David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

H34D

Celoživotní svědectví o přírodě Davida Attenborougha se může chlubit zejména svou naléhavostí. Pro zasvěceného diváka nepřinese mnoho nového, avšak i známé skutečnosti docela zdařile shrnuje. Emocionální tlak vypravěče je pro mě osobně na hranici toho, co považuju za (ne)příjemné, chápu však, že pro oslovení mainstreamu je toto asi nejlepší způsob. 8/10 ()

POMO

Attenboroughovo životní poselství v kostce. Podané trochu zjednodušeně, ale právě díky tomu snad již konečně pochopitelné i pro ty, kteří se nad ním musí zamyslet především. ()

Malarkey

David Attenborough na prahu svého života sesumíroval to, co všechno zažil a vzhledem ke svým zkušenostem a hodnotného života dobrodruha může říct, jak moc jsme v prdeli a co všechno by se mělo změnit, abychom se z toho vyhrabali. Naprosto s ním souzním a přeji si, aby se celý svět inspiroval těmi nejlepšími, kteří dělají co pro to, aby snížili uhlíkovou stopu. Ano, začít bychom měli především u sebe, což je pravda, ale pořád si myslím, že Evropa dělá co může na rozdíl třeba od Ameriky nebo především Asie. Kéž by se lidstvo jednou semknulo v jeden celek a pracovalo na tom jednotně. Jinak jsme na dobro zatraceni...Dokument nádherný, nenucený, věcný s nadějí, kterou potřebuje každý z nás, aby na sobě mohl začít pracovat. ()

Renton

Nekrolog naší planety? Nebo blížící se nekrolog jednoho přemnoženého druhu? Trochu jednodušší, ale snad to konečně pochopí i jinak nezainteresovaný předplatitel Netflixu. ()

Superpero

Statistikami a depresivním obsahem mi to připomnělo Threads v klimatické verzi. Záběry jsou perfektní a poselství jasné. Jde o takovou hodně obecnou analýzu, která nejde dopodrobna. U apokalyptické části to zas tak nevadí, ale zejména u části, která radí, že každý může přispět svým dílem například změnou jídelníčku by možná stálo za to být o něco více vzdělávací. Ale asi to byl záměr. Attenborough nechce lidi poučovat, pouze upozornit a další iniciativu už musí projevit divák sám. ()

tron

„Ak pomôžeme my prírode, ona pomôže nám.“ 94-ročný (!) David Attenborough je múdry muž. Ponúka strhujúce, úchvatné, desivé, obludné, tragické, ale v najnečakanejších okamihoch i dojemné veľdielo plné nádeje na miestach, na ktorých by ste to nečakali. Neviem, či si ako ľudstvo takú nádej vôbec zaslúžime. Skôr nie, ako áno. Vlastne určite nie. Na druhej strane, dokument ukazuje miesta na planéte, kde sa ľudia rozhodli robiť to inak... a funguje im to. Tak neviem, máme ešte nádej? Ak by sme to dokázali v celosvetovom meradle, možno by sme sa v poslednej chvíli dokázali zachrániť. Možnože by sme vedeli zničenej prírode prinavrátiť jej divoký status. Lebo príroda prežije. V podstate všetko. O nás sa však nič také povedať nedá. Silné sú nielen dobové archívne zábery mladého Davida Attenborougha (je neuveriteľné, čo všetko zažil). Nádhera. ()

Slasher

Důležité svědectví, kde lepší než všechny impozantní záběry přírod, je sám dobrodruh Attenborough a jeho varovný stařecký projev z hloubi srdce. Smutný a ještě smutnější, přesto v závěru povznese a končí s nadějí - pojďme doufat, se vší naší znalostí a suverenitou, že lidstvo vážně zmoudří, neodjebe si ekosystém a nepřivodí vlastní doom. Ať už v kauze globálního oteplování panuje sebevětší-menší míra informačních zmatků, nesmyslů a korupce, nehledě na strany, kde kdo osobně stojíte, tak na optimalizaci hospodaření ve prospěch planety se snad všichni shodneme. Pátá hvězda jako povinnost. ()

