David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

pepo

Ako ohliadnutie uzasneho cloveka za svojou karierou a zivotnym posolstvom to funguje nadherne. V rovine reklamy na zachranu zivotneho prostredia ma to zas tak nebavilo, Ale pozriet to je spolocenska povinnost. Aj ked Avatar bol o dost lepsi😎 8/10 ()

DJ_bart

[VIDĚNO 6.10.2020] "Naše stopa na environmentálním stavu planety je nyní skutečně globální, a náš zásah víc než závažný. Náš slepý útok na tuto planetu zasáhl přírodu v jejich samotných základech. Každoročně pokácíme přes 16 miliard stromů. Polovinu úrodné půdy nyní tvoří zemědělská půda. Krom toho, znečišťováním řek a jezer jsme naši půdu dokonce otrávili. Oceán už není schopen pohlcovat přebytečné teplo způsobené naší činností, a život v něm pomalu ale jistě vymírá. Následkem toho je dnes průměrná globální teplota přesně o jeden stupeň vyšší, než když jsem se narodil. Přes 60 procent všech zvířat chováme na maso.... A tohle je teď naše planeta, kterou řídí lidé pro lidi. Ostatní živé přírodě toho tak zbylo velice málo. Od 50. let minulého století, kdy jsem začal točit přírodopisné dokumenty, se populace zvířat zmenšila víc než o polovinu. Teď se na tyto záběry dívám zpětně s velkým zarmoucením a uvědomuji si, že ačkoliv jsem jako mladý muž měl pocit, že se nacházím v nedotčeném lůně přírody, byla to iluze. Všechny ty lesy, pláně a moře už tehdy pustly. Svět už není takový, jaký býval. Zkrátka jsme ho zničili, ne zpustošili. Úplně jsme zničili svět přírody. Ten svět je pryč. Lidstvo si svět zabralo pro sebe. A tohle je mé svědectví. Příběh globálního úpadku v průběhu jednoho lidského života. Ale tímto to zdaleka nekončí. Pokud budeme v tomto kurzu nadále pokračovat, škody, které byly určujícím rysem éry mého života zastíní škody nové, které teprve přijdou. A lidstvo nebude mít jakoukoliv šanci na přežití. Již nyní před našima očima vidíme kolaps života, protože jsme narušili jeho koloběh. A já vám povím, jak tomu všemu zabránit." ____________ Sere tě, že ti les žere kůrovec, že je v létě pařák jaxviňa a ty máš koule v jednom ohni, že koaly a klokani v zemi protinožců hoří, že ti tornáda na Moravě bořej domečky, že v Ostravě je víc smogu jak fanoušků Baníku, že za poslední půl století vymřelo nad 70% všech zvířátek, a že ledy obou pólů tají a lední medvědi tak nemaj co žrát? Tak to jsi na správném místě, poněvadž to že tě zlobí počasí má jedno zásadní pojítko - a tou je klimatická změna. A jestliže existuje někdo, kdo vám polopaticky a srozumitelně tento pojem vysvětlí, je jím britská legenda přírodopisných dokumentů, sir David Attenborough – můj hrdina z dětství, jehož dobrodružství napříč divočinou jsem jako děcko neskutečně miloval, a v dospělosti stále miluju...... Attenborough je totiž člověk na slovo vzaté, jelikož tam, kde se Greta Thunberg střetává s internetovými posměšky, sir Attenborough dominuje moudrostí a respektem. Doslova nikdo neprožil tak DIVOKÝ život, jako on. Jen on získal jedinečnou možnost brázdit skrze divočinu příč napříč všemi kontinenty, oceány a moři. Nikdo jiný zároveň nemá tak blízký vztah k přírodě a tak obrovskou odbornou kapacitu, jako David Attenborough. A právě dokument 'Život na naší planetě' je nejenom pomyslnou oslavou jeho života, ale především velice intimním svědectvím s hlubokým humanistickým přesahem. Sir Attenborough je zde jakýmsi symbolickým středobodem snímku – a prostřednictvím retrospektivy své neuvěřitelné kariéry a evoluce na planetě Zemi