. To sa týka aj artstylu a animácie... Zo začiatku nič moc, ale časom som si zvykol. Odporúčam asi fakt iba fanúšikom tohoto žánru. Finále bolo fajn, len škoda že cesta k nemu nebola viac zaujímavá. ()

Scalpelexis

10% sarančat, 15% (chtěl bych nejraději použít 4%, ale to by neodpovídalo realitě) mixu chlapa, rtěnky, sukně a kuláku, 22% šermování s pistolí, 31% procent vypelichané romance, 8% Arabů, 11% patosu a 3% lepší akce. Netflix tvrdošíjně věří, že v CGI anime je budoucnost a i po nepovedených Revisions se chová jak nepoučitelný děcko. Použitá předloha / materiál je totiž nezištně nápodobný výše zmíněnému předchůdci: Apokalypsou sužované lidstvo spíš řeší problémy v rovině telenovelních vztahů a všechno to hmyzácké CGI křoví je jen taková omáčka, která slouží jako jablko sváru nefunkční rodinky. Musíme totiž eventuelně dojít k finální filosofii a vysvětlení, že všechny činy, i ty nejdivnější, nejnelogičtější a nejtragičtější, jsou založené na paradoxně altruistickém "Jdi si za tím, v co věříš", což instantně mění úhlavní nepřátele v nejlepší parťáky i přes strašlivou a téměř nepřekonatelnou společnou minulost. Bohužel se nikdy nedozvíme, odkud se nákaza vzala, jak jí člověk dostane (vždy se vhodně někdo nakazil, koho bylo potřeba se zbavit) a jestli tam je ovečka Shaun; ve zktrace worldbuilding si užijeme ryze minimální. Prvních pár dílů je zbytečných a nejsilnější etudy anime dosahuje v polovině, kdy přijdou první odhalení a postavy jsou nucené definitivně konat. Kvůli tomu nejjasněji toleruji hlavního hrdinu Kidowa (Deratizér? Vážně, lepší překlad není?), který poměrně suše funguje jak hodinky, drží se svých kolejí a nedělá z ničeho moc velkou vědu. Konec je ale strmý pád na hubu, protože kolem 9. dílu je defakto hotovo a tak nastává neskutečně táhnoucí emocionální utrpení se záporným efektem. Přakvapivě to se mnou nehnulo ani o píď. Jak už jsem zmínil na začátku, má netečnost měla počáteční původ ve všudypřítomným a přiblblým postrkávání hlavniho dua k sobě, ať už schválně nastraženou situací anebo komentáře okolí. Jednou, dvakrát, prosím, ale pak už bych si přál nějaký přirozený vývoj než to rvát na sílu skrz neexistující chemii děcka a zabijáka. Závěrem? Pokud jste entomolog, budete zklamaní. Pokud jste na akci, také a pokud na romanci, naprosto. Doporučil bych to fanouškům CGI anime; raději bych byl, kdyby Netflix napnul plachty někam jinam. 2*. ()

Yoshitsune odpad!

Já osobně vítám každý seriál, který byť jen trošičku se pokusí přivést něco ve stylu Blue Gender, ale tenhle to tedy neni, tenhle seriál je totiž špatných a to ve všech aspektech. A ani nevím kde mám začít.....asi u toho, že teprve až v sedmém díle seriál, nabere nějakou příběhovou linku, do té doby seriál nemá příběh, jen sou představovány nezajímavé, nudné a stereotypní postavy. Protože každé z postav, se chová jako podle milionkrát ohrané šablony, nemluvě o tom, že všechny postavy mi byli ukradený, žádná z těch postav neměla osobnost, které bych mohl fandit, soucítit sní. Atmosféricky je to vlastně stejné, je to prostě nuda, nezajímavá nuda, která je zabelená v otřesné animaci a né nemusíte se zde o žádnou, z těch nezajímavých postav bát, protože jim nic nehrozí. A přestože to má jen dvanáct dílů a každý díl, má těch třicet minut, tak mně to nudilo až tak, že sem bokem začal koukat na jiný seriál a u toho sem bavil. A když vezmu v potaz, že leckteré hentai má lepší animaci, lépe vykreslené postavy a příběh který tam ani nemusí být, tak mi fakt nic nebrání, tomu abych tomuhle dal odpad a neměl u toho žádné výčitky. ()