Pethushka

V podstatě to nejsmysluplnější a nejdůležitější filmové dílo, jaké jsem kdy viděla. Být Davidem, jsem na sebe a své působení na této planetě hrdá. Nedokážu si vybavit jiný dokument, který bych doporučila ke zhlédnutí celému světu. ()

whack

Prírodopisný film bez ekologickej agitky je ako auto bez kolies, nemôže fungovať, nedá sa s ním nikam dostať. David Attenborough dokáže tie kolesá vždy tak trefne nasadiť, že to veľakrát nepohorší dokonca ani pomýlených klimaskeptických konšpirátorov, preto je taký jedinečný a dôležitý. V poslednej časti tohto filmu hovorí o riešeniach, ktoré by ľudstvo malo podniknúť. Snáď jeho slová budú konečne vypočuté. ()

TheDarKnig

Bolestivý a hrůzostrašný, ale ve finále přece jen trošku nadějný pohled na nerozlučný a neoddělitelný vztah lidské civilizace a přírody kolem ní. Dokáže se lidstvo probudit nebo zaspí vlastní konec, brzy asi uvidíme. Zatím by se ale toto a další svědecké výpovědi o nezadržitelně se blížící zkáze měly pouštět nejen na školách a všem obyčejným lidem, ale zejména těm, kteří mají moc a schopnosti ještě něco změnit. Naneštěstí jsem osobně na rozdíl od sira Attenborougha už jen při pohledu na to, jak žijí ti "obyčejní" lidé (a o elitách ani nemluvě) docela skeptický. Pohodlí a žádná zodpovědnost, co je mi po tajících ledovcích někde v Arktidě nebo mizejících pralesích někde v zapadlé Amazonii. Nakonec bych vyzdvihl jako obvykle parádní technickou stránku, většina záběrů byla opravdu nádherná (nebo děsivě nádherná) a vše dobře doplňoval krásně tklivý a ponurý soundtrack talentovaného Price, který se už i na tomto poli dříve osvědčil se svým ost k The Hunt. ()

TeeAge

Kto iný môže presvečiť ľuďstvo o tom, že sme na nesprávnej ceste, než David Attenborough? Človek, ktorý svojou neuveriteľnou životnou cestou a pracovitosťou vytvoril samotný pojem prírodných dokumentov, ktoré sa úplne všetky odvýjajú a evolvujú vďaka jemu a jeho spolupracovníkom. Predpokladám, že nie je medzi nami nik, kto by nevyrastal na jeho dokumentoch od detsva, vďaka ktorým sme začali chápať dôležitosť divočiny a biodiverzity. --- Ako hovorí: príroda prežije aj bez nás, ale mi bez nej určite nie. Ide teda o to, či sa chceme zachrániť ako druh, alebo nie. --- Poznám veľa ľudí, ktorý chodia do práce na bicykly a jedia minimum mäsa ako ja, ale poznám ešte viac takých, ktorý tvrdia, že akákoľvek sebadisciplína je zbytočná, pretože jedinec nemôže zmeniť chod sveta: a to je podľa mňa ten najväčší omyl. Myslím si, že je plno veci, ktoré môže zmeniť práve len jedinec. Na moju veľkú radosť vnímam pozitívne zmeny aj v mojom okolí: Ludia zisťujú, že cielom nie je separovať odpad, ale nevytvárať ho. Zisťujú, že môžeme konzumovať omnoho menej, pretože máme omnoho viac, než potrebujeme. A že cielom nie je vlastniť a neustále zažívať, ale nájsť rovnováhu skrze skromnosť a pokoru. --- Tento komentár nie je o moralizácií či poučovaní. Je to reflexia a hlboká poklona pred tým, za čo všetko vďačím medzi inýmy aj tejto dokumentárnej literatúre. A ako mnoho z Vás tu píše, ajkeď je tento konkrétny počin trošku skratkovitý a náznakový, má dve atribúty, ktoré sú k nezaplateniu: Môže zasvätiť nezasväteních, a tím, čo už tušia, len pošepkáva, že nádej umiera posledná. Ďakujem, pán Attenborough. ()