vztyčuje velmi varovný vykřičník, kam až lidé zašli v otázce devastace jejich jediného domova. Sir Attenboroug zde s nepopsatelnou něhou promlouvá k divákům a vede s nimi neskutečně hloubavý monolog, jehož slova by se měly permanentně vytesat na epitaf lidského pokolení. Člověka naprosto fascinuje, s jakým entuziasmem dokáže vyprávět o kráse přírody, a posléze diváka jímá čirá hrůza a beznaděj, když Attenborough hovoří o svém zklamání a žalu nad bezohledností a despektem lidí, kteří nechovají k přírodě jakoukoliv úctu (jo, dívám se na tebe ty zmrde co 24/7 jezdí v bavoráku) na pozadí hrůzostrašných scén, v nichž lidé ničí nejcennější přírodní bohatství, aby sami mohli kumulovat bohatství své. No a pasáž s predikcí budoucích událostí tohoto století je nejděsivější hororovou scénou, která actually není hororovou scénou...... Co dodat na závěr? Viděl jsem nespočet dokumentů – jenže ještě doposud se mi nestalo, aby mě nějaký dokument takhle emocionálně položil na kolena. Aneb jak praví jedno indiánské rčení: "Až bude pokácen poslední strom, až bude poslední řeka otrávena, a poslední ryba vylovena, teprve poté si lidstvo uvědomí, že se peníze nedaj jíst." Ale naděje umírá poslední, takže změna je možná - jen si stačí vytáhnout hlavu z prdele a začít něco dělat. Již nyní se však obávám dne, kdy nás sir Attenborough opustí - přeci jen, má už požehnaný věk. Ale smutnit nemusíme - radujme se, a buďme mu navěky vděční za jeho fascinující dokumenty, které svou impozantností přesahují rámec svého žánru, a které budou dědictvím a svědectvím o ztrátě přírody pro budoucí generace. David Attenborough není obyčejný člověk - David Attenborough je nesmrtelná legenda. Já se pod tento dokument mohu podepsat a s čistým svědomím mohu na samotný závěr dodat následovný: 10/10. Film roku 2020, a jeden z nejdůležitějších snímků posledních let, který by měl vidět doslova každý – zejména pak Václav Klaus a jemu podobní, kterej by v klimatickou změnu nevěřil, ani kdyby mu roztál sníh na všech jeho oblíbenejch sjezdovkách a na dvorku mu chcípal lední medvěd. Jenže pokud my sami si nezametem před vlastním prahem a nebudem nic dělat, můžem pořádat tolik klimatických summitů, pronášet proslovy a lepit se na silnici s členy Extinction Rebellion jak chceme. Následující desetiletí proto bude definovat, zda se bude psát nekrolog naší planety, nebo lidstva. Pojem 'must see záležitost' ještě doposud nikdy nebyl tak výstižnej. Hodnocení 95% na ČSFD, rating 9.0 na IMDb, a v neposlední řadě fakt, že dokument v době svého vydání zlomil všechny žebříčky a rekordy, přeci jen o něčem svědčí. Tečka...... PS: Komentář píšu víc než rok po premiéře né proto, že by mi dokument až tak moc vytřel zrak, že jsem o něm nemohl nic napsat, ale proto, že jsem líná píča. Nuff said. ____________ "Tenhle boj není o záchraně planety, je to o záchraně nás. Protože pravda je taková, že svět přírody se obnoví, ať s námi, nebo bez nás. Ať jsou naše chyby jakkoli závažné, příroda si nakonec poradí a přetrvá. O nás lidech se to s jistotou říct nedá. Došli jsme tak daleko, protože jsme nejinteligentnější tvorové, kteří kdy na planetě žili. Abychom tu mohli žít i nadále, potřebujeme víc než inteligenci. Potřebujeme moudrost. Ale budoucnost nemusí být nutně až tak pesimistická. Máme šanci své chyby napravit a opět se stát druhem žijícím v rovnováze s přírodou. Chce to jenom odhodlání. A tohle je naše poslední příležitost obnovit svět, který jsme zdědili." 🌍💚 () (menej) (viac)

