Reklama

Reklama

Ako byť dobrou ženou

  • Česko Jak býti dobrou ženou (viac)
Trailer 6

Obsahy(1)

Príbeh filmu sa odohráva na sklonku 60. rokov minulého storočia v pokojnom francúzskom pohraničnom mestečku. Pauletta (Juliette Binoche) a jej manžel Robert (François Berléand) s pomocou výstrednej Gilberte (Yolande Moreau) a prísnej mníšky Marie-Thérèse (Noémie Lvovsky) tu už veľa rokov prevádzkujú špeciálnu súkromnú školu pre dospievajúce dievčatá. Cieľom výučby je vychovať z dievčat dokonalé manželky pripravené vo všetkých smeroch oddane slúžiť svojím drahým manželom. Po Robertovom náhlom odchode z tohto sveta však Paulette mimo iného zistí, že škola stojí na pokraji bankrotu a tak musí trošku nečakane prevziať zodpovednosť za jej udržanie. Paulette, ktorá vždy bola presne v duchu ich školy svojmu mužovi vzornou ženou, sa pri jednaní v banke nečakane stretáva s Andrém, svojou prvou láskou. Vďaka tomuto stretnutiu prekvapivo zažije svoj prvý orgazmus. Nové zážitky, skúsenosti a nečakané dobrodružstvá začínajú oslabovať jej vieru v tradičné rodinné usporiadanie, ku ktorému dievčatá v škole vedú. Navyše začínajú byť trošku iné aj ich študentky. Premýšľajú o osobnej slobode, nezávislosti a dokonca majú aj vlastné názory a ciele. V tejto situácii sa celá škola pripravuje na dôležitú účasť vo veľkej celoštátnej televíznej súťaži zameranej na dokonalé riadenie chodu domácnosti, kvôli ktorej ju čaká cesta do Paríža. Tam práve prepukajú veľké študentské nepokoje, ktoré navždy zmenia celé Francúzsko. (CinemArt SK)

(viac)

Recenzie (21)

Stanislaus 

všetky recenzie používateľa

Jak býti dobrou ženou disponuje na první pohled lákavým námětem a vskutku slibným hereckým obsazením v podobě tří typologicky naprosto odlišných hereček Binoche - Moreau - Lvovsky, nicméně se to celé rozpadá kvůli jalovému příběhu a nevyužitému potenciálu - jak u postav, tak u prostředí - což je opravdu velká škoda. Poselství filmu tvořící rámec je očividné a v dnešním přehršli feministicky laděných filmů by si klidně našlo svoje místo, i přesto jsem měl však pocit, že se to dalo natočit živějším a humornějším způsobem. Závěrečné tanečně-hudební číslo mělo sice svoje kouzlo, nicméně absolutně nezapadalo do konceptu filmu. Lepší dvě hvězdičky! ()

Marze 

všetky recenzie používateľa

Na první pohled je to okouzlující nostalgický satirický výlet, který seje semena vzpoury. Ne perfektně vystavěný, ale s několika zapamatovatelnými postavami. Všichni podávají svůj maximální výkon v čele s Juliettou Binochetovou, která má pěkný šatník. Režie není dokonalá, některé dějové linky nejsou moc smysluplné, nebo nemají dost času, aby byly rozvinuty. Je to pěkně barevné. Nepřináší to nic jiného než mírnou zábavu o emancipaci. Přeměňuje zastaralé genderové stereotypy do feel-good parodie ("dobrá manželka je nesobecká, chápající a v dobré náladě", "stane se z vás splněný sen všech mužů"). Děj situován na konec šedesátých let nám ukazuje zcela jiný svět. Odlišný pro muže, ženy a páry. Když se na to podívají mladí lidé, mohou třást hlavami a smát se, jak je to zpátečnické. ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Film sa snaží ukázať aký odporný je ten konzervativizmus, že mať rodinu znamená, že žena ju slúžka, že to všetko, čo sme tu tisíce rokov žili je zlé, že dosť bolo mužov, lebo oni sú pokrytci, nikdy nič nerobili a ženy vždy len ponižovali. Jediný sympatický muž v tomto filme je prezentovaný ako chlap podvádzajúci svoju manželku. A víťazne tak povstáva feminizmus, ktorý sa opäť čiastočne prezentuje ako lesbizmus. Dnes je už fakt problém čo i len náhodne nájsť film, kde by sa toto nepropagovalo. Búranie stereotypov znamená totiž vytváranie nových – kresťanstvo je zlé, konzervativizmus je zlý, tradície sú zlé, bieli ľudia sú zlí, hetero muži sú zlí, naopak homosexualita je dobrá, feminizmus je dobrý, imigranti sú dobrí, rasové menšiny a paradoxne aj islam je dobrý. Nové stereotypy, ktoré vedú civilizáciu presne tam, kam priviedli aj slávnu Rímsku ríšu. A tá vieme ako skončila. ()

necisty odpad!

všetky recenzie používateľa

Co to doprd*le bylo?! Jak tohle mohli pustit do kina? Kdo tady tomu naskládal 50%? Vždyt je to šílený feministický film bez smysluplného děje. Trailer ukazoval něco jiného, v něm jsou všechny vtipy, ve filmu samotném pak skoro žádný jiný - toto není komedie! Nechápu. ... GA Cinema ()

Johnny.ARN 

všetky recenzie používateľa

Tak aj frantíci si museli natočiť feministickú sračku s nestárnúcou Julkou. Ako podmaz k žehleniu určite skvelý film. Pri plnohodnotnom pozeraní by som si to asi hodil. Aspoň to nie je tak zošnúrované, ale skôr ľahko natočené. Škoda len toho záveru. 2 z 5 ()