JitkaCardova

Tenhle film - vykreslující po zjednodušené, avšak o to zřetelněji do očí bijící zoufalé trajektorii křivku hroucení důvěřivého planetárního života v důsledku jeho bezohledného a svévolného vyčerpávání uštvanou lidskou civilizací - by měl povinně vidět každý současný obyvatel planety. Každý. Od snaživých pucfleků nejhorších autoritářů a oligarchů přes kabinetní ignorantské akademiky či vyhořelé terénní pečovatelky o "přestárlé" a nesoběstačné až po posledního indického rybáře a afrického křováka. A to tak, abychom už v každé další vteřině, kdy se v různě absurdních situacích poslušni znásilněné intuice s ochromeným svědomím rozhodujeme, komu, k čemu a proč odevzdáváme svou životní sílu, energii, vitalitu, inteligenci, práci, lásku a naději, všichni věděli, že jsme tenhle film všichni viděli. (Jindřichovice p. Smrkem, Skanzen) *~ ()

Kaka

Epitaf lidstva s prostorem pro potenciálně zdařílý budoucí happyend, který je obestřený nejistotou a otazníky. Attenborough jej ovšem sděluje jednoduše, poutavě a srozumitelně. Myšlenka je jasná. Naprosto zásadní dokument, který by neměl uniknout nikomu. ()

Spiker01

Velká osobní výpověď zřejmě nejznámějšího popularizátora přírody, která je pochopitelně strašně důležitá pro současný svět a všichni bez výjimky by jej měli vidět a pokud možno si od Davida Attenborougha i něco vzít. Jakožto milovník těchto dokumentů jsem v tomto moc nového nenašel, je tedy určen i těm, pro něž půjde o první seznámení s touto problematikou. A díky Netflixu těch diváků bude pochopitelně násobek. Pro mě osobně však nic extra zásadního a spíše doporučuji seriál Our Planet, ze kterého jsem si odnesl podstatně více...80% ()

Radko

Osobná výpoveď uznávaného anglického spolutvorcu množstva nádherných prírodopisných dokumentov, ktoré definovali tento žáner. Aktivistu a neúnavného ochrancu prírody. Osobná výpoveď, ktorá nielen presne opisuje neradostný stav a víziu samozničenia planéty ľudstvom, ale naznačuje a prináša riešenia a rady, ako tomu zabrániť. Lenže s výnimkou jednej vety - "Je potrebné zastaviť neúnosný rast" sa nijako nedotýka podstaty - a to nevyhnutnej potreby zmeny systému ako takého. Poznámka: Pretože existujúci a prevládajúci kapitalistický systém výroby, povyšujúci rast zisku a súčasnú stále rafinovanejšie dosahovanú efektivitu pri jeho dosahovaní, vylučuje environmentálne prijateľné riešenia. Vždy totiž preváži hľadisko trhové nad ekologickým, vždy. Od v dokumente spomenutého prudkého nárastu spoločnosti a produkcie v 70. rokoch 20. storočia, sa všetko ukázané postupné degradovanie srdca sveta - ubúdanie dažďových pralesov, topenie ľadovcov na oboch koncoch zemegule, či masívny lov rýb, ubúdanie živočíšnych druhov, dialo len a len vďaka dravej a nenásytne realizovanej, sústavnej politike konzumného obchodného kapitalizmu. Ten sa za tie roky nezmenil. Len nadobudol globalizované a nadnárodne korporátne formy. Ak ukážu rozhodujúce banky, zbrojárske korporácie, farmaceutické firmy, automobilky, odevné korporácie ich konkrétne environmentálne riešenia, čo sa týka všetkých zložiek prírody a ich radikálne zlepšenia v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, potom by som azda uveril. Lenže nič také sa nedeje a ani neudeje. Politici a mimovládni aktivisti budú na fórach naďalej mlátiť prázdnu slamu a tváriť sa nesmierne progresívne. Ďalší mladí Attenboroughovi nasledovníci nakrútia tisícky otrasných dokumentov o odumieraní prírody na Zemi. Prijmú sa hromady "zásadných" deklarácií o klimatickej udržateľnosti, a o kadejakej inej potrebe ochrany prírody. No firmy budú na podklade kapitalistických hesiel o absolútnej priorite zisku chŕliť do ovzdušia  exhaláty. Ak im tieto deklarácie dočasne privrznú gule, na tajnáša presunú tony toxických splodín do mora, či zakopú do zeme. To, mimochodom, robia už roky rokúce. V najvyspelejších mestách sveta sa však tí istí majitelia korporácií budú samozrejme vystatovať najprogresívnejšími eko a enviro klimatickými riešeniami. Tak sa to deje už dnes, veď aby ich rodiny žili v čo najčistejšom prostredí. Korporáciami a progresívnymi vládami eko štátov  financované mimovládky budú nemilosrdne tepať do konkurencie, nenápadne však zachovávajúc a mlčiac o zasmradzovaní a nivočení krajiny nimi vlastnenými firmami. Kdesi v Bangladéši,  Indii, mamutích baniach v Afrike, Južnej Amerike či v Papui - Novej Guinei. Nič nové na svete - budeme tu mať "eko" repete. ()