lamps

Jaký jiný dokument bychom měli všichni v 21. století vidět? Silná výpověď moudrého pána, která rozesmutní, ale udržuje si potřebný životadárný pozitivismus apelujícího ekologa. Maximální uznání pak nesměřuje jen na 'obsah', ale také na samotné provedení dokumentu - na jeho ladné propojení objektivních dat a subjektivního apelu, na dramaturgickou soudržnost, srozumitelnost i 'maličkosti' typu překrásné hudby a dechberoucích záběrů. Skvělá práce a mega důležité poselství, na které je možná pozdě, ale které může být zároveň začátkem.. ()

sheen

Od Davida Atteborougha jsem viděl plno jeho sérií a každá jeho série, film je nejen pastva pro oči ale také poselství. Tady přichází s varováním za 5 minut 12, které by si měli všichni uvědomit. ()

Cappuccino

David Attenborough má už 94 rokov a je teda pravdepodobné, že sa katastrofy, ktorá ľuďom hrozí, nikdy nedožije. Aj preto treba oceniť jeho snahu a úsilie celého štábu výstižným a emóciami nabitým filmom ukázať na problém, ktorý sa týka každého z nás. A Life on Our Planet je zatiaľ najlepším „hororom“ roku 2020, ktorý dáva svojim hrdinom šancu na prežitie. Viac tu: https://refresher.sk/89604-Recenzia-A-Life-on-Our-Planet-je-zatial-najlepsim-hororom-roku-2020-Upozornuje-ludstvo-na-to-aby-sa-spamatalo. ()

HAL

Velmi pěkná - smutná, leč navzdory všemu nadějeplná - zpráva o nevyhnutelném úpadku člověkem nezasažené přírody. ()

Satan

Funguje to skvěle ve všech rovinách. Funguje to jako přírodovědecký dokument s krásnou vizuální stránkou, funguje to jako životopisné dílo jednoho významného přírodovědce a dokumentaristy a hlavně to funguje jako závažné a alarmující svědectví jednoho moudrého muže, který zasvětil celý svůj život pozorováním a zkoumáním přírody. Tohle by měl vidět každý a každý by si z toho měl něco vzít. Jinak bude život našich dětí velmi, velmi smutný... ()

Snorlax

Chápu, že už musíme konečně něco začít dělat, aby se nám planeta nerozpadla pod rukama. Jenže jako každý správný sobec nechci být omezována, nechci se stát veganem, nechci všude chodit pěšky a nechci své tělo halit do fíkového listu (nebo tedy do nějakého většího listu). Chci své alespoň domnělé pohodlí, svůj přístup k internetu a vůbec, chci užívat výdobytky moderní civilizace. Mám celkem velkou šanci, že konce světa se nedožiju. Pokud tedy nějaký cvok nezmáčkne tlačítko odpalující zbraň hromadného ničení, aby dokonal to, co lidstvo načalo. Klepu si na čelo vždy, když čtu zprávy o partě drbanů, která se někde přilepila, aby zamezila projet několika autům, nebo vzlétnout jednomu letadlu. Nechápavě kroutím hlavou nad výmysly green dealu, které nás uvrhnou do ekonomické recese a přírodě stejně nijak nepomohou. Ano, jsem ten dav, který bezohledně drancuje, nebo tomu alespoň mlčky přihlíží, naši planetu. Jsem ten dav, který neřeší, co bude potom, i kdyby to potom bylo již zítra. Ale teď se hlásím jako malá součástka toho davu, součástka, která konečně dostala impuls, jak přestat být bezhlasým kusem davu a má neskonalou touhu řvát na všechny politiky světa: „Krucinál, přestaňte se dohadovat o hloupostech! Podívejte se na tenhle film a začněte konečně jednat. Proto jsme si vás zvolili, proto vás platíme, protože chceme mít budoucnost. Tak nám ji dopřejte". ()