Greg25 

všetky recenzie používateľa

Jak býti dobrou ženou je onen druh filmu, jehož drobné vtipné nuance pochopí a uvidí především ženy. Oč překvapivější pak je, že scénář napsal muž. Poetika i skvělé narážky na ženské stereotypy a předpoklady toho, jaká by měla žena být a co splňovat, jsou dnes aktuálnější než kdy jindy. Provost skvěle s nadhledem vykresluje onu dobu, atmosféru i tento typ škol pro hospodyňky bez názoru s hlavou svěšenou, stejně jako silné ženské postavy, které toho mají už akorát dost. Provost film vede s lehkostí, nadhledem, pohodou a pomrkávním k moderní ženě a feminismu. Snad jen někdy poněkud ujede a některé mini příběhy nahlíží více z mužské představy o chování žen. Velká škoda, že konec je jaksi velice zvláštní a jeho groteskně šroubované vyznění jakoby neodpovídalo předchozímu. Dlužno také říct, že film je víc takovou pohlednicí z dávné doby než konzistentním vyprávěním.Každopádně se jedná o poměrně zdařilou jemnou komedii z Francie, která je takovým svěžím a lehkým nahlédnutím na období, které pro ženy nebylo zdaleka tak příznivé jako třeba dnes. Skvělá Juliette Binoche. 70% ()

Jurkodak1 

všetky recenzie používateľa

Celej film je dobrej, nevadí mi tam ani radikálně-feministický podtext, ale ten konec to celý posral, kvůli tomu mu ubírám 2 hvězdy. ()

BOURQUE 

všetky recenzie používateľa

V danej forme neškodná jednohubka, ktorá v sebe mala viac, čo nakoniec ukáže. Výchova budúcich manželiek stroskotá v tom, že ani vychovávatelia nie sú nevinné baránky. Ale to „paradoxne“ nevadí, filmu to prospeje. Pozornosť, venovaná jednotlivým postavám, hlavne tým mladým slečnám, nie vždy je dostatočná (zachytenie začínajúceho lesbického vzťahu medzi dvoma mladými slečnami je povrchná). Posledných tridsať minút spíš odzrkadľuje bezradnosť režiséra, avšak kvôli záverečnému uvoľnenému tancu sa prikláňam k „trojici hviezdičiek.“ Juliette Binoche je stále božská! Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

anitae 

všetky recenzie používateľa

Juliette Binoche to moc sluší a film ocení jen ženy. A jak francouzské filmy nemusím, tak tenhle mi zrovna sedl, děsivá škola pro dokonalé manželky a závěr mi vůbec nevadil. ()

Vanchovi 

všetky recenzie používateľa

Počas pozerania filmu som nechápal tie nízke hodnotenia, ale záver to fakt posral. Rovnaká pointa sa dala zobraziť aj oveľa lepšie ako takto debilne. No nevadí, ak neberiem do úvahy posledných 5 minút tak zaslúžené 3* ()

blondboss 

všetky recenzie používateľa

Celkom príjemná a svižná komédia, ktorá je síce primárne určená ženskému pokoleniu, ale prejavuje sa hlavne svojou autentickosťou, feelingom a odľahčenou atmosférou. Postupom času síce stráca dych a dôjde to až k trápnemu záveru, ale všetko počas toho dáva zmysel a občas sa aj zasmejete. Ja som bol celkom spokojný a aspoň trošku som vypol. 65 % ()

Capri2016 

všetky recenzie používateľa

Dievčenská škola okolo roku 1960, ktorá je zviazaná pravidlami. Skvele vyzerajúca Juliette Binoche, vtipná Yolande Moreau, ale za mňa vyhráva Noeme Lvovsky v úlohe upätej a prísnej rehoľnej sestry. Prvá polovica filmu, kde všetko išlo podľa pravidiel ako keby dýchalo atmosférou 60. rokov minulého storočia, bola uveriteľná. Druhá odviazaná a bláznivá polovica filmu bola už trochu hipisácka. A záver z tančekom už bol "mimo mísu". Ale aj tak som sa celkove zabavila. ()

McGuffin 

všetky recenzie používateľa

Odpověď ředitelky dívčího výchovného ústavu na otázku Jak býti dobrou ženou, La Bonne Épouse, přinejmenším v Alsasku v minulých šedesátých letech, byla tehdy podle též režírujícího Martina Provosta tradiční. Jenže francouzský revoluční rok ukázal, že nastupující generace už o tradiční odpověď nestojí. Aby se publikum z téhle rány vůbec zotavilo, ukáže se mu ředitelka čerstvě ovdovělá, čerstvě emancipovaná, čerstvě podle poslední módy oblečená, do nezrezivělé staré lásky čerstvě zamilovaná a hbitě tančící. Škoda, že scénář neukázal, jakou odpověď na stejnou otázku dávaly dívkám ředitelky výchovných ústavů, když tanec a revoluce skončily. Přinejmenším v Alsasku. P.S. To jsou řádky o příběhu, ne o filmu z něj. https://www.macguffin.cz/ ()

Bagrowitz 

všetky recenzie používateľa

Jako celek nic extra. Žádný zajímavý děj, vývoj událostí nijak nepřekvapil, vyloženě nezaujal a film prostě došel ke konci který každý očekával. Závěrečný zpěv na konec překvapil, ale ne příjemně, trochu mi rval koule. Film ovšem příjemně potěšil po tom, co člověk přestal sledovat jen děj ale zaměřoval se na samotné scény. Padlo pár dobrých vtipů, herecké výkony ušli, odlehčená atmosféra stále více propíraného tématu působila uvolněně. Hvězdičku navíc si film zasloužil scénou kdy holky poslouchají z rádia chválu na masturbaci a přitom všechny lížou mušličky. ()

Reklama

Reklama