Kdo zabil Malcolma X?

• USA Who Killed Malcolm X?

Desítky let po atentátu na afroamerického vůdce Malcolma X se aktivista vydává na složitou cestu za pravdou, aby učinil spravedlnosti zadost. (Netflix)

Warhorr

Co to má jako být ? Propaganda islámu ? Jak si potrpím na true crime z produkce netflixu, tak tohle je slušnej zideologizovanej shit. První čtyři díly člověk musí poslouchat jak se jedna strana černochů v čele s Malcolmem hádá s druhou, jíž vede Elijah. Ublížení niggaz prskají všude kolem, fuckují každého bílého okolo a světe div se, von se opravdu na jednoho z nich spáchá atentát, opravdu k nevíře. To, že takhle Malcolm dopadl bylo jasné už od samého začátku. Otázkou zůstává, kdo dal rozkaz ? Ano, i tohle se snaží dokument zodpovědět, proto poslední dva díly bohatě stačily a tam už můžu říct, že jsem cítil nějaké napětí, které od true crime dokumentů očekávám. Mohl vzniknout i celovečerní dvouhodinový dokument a ne taková táhlá propagandistická nuda. ()

Hwaelos

Fakt jsem si v poslední době oblíbil investigativní "detektivní" dokumenty, kterým se v posledních letech Netflix a HBO věnují. Jejich obvyklou nevýhodou samozřejmě je, že podobně, jako je tomu v reálném životě, málokdy na konci stojí zadostiučinění v podobě jasného viníka (světlou výjimkou je Life and Deaths of Robert Durst). Who Killed Malcolm X je v tomhle ohledu podobný sérii The Keepers. Na konci budete vědět, kdo atentát pravděpodobně vykonal, ale o tom, kdo ho nařídil nebo kryl, budete mít jen zdařilé dohady. Nic to ale nemění na tom, že je to fajn detektivní jízda s dobrým průvodcem (je až šokující, že ústřední postava není televizní reportér, ale náhodnej fanboy), která dá nahlédnout trochu i do Malcolmova života. Ve skutečnosti, když tak nad tím přemýšlím, možná by se mi dokument, mapující to, co tenhle chlapík dokázal, líbil ještě o něco víc. ()