Tsuki

Tohle je opravdu třeba vidět. A měl by to vidět každý jedinec na naší planetě. Už dlouhou dobu se zavírají oči nad ekologickými problémy a až moc lidí ignoruje fakt, že s takovou již brzy nebude naše planeta pro lidstvo obyvatelná. A protože je to problém plíživý, který v našem moderním životě nemáme v jednom kuse před očima, až moc snadno zapomínáme, že vyřešení tohoto problému by pro nás všechny měla být nejvyšší priorita. Že opravdu není nic důležitějšího. A je třeba jednat okamžitě. Svým způsobem mě svědectví Davida Attenborougha šokovalo i přesto, že jsem o většině z toho věděla. Zaprvé proto, že jsem si uvědomila, že vyřešení tohoto problému nemusí být tak nedosažitelné, těžké a nerealistické, jak se často ve společnosti vykládá (ano, jsou to nejspíš jen výmluvy, protože se nikomu nechce přikročit ke změnám). Dokonce není ani nutné opustit moderní styl života (Jak Attenborough říká, je pouze třeba učinit některá "moudrá" rozhodnutí a život tomu přizpůsobit). Život by se sice trochu změnil, bylo by dejme tomu nutné více přejít na rostlinnou stravu, ale čím víc bychom dali prostor "přírodě", tím víc by nám to příroda vracela. A tak není žádná řeč o životě "v nedostatku", právě naopak. Příroda má pro nás všechny dostatek zdrojů. Jen jim musíme dát prostor a využívat je moudře. Další věc, která mě šokovala, byly všechny ty detaily, které dal Attenborough krásně do souvislostí. Poprvé v životě mi třeba docvakl fakt, co to vlastně znamená, když využíváme "fosilní paliva" - že to opravdu znamená, že pálíme všechny ty dávné "fosílie". Pálíme mrtvá těla někdejšího života proto, abychom měli rychlý a efektivní přísun energie, ale reálně si pod sebou jen kopeme vlastní hrob. Je to hrůzný a zvrácený paradox. Vidět to všechno, co nám Attenborough v tomto dokumentu předkládá, dokáže opravdu člověka rozplakat. Ale co teď? Povzdechnout si a znovu jen mávnout nad tím vším rukou? Člověka chtě nechtě napadne myšlenka "co já s tím zmůžu?". Ano, bylo by určitě mnohem rychlejší, kdyby lidé ve vládě a všichni, kteří jsou na rozhodujících a zásadních pozicích, sami přikročili k oněm důležitým ekologickým rozhodnutím. Ale sami od sebe to nejspíš neudělají, dokud nepocítí tlak společnosti. Takže ve výsledku je toto rozhodnutí opravdu na každém z nás, na každém jednotlivci. Jak se říká v Atlase mraků: Můj život je možná jen kapka vody v moři, ale co jiného je moře než velká spousta kapek? Každý z nás má příležitost a potenciál pomoct životnímu prostředí a zároveň šířit tuto osvětu mezi ostatní lidi. Pokud se nám podaří tento záměr dostatečně rozšířit a vnímání společnosti se tím obrátí, pak ani vlády jednotlivých zemí nebo podniky ve vedoucích pozicích nebudou moci věc ignorovat, protože jsou to právě oni, kdo odpovídá na přání a potřeby společnosti. Stejně jako trh se vždy přizpůsobuje poptávce. Takže je to přesně tak - je nutné začít u sebe a nečekat, až se zázračně problém vyřeší sám. Cesta okolo není. ~(5,0)~ ()

Filmmaniak

David Attenborough vypráví o svém životě a na pozadí změn, k nimž došlo na Zemi v posledních desetiletích, přichází s přehledným a jasně srozumitelným apelem na ekologické téma. Snímek tak slouží nejen jako perfektní rekapitulace kariéry tohoto slavného dokumentaristy, ale zároveň i jako důležité poselství o stavu životního prostředí, v němž se ovšem namísto hledání viníků představují konstruktivní návrhy a vize. ()

Kothy

Velmi pozoruhodný dokument od této legendy dokumentárních pořadů. Postupně vzpomíná na svůj život, co všechno zažil a jak moc se svět za jeho života změnil. Opět se nám snaží podat jakési poselství o ochraně Země a neudržitelnosti současného lidského počínání. Rozhodně se tu člověk dozví spoustu věcí. Snad nebude budoucnost tak černá, protože jinak tu asi dlouho nebudeme... "Jsem vděčný za život, jaký jsem žil." ()

silentname

"David Attenborough: A Life on Our Planet". Konečne som si to pozrel. Najmä po tom ako som čítal, že toto je film, ktorý by si mali pozrieť všetci. A jediné čo k tomu môžem povedať je - áno, toto by si skutočne mali pozrieť všetci. David Attenborough totiž nepôsobí ani ako by nám dával káranie alebo nám hovoril, čo nesmieme a podobne. Jednoducho a racionálne s kvalitnou dávkou argumentov a rokmi pozorovania nám povedal aká je realita. Povedal nám všetkým pravdu do tváre. A je to skutočne desivé si uvedomiť, že takto to reálne je a začiatok tejto katastrofy sa začal už niekedy dávno predtým, než sme kedy ľudia ako ja existovali. A pritom je to tak jednoduché. Keby sa skutočne všetci začneme starať o prírodu a začali by sme s ňou žiť vo väčšej harmónii, je vidieť, že by sa veci mohli opäť ustáliť a mohli by sme žiť plnohodnotnejšie. Záver nám skvele ukazuje jednu podstatnú vec. Možno nezničíme planétu. Príroda si svoju cestu nájde a začne si svoje brať späť. Skôr, či neskôr. Ale otázkou je, či tu ešte vtedy budeme my. A to je podľa mňa veľmi dobrá otázka, ktorú by sme si mali položiť. Davidovi Attenboroughovi to už môže byť jedno. Ak by zajtra zomrel, mohol by povedať, že prežil dlhý a plnohodnotný život. Ale prežijeme taký život aj my? Film, ktorý by mal byť základom pre výuku na základných školách. Súhlasím so sochokingom. Hodnotenie: A+ ()

jarous

Co víc k tomu dodat, vše už řekl za nás. A nás je s tím konečně něco udělat, než bude vážně pozdě. My to přírodě dlužíme. ()