D.Moore

David Attenborough dělá vykřičník za úžasným seriálem Naše planeta, v jeho 94 letech je to velmi osobní zpověď někoho, kdo měl štěstí leccos nádherného vidět, a zároveň smůlu, že to také viděl mizet. A vy si říkáte, kdo jiný by měl lidstvu vysvětlovat, jak moc velký blbec je člověk a co se s tím dá dělat, než tenhle obdivuhodný chlap. Kdybyste si v životě měli pustit už jenom jeden dokument, tak ať je to tenhle. ()

Dan9K

David Attenborough má největší právo udělat dokument v podobném duchu, zároveň ale velkou morální povinnost. Před mnoha lety jsem se rozhodl, že ho nakoukám celého od jeho nejranějších věcí, což mě, doufám dočasně, přešlo během jeho série Živá planeta z roku 1984. A vidět jeho nejstarší věci je velmi zajímavé a v tomto dokumentu z nich nesmírně těží. De facto je tento film jen střihák z jeho starých děl. Ovšem jestli má někdo máslo na hlavě, tak rozhodně David Attenborough. Nejenže ve svých starých dokumentech začínal s tím, že v divočině lovil zvířata do londýnské Zoo, nebo zvesela jedl zahrabaná vajíčka mořských želv a stěžovali si s kámošem, že je moc osolili, i těmi pozdějšími dokumenty vlastně zkresloval vnímání běžných lidí, jak na tom planeta opravdu je. Schválně si vždycky vybíral ta nejpanenštější místa na Zemi, aby ukazoval, jak je ta příroda nádherná a my si tak mohli říct, že je vlastně všechno ok, že všechno je, jak má být. Navíc, jestli někdo má uhlíkovou stopu, tak je to rozhodně David, který musel proletět celý svět křížem krážem v řádu mnoha tisíců letů, aby to všechno zvládl natočit + nevyhnutelné zásahy štábu do vzácných biotopů i do dosud netknutých kmenů apod. Oceňuji, že David vypadá, že mu je to samotnému líto, neoceňuji však, že tenhle dokument schválně stříhnul tak, aby například ze záběrů ze Zoo Questu nebylo poznat, co tam vlastně dělal. Nicméně, autorovi se nedá upřít jeho celoživotní ohromná práce v popularizaci přírody, otázek evoluce, problémů, a to celé zabalené v úžasném obalu. Nevyhnul se však v rámci oné popularizace velkému zjednoduššování, někdy i chybám a těžkému hraní na efekt. Chci tím celým říct, že Davida Attenborougha není možné vnímat jako nějakého spasitele nebo vyloženě kladnou postavu vzhledem k otázkám k přírodě. Tímto dokumentem však uhodil hřebíček na hlavičku zejména v tom faktu, že během jeho dlouhého biologického i profesního života se skutečně na tého planetě "všechno" posralo a on je opravdu tím jedinečným svědkem. Mám také ovšem velký problém s tím, co se v rámci ekologických otázek akcentuje, co se naopak upozaďuje, co se bere jako nezpochybnitelné dogma a jakým způsobem se používají účelově fakta. Například David zde často zmiňuje, že posledních 10 000 let je zde nesmírně stabilní klima a že to je teda strašně super, ale že teď se otepluje nejrychleji za tu dobu a můžeme za to my. Fajn. Ale už nezmiňuje, že pár let před těmi desetitisíci lety se oteplovalo ještě rychleji za ještě kratší dobu, my jsme za to rozhodně nemohli a celé tohle období posledních 2 milionů let je naprosto nejturbulentnější a nejchladnější za posledních minimálně čtvrt miliardy let. Zmiňovat posledních deset tisíc let je strašně lidské, protože my prostě nejsme schopni vnímat dlouhá časová období, ale je to prostě tak malé okénko v rámci celé historie Země, že mluvit o něm jako o super stabilním období, když se prostě nacházíme jen v jedné z mnoha dob meziledových, je hrozně krátkozraké a hloupé. A to mě na tom štve, něco se hodí, něco se nehodí. Proč říká, že oteplování může za úhyn korálových útesů a nevysvětlí, jak je možné, že korálové útesy existovaly celé věky v mnohem teplejších a na CO2 několikanásobně bohatších obdobích planety? Proč předkládá svou vizi, že v tropech nebude k žití, když tropické oblasti reagují na globální změny zdaleka nejslaběji? Naopak mě potěšilo, že to nebylo jen o CO2, protože zdaleka větší problém než to je odlesňování (a palmy), výlov (a obecně maso), přelidněnost a způsob získávání energie a tomu všemu se tu věnoval podle mě perfektně, ačkoliv předkládaná jednoduchá řešení jsou v mnohém značně komplikovaná a nejspíš i neuskutečnitelná. Trochu mě ale překvapilo, že se David vůbec nezabýval dalšími dvěma velkými ekologickými problémy, a sice odpady a vodou, možná pro to, že jsou třeba přecijen snadněji řešitelné za použití technologií. Celkově si Davida Attenborougha ale vážím a tohle je dobrý odkaz, který je samozřejmě především agitkou a který bude nejspíš za pár desítek let zejména pro své vize budoucnosti k pousmání, zároveň je to prostě svědectví o naší době v tom špatném i v tom dobrém a jak jsem už psal v úvodu, není lepšího kandidáta pro něco takového, než David Attenborough. () (menej) (viac)

ripo

David Attenborough bol vždy zárukou fantastických dokumentov o prírode. David sa tomu venoval od útlej mladosti, a preto niet divu, že sa vypracoval na pomyselný vrchol dokonalosti prírodopisných dokumentov. Tento tvorca tentoraz sumarizuje svoj život. Má 93 rokov (!!!) a v tomto filme ukazuje priebeh svojho života spätého s prírodou a na číslach uvádza, ako sa iba počas jeho života príroda na našej planéte dramaticky zmenila. Zmenila sa tak, že výhybka smeruje k ďalšiemu masívnemu vymieraniu živočíšnych druhov, ktoré bolo naposledy v čase dinosaurov. Len tentoraz to hrozí aj "pánovi tvorstva", človeku. David okrem vypočítavania toho, čo sme všetko spáchali, však na konci ponúka aj drobné riešenia, z ktorých môžem očakávať veľké výsledky. Veľmi zaujímavé názory, hodné zamyslenia. Film som si pozrel na základe odporúčania Peter Konecny na portáli kinema.sk ....4**** ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů