Love Me, Love Me Not

• Japonsko Omoi, omoware, furi, furare (viac)

Omoi, Omoware, Furi, Furare je příběhem čtyř mladých středoškoláků a jejich rozličných pohledů na lásku. Je tu Yuna, která se na romantiku dívá skrze růžové brýle a sní o svém princi, kterého náhodou potká a bude to láska na první pohled. Akari naopak k lásce přistupuje mnohem praktičtěji, již od páté třidy si vždycky dokázala najít nějakého toho přítele, i když žádného vlastně doopravdy nemilovala. Kazuomi zase příliš nechápe koncept lásky, má své cíle a sny, které mu dávají smysl, a tak nechápe, jak by do toho všeho měla zapadat láska a jakou má vlastně cenu. Rio je zase populární a žádaný, občas si i s nějakou dívkou vyjde, pokud je dostatečně hezká, ale sám nemá dostatek odvahy k tomu vyřešit si své vlastní city. Podaří se těmto mladým lidem nakonec najít lásku, která splní jejich očekávání? (Jeoffrey)

Jeoffrey

Nebudu tvrdit, že by to byl kdo ví jak silný zážitek, rozhodně mě Omoi, Omoware, Furi, Furare emocionálně nedostalo tak, abych byl citově nějak okouzlený či rozhozený, ale určitě to nebyl špatný romantický film, spíš naopak, mělo to své silné stránky. Jako největší mínus vidím, že tady toho "Mám tě rád, nemám tě rád..." dostaneme na jeden film opravdu hodně a tím, že mi občas unikalo (nebo to bylo autory možná špatně zpracované), kolik mezi jednotlivými romantickými zvraty uteklo času, jsem minimálně u jednoho nabyl přesvědčení, že tato postava změnila svoje city na můj vkus nepřirozeně rychle a tak to na mě moc dobře nezapůsobilo. Také jsem se příliš nevyznal v jedné lince a po pravdě ještě teď se snažím probrat tím, jak to tyto dvě postavy mezi sebou měli. Byla tam nějaká romantika, nebo jim jenom chybělo nějaké zakončení / rozřešení toho všeho? Možná až se na to kouknu někdy znovu, dám si na tohle větší pozor. Co mi neuniklo jsou asi největší klady tohoto filmu. Mezi ně musím počítat příjemně civilní nádech toho všeho, prostě docela slušnou uvěřitelnost, že takový příběh by se mohl klidně mladým lidem stát. Stejně tak mě zaujaly postavy. Všiml jsem si, že každá z nich má něco, čím mě naprosto odrazuje a říkám si, že tohle nedělá dobře, ale zároveň má ta samá postava i jinou vlastnost, díky které se najdou chvíle, kdy jí chápu a říkám si, že přesně teď se dobře chová. Postavy jsou komplexní, což v praxi znamená, že třeba o jedné můžu říct "A" které mě na ní štve, ale hned musím dodat "B" které se mi na ní líbí (nebo naopak) a film s tím dobře pracuje. Zkrátka postavy tu opravdu mají silné a slabé stránky a až na jednoho klučinu v kostýmu policisty se tu nenajde nikdo, kdo by podle mě všechno vždy dělal správně a nebo naopak tu není nikdo, kdo by měl nějaký zásadní problém, s kterým by nechtěl něco dělat. Postavy se tu vyvíjí a tak se to, co se vám u některých nelíbilo, postupem může lehce otupovat, ustupovat a obracet. Obdobně se vyvíjí city a většinou (o jednom případu, kdy jsem tomu moc nevěřil, jsem se zmínil výše) to má své důvody a logiku. Takže je to za mě dost dobrý romantický film se slušnou animací a doprovázený příjemnou a dobře padnoucí hudbou, který bych neměl problém si kdykoli pustit znovu, líbil se, i když mě emocionálně nezasáhl tak, aby to u mě zanechalo nějakou hlubší stopu. 6,8/10 ()

Tsuki

Po hrané verzi jsem ještě zkusila dát šanci této animované - především proto, že má relativně dobré hodnocení (jak na IMDB, tak i zde na CSFD je hodnocena lépe než hraná verze). Ale bohužel přišlo jen velké zklamání. Anime se sice ve srovnání s hraným filmem pokusilo o trochu větší změny (oproti komiksové předloze), ale nešlo o příliš dobré volby a především s tím šlo ruku v ruce velké zjednodušení, někdy jen na opravdu nutné minimum (i vzhledem k velmi omezené stopáži)… A výsledek je takový, že je z toho poměrně tuctové anime s žalostným převedením původního příběhu, což mě jako fanouška původní mangy a obecně díla Sakisaky Io velmi mrzí. Jde o to, že komplexní příběh a vztahy postav jsou natolik osekané a zjednodušené, až je to všechno vlastně docela nezajímavé, nepřirozené a někdy až trapně prostinké a stereotypní. Jeden z příkladů je vykreslení vztahu Akari a Kazuomiho, z kterého byla úplně odebrána tématika podpory vzájemných snů. V původním díle šlo o velké téma, které dodávalo jejich vztahu zásadní hloubku a určovalo jejich směřování jakožto jedinců. Zatímco v hrané verzi to aspoň načrtli (i když neúplně a neuzavřeně), v anime to pro jistotu zrušili úplně. A toto je pouze jeden z příkladů, co anime odstranilo nebo extrémně zredukovalo. Není vlastně divu, že výsledek je pak tuctový. Popravdě si myslím, že příběhu by mnohem víc slušela seriálová forma, která by měla víc prostoru pro přirozený a zajímavý vývoj vztahů postav. Kratší filmová délka ale neomlouvá to, že jde o dost mizernou adaptaci, která se ani nepřiblížila vystihnutí kouzla původního díla. Anime si tudíž s převedením příběhu poradilo trochu jinak než hraný film (což je na jednu stranu dobře), ale mezi všemi těmi podivnými změnami a krácením mu úplně uniklo to, co je pro zachování kouzla a hloubky příběhu důležité. Výsledný dojem je nakonec dokonce slabší než dojem z hraného filmu. Za mě jde o velmi průměrné a ne moc zajímavé anime, na které se už rozhodně znovu nepodívám – to si raději znovu přečtu mangu. ~(2,7)~ ()