Já už budu hodný, dědečku!

• Československo „Já už budu hodný, dědečku!“
všetky plagáty
TV spot 2

Starnúci herec Theodor Bergner sa v práci správa ako primadona, v súkromí ako dokonalý grobian a cholerik. Všetci ľudia bez výnimky ho rozčuľujú, v lepšom prípade má pre nich len podráždené odvrknutie, častejšie však priame urážky. Navyše je obdarovaný veľmi zvláštnym druhom humoru, vyžíva sa v tom, že privádza druhých do rozpakov. Jedného dňa stretáva vo vlaku akéhosi starého pána, z ktorého sa vykľuje čarovný deduško. A od tej chvíle sa Theodor vezie na kĺzačke nepríjemných situácií. Presne podľa príslovia "Čo nechceš, aby robili tebe, nerob inému", si teraz na vlastnej koži musí vychutnať všemožné trapasy, aké doposiaľ on sám zlomyseľne pripravoval nešťastníkom vo svojom okolí. Dokáže sa napraviť nenapraviteľný a polepšiť nepolepšiteľný muž? (TV JOJ)

TV spot 2

ostravak30

Petr Schulhoff nedělal špatné komedie. Zítra to roztočíme, drahoušku...!, „Já to tedy beru, šéfe...!“ Na komedie se zaměřil až později, neboť zpočátku točil kvalitní detektivky. Nicméně „Já už budu hodný, dědečku!“ hodnotím takto. Celé pojetí je totiž poněkud zmatené v ději. Tak nejprve tu máme Miloše Kopeckého, a neumím si v té roli nikoho jiného představit, který se drtivou většinu filmu hlavně rozčiluje na kde koho. Místy jsou ale jeho nervy spíš dílem toho, že se rád hádá a na někom si potřebuje vylít svou povahu. Alespoň tak mi to přijde, protože řada hádek je banálních a nikam nevedou. Pak tu máme kouzelného dědečka, kterého vidí jen Dóďa a taxikář před hlavním nádražím, který na něj ustavičně kouká. Udělí sice pár výchovných rad, ale celkově jsem jeho pojetí nepochopil. Sám jen upozorňuje na Bergnerovy zbytečné hádky, ale nikam ho nevede, nedá mu tzv. za vyučenou. Theodor B. se pak zvláštně mění. Nejprve tedy již zmíněný cholerik, pak najednou se rozhodne, že bude lepším člověkem, ale žádný výrazný impuls pro to nemá, aby se pak vrátil k cholerické povaze. Až fakt, že to vše byl sen, ve kterém svou povahou zažil řadu trapasů, a jeden mu tak nějak připravila manželka, ho definitivně přiměje k rozhodnutí se změnit. Neříkám, že představení slavných herců není úsměvné, ale sledovat osmdesát minut Miloše Kopeckého, jak jen vříská není nic moc. Hodně možností ke hraní v této komedii nedostal. ()

MikO_NR_1909

Polarizujúca komédia, ktorá evidentne pre časť spoločnosti znamená nefalšovanú zábavu s nekompromisným Milošom Kopeckým, ja som skôr zástancom tej, pre ktorú film nie je obzvlášť zaujímavý. Ani trefný svojou mentalitou, pretože úroveň prehrávania prevyšuje onen rozmer podráždenia hlavného hrdinu. Konfrontácia paradoxov a cholerizmu mohla skrátka dopadnúť improvizačne lepšie. Bez zbytočnej divadelnosti a hraním na pílu. ()

Anderton

Trochu nechápem nízke hodnotenia tejto klasiky, ktorá ale nedosiahla status tých našich najväčších klasík. Je to škoda, pretože táto komédia je výrazne originálna a asi najviac z nich stojí na výkone herca v hlavnej úlohe. Miloš Kopecký mi nebol nijako výrazne sympatický ani v súkromí, a tak aj jeho cholerické a negatívne úlohy sú pre mňa presvedčivejšie. Vedie scéna s odvozom babičky. ()

Zagros

Pokud bych měl volit tu nejtypičtější roli pro Miloše Kopeckého, byl by to právě Theodor Bergner z tohoto snímku. Miloš Kopecký v téhle roli doslova exceluje, neboť je mu napsaná přímo na tělo. Vedlejší postavy, až dobře obsazené a zahrané, mu jen přihrávají k jeho hereckému koncertu. Příběh sice ničím nevyniká a jde spíše o sled jednotlivých scének a trapasů hlavního představitele, ale všechny komické situace jsou vtipné a to i při několikátém opakování, některé si pamatuji dodnes. Také proto dávám čtyři hvězdy a vždy se na Já už budu hodný, dědečku! rád znovu podívám. ()

Ironfood

Jako celek je to vlastně jen taková jednoduchá a předvídatelná moralitka s poněkud repetitivním dějem. Jednotlivé scénky jsou ale celkem zábavné a nápadité, navíc podpořené dobrými hereckými výkony. Chvíli jsem uvažoval i o čtyřech hvězdičkách, ale slabší závěr mě přesvědčil, že tři budou tak akorát. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (viac)