S Tatrou kolem světa II.

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Ladislav Mrkvička (rozprávač)

Parta českých dobrodruhů vyrážela v roce 1987 s velkým plánem – objet celý svět, udělat reklamu Československu a natáčet, co po cestě zažije. Nakonec přivezli 100 hodin unikátních filmových záběrů. Z expedice Tatra kolem světa vznikly dva celovečerní filmy, které dlouhé roky nikdo neviděll. Oproti plánu je neodvysílala televize, ani se nedostaly do kin. Dokonce se po nich na dlouhou dobu slehla zem. (sator)

Frajer42

Druhý díl se nese ve stejném duchu jako ten první, jen sledujeme podstatně zajímavější část cesty. Navíc se to hezky stupňuje. Nejdříve zajímavá Austrálie a Oceánie, následuje úžasná Indie, nepříjemná Čína, která kromě neustálých fotek na dálnici připomíná lehce současnou situaci a vše je zakončeno Afrikou, což musel být pro aktéry v dané době neskutečný zážitek. Čekal jsem, že uvidíme jen zbabělý průjezd severem a rychle pryč. Výprava to ovšem vzala hezky od JAR po západní polovině (přeci jen průjezd Kongem by si téměř jistě vyžádal více mrtvých než jednoho nešťastníka na člunu) a došlo i na pyramidy. Docela mě překvapuje, že to výprava neodpískala, když zemřel člen posádky - to je velmi nepříjemná představa přijít na cestě o blízkého kamaráda, kterého navíc spolkne řeka a nenajde se ani tělo. Ve své době to musela být velká pecka. [83 %] ()

sator

První část byla obrazově i komentářem zajímavější, tohle už připomíná klasický žánrový dokument... Civilní projev Mrkvičky je mi bližší než Brzobohatého pateticky uvzdychaný... František Jeniš který nešťastnou náhodu umírá uprostřed cesty, při sjíždění řeky (7. června 1950 – 27. června 1989) byl geograf, geolog, cestovatel, potápěč, fotograf a pilot rogala. Deník, který si František Jeniš během expedice vedl, posloužil společně s jeho skicami a fotografiemi  jako základ pro knihu. Tu po Jenišově smrti  sestavila manželka Ludmila. Kniha "S rogalem kolem světa" vyšla v roce 1994. ()

kenkaku

Rozhodně lepší, než #1. Ne tedy ve všech směrech (hudební doprovod je příšerný úplně stejně). Rozhodně ale volbou vypravěče (Brzobohatého kecy o narkomanech kam se podíváš a sjetých řidičích mi fakt nechyběly) + znatelně méně budovatelsky emancipovaný obsah. Hodně zamrazila část v Číně, kterou se pohybovala výprava právě v červnu 1989. To samé ztráta jednoho člena výpravy (a ještě tak blbě - u pilota bych čekal něco jiného). Co mi přišlo divné, je až křečovitá snaha vyhnout se jakýmkoliv komentářům okolo samotné Tatrovky. Přitom bylo jasné, že k nějakým nehodám došlo (jsou záběry, kdy má Tatra u strany řidiče pomuchlanou kabinu a střih, je jako nová). Že by zákaz od sponzorů? Jak já bych rád viděl re-edici původního materiálu moderní optikou. Také mi (opět - nebyla ani minule) hodně chyběla mapa. Prostě nějaké postupné zobrazení trasy. ()

KM Phoenix

Přes divný komentář (ten byl ostatně už v prvním díle a navzdory předlouhým záběrům "operace" filipínským "doktorem" se jedná o zajímavý dokument, který ale spíše vypovídá o raných 90.letech (a tehdejšímu pohledu na svět) než o projetých místech. ()

Wawer

Velice zajímavý počin, který dnes už má spíše historickou hodnotu. Trochu mi vadilo, že dokument moc nefungoval jako cestopis - mezi lokalitami se skáče, přestože je zjevné, že v tomto pořadí je neprojeli, postrádám i názornost v podobě častějšího zařazení map, které by ukázaly, kudy trasa vedla. Ale to i leccos dalšího se dá odpustit. ()

mira.l

I když tento díl je spíš dokumentem o místech v době natočení než o expedici či jejích členech, zážitcích nebo postupu, nezbývá než i tady jít do plného hodnocení. I to svědectví o tom, jak to tehdy v těchto oblastech vypadalo, ná svoji značnou hodnotu. ()

mrclTV

Vo veľkej miere veľmi podobné prvému dielu, ale priznám sa, že som od Ázie, Afriky, Oceánie a Austrálie čakal trochu viac, exotické prostredie sa síce konalo, ale dostal som viac maximálne tak sociálno-politicky podfarbených komentárov (o slumoch, o životnom prostredí, o politických väzňoch, o tom, kde sa žije dobre a kde nie... ). Príroda bola nejako vytlačená na druhú koľaj. ()

michalkop

Stejně jako první film. Zajímavě natočený, dobrá kamera a místy dobově zabarvený komentář, se kterým se dá vzhledem k době vzniku počítat. Chvílemi jsem hledal mapu trasy, protože se mi ta místa zdála napřeskáčku. Je zajímavé sledovat, jak se ta místa za 30 let změnila a jak moc pokročila záznamová technika. ()