Moderní pohádka, která spojuje pohádkové prvky se současnou životní realitou a je zároveň i filmem o filmu. Děj se odehrává v barrandovském studiu. Devítiletá Maruška čte ve škole slohovou práci o tom, jak byla se třídou na exkurzi ve filmových ateliérech a jak se tam setkala s opravdovským" černokněžníkem, který byl ovšem hrozně zapomnětlivý. Ona a její kamarád Honzík dostali do rukou jeho kouzelnou kouli, kvůli níž se stalo plno neuvěřitelných věcí... (oficiálny text distribútora)

sportovec

Příkré odsudky této ne zcela všední pohádky vypovídají víc o svých autorech než o pohádce samé. Je pravda, že námět i scénář jsou dost "ulítlé", některé výstupy působí jako hodně nadsazené, ale samotný nápad i kvalita režie, doplňované bravurní Heřmánkovou kreací v hlavní roli, staví tuto pohádku více do před- než polistopadové tvorby pro děti a mládež. Hravost základního komického nápadu je až čapkovská a určitá moralita, která je v něm také skryta, alespoň mně rozhodně nepřekáží. V dalším ději se toto dílko podstatněji nevychyluje z rámce zvyklostí ani standardů žánru zvaného pohádka ze současnosti. Nevychyluje, ale také nenudí; naopak baví a ukazuje mnohé z jinak obtížně divácky dostupné "kuchyně" klasické filmové (divadelní tvorby). Pokud by záporná kritéria, uplatněná částí hodnotitelů při hodnocení ČERNOKNĚŽNÍKA, měla být aplikována na polistopadovou tvorbu, k pomyslnému "odstřelu" by dozrála i značná část jejího nadprůměru. Cum grano salis. ()

ivishka

Konečně se mi tu pohádku podařilo najít! Jako dítě jsem tu pohádku neskutečně milovala, protože se mi strašně líbilo to JÉÉÉÉ co dělá černokněžník Karel Heřmánek a je to skvěle propletené se skutečností :-). Taková pohádka se jen tak nevidí a ze všech českých pohádek co jsem kdy viděla mám tuhle nejraději :-). ()

TerP

Věřte mi, že sledování téhle pohádky o půl třetí ráno vás dokáže tak zaujmout, že prostě nedokážete dát nižší hodnocení. I když se tam pořád prochází pionýři s ''bilboardama'', že máte oslavovat socialismus, je to pořád moje oblíbená pohádka. Na tu nedám dopustit a Karel Heřmánek je prostě navždy černokněžník. ()

zette

Tato pohadka je prvni celovecerni pocin Bocana po "S certy nejsou zerty" a nutno dodat, ze se ji ani nepriblizil. Pozadi Barrandova je sice atraktivni i dnes a par momentu bylo ve filmu dobrych, tak postupem casu pohadka ztraci tempo i lepsi zapletku. Hermanek je vyborny a uz kvuli nemu stoji za to se na to podivat. Dobry je i Narozny v roli rezisera. ()

Nach

Jen díky Karlu Heřmánkovi průměrný film, který tuto blbinu povyšuje na vyšší úroveň, která sice není ani tak valná, ale rozhodně je koukatelná. Jedna z těch mírně lepších pohádek, které se po roce 1989 v samém závěru 20. století u nás urodily. A pro ty co mají rádi filmy, bude jistě přijatelné i prostředí ala film ve filmu. 65% ()

• V 31. minutě postava Zdeňka Srstky rozbije režisérovi (Petr Nárožný) brýle. Hned v následujícím záběru jsou však brýle opět v pořádku. (Haniczka)
  • Film vznikl náhodou. Studio Barrandov připravilo náročné kulisy pro kanadského producenta, který v Praze natáčet film. K filmování však nakonec nedošlo, a tak ředitel studia nařídil využít dekorace pro film. Scénář tak musel vzniknout narychlo. (Zdroj: Rozmarná léta filmu) (M.B)
  • Zřícenina hradu v úvodu filmu je ve skutečnosti hrad Rabí. (jexik)