Mark se stále nemůže vyrovnat se smrtí první ženy, přesto je už podruhé ženatý. A čeká ho nepříjemné překvapení. Policisté objevili u mrtvé ženy seznam lidí, kteří mají zemřít, a Markovo jméno zde figuruje také... Píše se rok 1960 a londýnskému starožitníkovi Markovi Easterbrookovi umírá milovaná žena Delphine po zásahu elektřinou ve vaně. Zdá se, že se jedná o nešťastnou náhodu. Mark se z její smrti nemůže vzpamatovat, přesto se znovu ožení s ženou jménem Hermia, která ho celé roky milovala, ale má milenku Thomy Tuckertonovou, která zemře rok po smrti Delphine. Mark ji najde ráno mrtvou v posteli poté, co spolu strávili noc v jejím bytě. Posléze je na ulici nalezena další mrtvá žena. Jedná se o Jessie Davisovou, která má v botě schovaný seznam nějakých osob. Na seznamu jsou i jména Marka a Thomy a zaměstnavatele Jessie, pana Osborna, jehož jméno je také na seznamu. Policie si zavolá Marka k výslechu. Mark odmítá, že by se s Jessie nebo panem Osbornem znali. Vůbec nechápe, co by s její smrtí měl mít společného. Na seznamu je i jméno Ardingly. Mark má kmotřence s tímto příjmení, ale není řečeno, že Jessie myslela právě jeho. Žádné jiné jméno mu nic neříká. Policie zatím neví, co ten seznam má znamenat, ale určitě to nějaký význam má. Mark se rozhodne pátrat na vlastní pěst, aby zjistil proč bylo jeho jméno na seznamu ženy, kterou vůbec neznal. V Jessině pokoji najde leták se jménem vesnice Much Deeping. Vzpomene si, že takový leták viděl i u své ženy Delphine. A opravdu, najde stejný leták v jejím kufříku. Na letáku je jméno a telefonní číslo na nějakého Oscara Venabla. Markovi to nedá a do Much Deeping se rovnou vypraví. Při první návštěvě nezjistí nic. Ani jeho kmotřenec David Ardingly nemá tušení proč byla jejich jména na seznamu neznámé ženy, ale myslí si, že by se tím Mark neměl zabývat. Jednoho dne za Markem přijde pan Osborne. Přináší noviny, ve kterých je informace o úmrtích v poslední době. Jsou tam dvě jména lidí, kteří byli na seznamu Jessie Davisové. A v jiných novinách z dřívější doby jsou v novinách jména mrtvých ostatních ze seznamu. Osborn si je jistý, že ti lidé byli zabiti. Navíc našel slaměnou figurku, která podle něj znamená, že teď je na řadě on. Stejnou figurku našel za stěračem i Mark, ale zapomněl to. Osborn vysvětluje, že se jedná o dílo čarodějnic, které se tváří, že slouží lidem a pomáhají věštbami a bylinkami, ale ve skutečnosti vraždí na dálku za peníze. Pomocí kleteb,zaklínadel a kouzel sesílají na lidi své démony. Všichni ze seznamu, kromě Marka, Osbourna a Ardinglyho, jsou mrtví. Markovi to připadá poněkud přitažené za vlasy. Mark pozve svou ženu Hermii na pouť, která se o víkendu koná v Much Deeping. Seznamuje se zde s místními čarodějkami, vedenými Thyrzou Greyovou, které mu nabízejí své služby. Výtěžek z jejich věštění prý jde na opravu střechy kostela. Mark se jich ptá, zda znají lidi ze seznamu, ale ženy jen tvrdí, že u Plavého koně je hledá mnoho lidí. Mark si svůj osud vyložit nenechá a s Hermií jedou hned zpět do Londýna. V noci pak má sen, že jeho první žena byla zavražděna elektrickým proudem. Nebyla to náhoda. Pak umírá na infarkt Markova teta, která má příjmení Ardingly. Je to jméno ze seznamu Jessie a zřejmě tedy neznamenalo jméno Davida Ardinglyho, ale tety Clemency. Na seznamu už jsou jen dvě jména, jejichž nositelé ještě žijí. Vyšetřující policista se domnívá, že mu Mark něco tají. Jen jeho jméno je na seznamu i s křestním jménem a navíc s otazníkem. Osborne i Mark dostávají různé slaměné figurky ovázané červenou stužkou. Je to snad nějaké znamení? Nebo varování? Mark stále nechce Osbornovi věřit, že noční můry a různé jiné události mají souvislost s čarodějnicemi z Much Deeping. Osborne říká, že Jessie za nimi chodila na různé seance. Pak jí vypadávaly vlasy v chomáčích, stejně jako Thomy. Mark je rozčílený, nevěří, že by za tím mohly stát ty ženy z Much Deeping a hodlá tomu přijít na kloub a jede do Much Deeping za Oscarem Venablem. Delphine za ním byla v den své smrti. Oscar však něco takového popírá. Ano, setkal se s ní, ale jen ji odvezl na nádraží a svůj telefon jí dal pro případ, že by potřebovala pomoc… (TV Prima)

maoc

Pokud dokáží tvůrci ještě vybičovat paranoiu a mysteriózno, půjdu možná na plné hodnocení. První díl v druhé polovině malinko ztratil tempo, zato potěšil dožínkami v Much Deeping. Mimochodem, jedna z postav poznamenává, že název vísky zní oplzle. Konečně to někdo řekl nahlas! Slavnost mi úplně připomněla Hardyho Rituál nebo ještě spíš Asterův Midsommar. Barevné a uhlazené, ale pod povrchem institucializovaných (ritualizovaných) úkonů je cítit násilí, krev a chtíč. Literární předlohy se to drží v některých ohledech více než zpracování se slečnou Marplovou, v jiných ale zase vůbec. Není to na škodu, spíše naopak. Jsem zvědav, jak scénář celou tu spletitou záležitost rozsekne. ()

meda2016

Rekvizity zkostnatělé Británie, ke kterým lze tady připočíst i chování postav a dusné okolnosti, skládají pomalý a zmateně depresivní obraz. Každá z postav, dokonce i lokací, má jakoby svůj svět a nevidíme vzájemnou empatii. Doufám, že je to zaměr, vzbudit netrpělivost diváka. 50% u mne to v půli vzdalo. Kaya Scodelario - velmi dobře. ()

fabecc1222

Zatím to do sebe moc nezapadá, ale věřím, že druhý díl přinese nějaké pořádně rozuzlení. Na to, že je to dvoudílné, tak to nemá moc velký tah na branku, chtělo by to trochu přidat na tempu. ()