Mladý automechanik Tomáš Kořínek (O. Havelka) je vzat do vazby na základě podezření z krádeže auta a z nehody, při níž došlo k těžkému ublížení na zdraví. Případem jsou pověřeni vyšetřovatel Franěk (J. Kodet) a obhájce ex offo doktor Horálek (R. Jelínek). Tomáš se v postavení obžalovaného ocitá již podruhé. Před několika lety byl za krádež auta odsouzen. Souhrn okolností jednoznačně svědčí proti němu. Teprve návštěva Tomášových přátel u obhájce odkryje události natolik, že se Tomáš rozhodne nedodržet slib mlčení… (Česká televize)

Schlierkamp

Československý kriminální film vyprávějící o pátrání po pachateli, který odcizil automobil značky ford Cortina, zranil cyklistu a zmizel z místa nehody. Hlavního podezřelého představuje Tomáš Kořínek (O. Havelka), automechanik v minulosti trestaný, jehož otisky prstů se našli v havarovaném vozidle a o jeho vině se nezdá být pochyb. Také výslechy svědků majitele vozu E. Cupáka, náhodného motoristu J. Lábuse ani hostinského P. Havránka a servírky C. Mayerové, mladému Havelkovi nepomohly. Případem, v němž hlavní podezřelý vehementně opakuje svou nevinu, se zabývá vyšetřovatel J. Kodet, kterému pomáhá Havelkův obhájce Horálek (R. Jelínek). Havelka nepochopitelně při výpovědi nesdělil vyšetřovatelům celou pravdu, nechápajíc, že tím ubližuje pouze sám sobě, nakonec však prozradí celé pozadí případu. Poté už pro kriminalisty není problém najít skutečného pachatele, který svým počínáním chtěl zakrýt pojistný podvod. V menší roli Kořínkova kolegy z autoservisu se objeví O. Pavelka. Snímek A. Procházkové se mi hodnotí nesnadno, neboť příběh je napsaný velmi dobře, divák do poslední chvíle netuší, zda je O. Havelka pachatel či nikoliv. Vzhledem k tomuto a dobrému hereckému obsazení jsem se rozhodl s mírnými pochybami udělit nadprůměrné hodnocení. ()

milos.bradik

Jelínek, Kodet i Pavelka odvedli svůj standardní výkon, Havelka umí hrát i líp. To neustálé zapírání i když mu muselo být jasné, že vše svědčí pro němu, to dělalo z postavy obviněného Kořínka naprostého hlupáka a že se scénáristka pokoušela zdůvodnit jeho nesmyslné chování tím, že chtěl dodržet slib, to dělalo z té postavy ještě většího pitomce. Rozmýšlel jsem hodnocení mezi 2 a 3 hvězdami, protože to byl průměr, ale za Jelínka jsem se přiklonil k těm třem. ()

rakovnik

Ondřejové Havelka a Pavelka v jednom filmu. Vyšetřování případu bylo zdlouhavé, upovídané a nudné, jak to bývá v takových inscenacích obvyklé. Stejně jako laciné interiéry, protože do plenéru se filmaři moc neodvažovali. Jiřímu Kodetovi navíc zelená fízlácká uniforma opravdu neslušela. Ani se nedivím, že tento film se obrazovce televize spíše vybíhá, o čemž svědčí i skromný počet hodnocení zde. ()

topi

Detektivka, ve které hlavní podezřelý (Ondřej Havelka) tak zarputile zatlouká, až je to otravné. Navíc mlží kvůli dívce (Jana Kubátová), pro kterou bych neztratil jediné slovo. Přitom zatlouká kvůli tak banální věci. Ono provedení celkově za moc nestojí a obhájce Rudolf Jelínek nebo vyšetřovatel Jiří Kodet taky nějak zvlášť neoslňují. Slabší kousek, který ale neurazí. ()

SOLOM.

Obyčejná průměrná detektivka, s nějak zvlášť zajímavou zápletkou ani oslňujícími hereckými výkony. Prostě si každý odvedl to své (Rudolf Jelínek, Jiří Kodet, Ondřej Havelka, Ondřej Pavelka – každý z nich rozhodně uměl zahrát mnohem lépe). Nicméně si i já myslím, že tato televizní inscenace neurazí. Nejsměšnější postavička – samotný hospodský. Jen nevím, jestli bych já dokázal zatloukat kvůli ženské (no spíš kamarádce) a riskoval vězení, když jsem nevinný. Škoda, že to byla spíš dialogová záležitost a nezapracovalo se více na atmosféře… ()

• Vůz Ford Cortina, který hraje v příběhu hlavní roli, tedy kromě herců, se vyráběl od roku 1962 do roku 1982, tedy do stejného roku, jako byl rok uvedení filmu. Bylo jich vyrobeno čtyři miliony kusů a vyráběn byl ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. V Československu se dal koupit v prodejnách Tuzex a Mototechna za cenu 110 tisíc Kčs. (sator)