Chrustyn

Dokument, který skvěle vypadá a zároveň nabádá k hodně hlubokému zamyšlení. Nevěřím, že by nějak zásadně změnil lidstvo a jeho chování ale při jeho sledování častokrát zamrazí. ()

marhoul

David Attenborough o životě na naší planetě. Nenapadá mě povolanější osobnost, která by takto elegantně, přičemž naléhavě, dokázala v osmdesáti minutách vystavit komplexní vysvědčení lidstvu, včetně smysluplných řešení. Napáchali jsme toho děsivě, zpustošili jsme tolika nádhery a nevratně zničili kde co. Smutný pohled. Memento od tohoto Pána pokládám za velmi důležité. Může totiž oslovit výrazně širší spektrum myslící populace svou noblesou a osobními zkušenostmi, než-li vřískající, posedlá ikeácká loutka, jejíž kult bráníval vzbouřeným dětičkám pátečnímu vzdělávání..., to vám byly časy... ()

classic

„David Attenborough: Život na našej planéte” Zem, nevyzerá do budúcnosti úplne najideálnejšie, o čom v troch častiach dokumentu, húževnato, po celý čas rozpráva britský prírodovedec, Sir David Attenborough, ináč mladší brat hviezdneho režiséra Richarda, držiteľa dvoch oscarov za monumentálny epos Gándhí. Úvod tejto dôležitej záležitosti, sa začína kryštalizovať z „mesta duchov” , na ukrajinskej Pripiati, a to neďaleko jadrovej elektrárni Černobyľ, kde už všetci veľmi dobre vieme, k čomu tam konkrétne pred 34. rokmi došlo, čo je vôbec už - prvotný, varovný signál, že príroda si vždy nakoniec sama nájde cestu, ako pokračovať vo svojom ekosystéme, kedy to priam ideálne vidieť na trávnatom poraste okolitých budov, i napriek trvalej absencie ľudskej komunity, ak samozrejme ešte niekedy nedôjde k akejsi »jadrovej vojne« , keď s prichádzajúcej, nukleárnej zimy, by sa príroda asi len sotva spamätala, z tak extrémnej zmeny klímy, či zamoreného, rádioaktívneho prostredia, a tak si ja osobne myslím, že by sa najprv mali odstrániť (zničiť, zneškodniť) všetky jadrové zbrane, a až následne potom premýšľať nad potenciálnymi, prírodnými víziami, ktoré podľa mňa dajú ešte poriadny kus roboty, aby sa veci zmenili k lepšiemu. Sir Attenborough je vo svojich 94. rokoch, absolútnou a nefalšovanou osobnosťou (legendou), ktorá túto celú problematiku myslí vážne a úprimne, na nič sa nehrá, nič nepredstiera, ako mnohí pokrytci, ktorí napríklad ťažia zo svojej popularity, či celebritného vplyvu, podobne ako Leonardo DiCaprio, tzv. veľký environmentalista, ktorý sa na rôzne stretnutia, dopravuje súkromným tryskáčom. Vskutku, od neho má svetelné roky ďaleko ! Rekapitulácia: „Ako sa situácia (zatiaľ) vyvíja, bude sa naďalej (v blízkej budúcnosti) vyvíjať, a čo by sa malo vlastne všetko radikálne zmeniť, aby sme tomu včas predišli” ? Posledný bod je skôr nerealizovateľný, než realizovateľný, a možno po zhliadnutí tohto čerstvého dokumentu, sa kompetentní snáď už prebudia zo zimného spánku... ? ()

Arsenal83

Meno Attenborough sa v budúcnosti určite stane synonymom slova "dychberúci". Lenže okrem záberov prichádza v tomto najnovšom počine starý pán aj so silným posolstvom. Ještěrákov koment sa mi páči najviac a z neho si vyberám ako hlavnú myšlienku práve túto: Prečo človek rieši antropocentricke kraviny typu LGBT, gender, covid, BLM, keď sa mu rúca celý ekosystém and hlavou? Pán Attenborough, ešte veľa zdravých rokov prajem! Máte pre tento svet nezastúpiteľnú hodnotu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů