Oscar 2020

(relácia)
  • USA The 92nd Annual Academy Awards (viac)
Publicistický
USA, 2020, 230 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

Glenn Weiss

Účinkujú:

Steve Martin, Chris Rock, Regina King, Tom Hanks, Al Pacino, Brad Pitt, Beanie Feldstein, Mindy Kaling, Josh Gad, Idina Menzel, Kelly Marie Tran (viac)

Slavnostní vyhlášení 92. výročních cen Americké filmové akademie, živě z Dolby Theatre v Hollywoodu. Komentují P. Sladký a Š. Gmiterková. Cena Americké akademie filmového umění a věd se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky jejího již 92. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywoodu se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesou legendární zlatou sošku, která, ačkoli jde o pouhou přezdívku, je po celém světě známá jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako The Irishman režiséra Martina Scorseseho, Jojo Rabbit režiséra Taika Waititiho, za který získala nominaci v kategorii výprava také česká tvůrkyně Nora Sopková, nebo Little Women režisérky Grety Gerwig. Šanci na ocenění mužského hereckého výkonu v hlavní roli mají také Antonio Banderas za roli ve filmu Pain and Glory, Leonardo DiCaprio za roli ve snímku Once Upon a Time in Hollywood, či Adam Driver za roli ve filmu Marriage Story. Ve stejném snímku excelovala také Scarlett Johansson nominovaná za ženský herecký výkon, další nominace pak získaly například Charlize Theron za roli ve snímku Bombshell nebo Renée Zellweger za titulní roli ve filmu Judy. Příjemným překvapením pro české fanoušky je také nominace českého krátkého animovaného snímku Dcera režisérky Darji Kaščejevové. Slavnostním ceremoniálem nás z pražského studia provedou filmoví publicisté Pavel Sladký a Šárka Gmiterková. (Česká televize)

castor

Poslední tři roky byly v případně kategorie Nejlepší film obřím zklamáním: čas ukáže, že tituly Moonlight, Tvář vody a Zelená kniha tam nemají co dělat. Zatímco loni se ucvrkávalo z mexické Romy Alfonsa Cuaróna a mnozí fňukali, že akademikům došla odvaha a dějiny měla přepisovat už právě ona, letošní vítězství jihokorejského Parazita, který získal hlavního plešouna, již průlom dokonalo. Asi zaslouženě. Upřímně na stupínku nejvyšším uvidím raději tuhle barvitou asijskou tragikomedii, než precizní až mdlé kousky jako několikachodový Irčan nebo válečné drama 1917, které svým egoismem ztratilo emocionální kontakt s divákem. Herečka Olivia Colman byla loni spontánní coby přebírající, letos pobavila coby předávající, hudební čísla se vyvedla. Herecké ceny jsou ve správných rukou, dočkaly se stálice Pitt, Dern a Phoenix, který v košaté řeči apeloval na environmentální problémy a konzumaci masa a chov hospodářských zvířat. A vzpomenul na Rivera. Renée byla oceněná rovněž zaslouženě, jen škoda, že film jako takový je fádní. Scarlett Johansson zažila skvostný herecký rok, zatraceně jí to na předávání seklo, Králíček Jojo má alespoň sošku za adaptovaný scénář. ()

Malarkey

Vlastně nic moc odlišného, od předchozích let. Opět nekonečná nuda, nekonečné množství reklam a k tomu po druhé za sebou večer bez moderátora, u čehož asi zjistili, že to kupodivu docela funguje. Navíc se sérií hudebních vystoupení, kde mě nejvíce překvapil Eminem, který se po 17ti letech vrátil na scénu, aby konečně zazpíval tehdejší nejlepší skladbu z filmu a zvedl ze židle půlku sálu. Zajímavé a asi největší překvapení večera. Druhé z vystoupeních pak byl Elton John, který byl dojat, bylo to vidět, ale také si to nadmíru užil. No a třetí byla Billie Ellish, která zazpívala Yesterday od Beatles k In Memoriam příspěvku. To je vždycky emotivní a letos tomu nebylo jinak. No a co se týče nominací, tak největší překvapení – samo sebou – vítězný snímek Parazit, který poprvé dokázal, že nejvyšší ocenění může získat i neanglicky mluvící film, přičemž podle mě nevyhrál jenom samotný film, jako celkově jihokorejská kinematografie současnosti, která už dlouhodobě je na více než solidní úrovni. Hudebně jsem to přál Hildur s Jokerem a to se mi splnilo. Její příspěvek byl nejfeminističtější, ale líbilo se mi to. Pak co se týče herců, tak tam snad nebylo ani pochyb. Dokonce i sázkovky den předtím na všechny sázely kurz 1,01. Brad Pitt byl hezky dojatý, přál jsem mu to. Laura Dern předání s noblesou a také zaslouženě. Renée Zellweeger působila, jak kdyby si pro tu cenu přišla Brigita Jonesová, škoda, že po cestě na podium nezakopla…no a Joaquin Phoenix? Nejlepší řeč večera. Emotivní, osobní zpověď současné doby, žádost ať nejíme maso a omluva za to, jak se dřív choval. Skvělý herec a konečně dokazuje pokoru….co víc dodat. Já si myslím, že letošní Oskary, ač se zdají nevýrazné, měli svoje motivy. Mně špatné nepřišly. ()

novoten

Zdaleka ne tak rozsypané jako minulý rok, ani ne tak jednostranné v takřka nepřetržitém monologu o zásluhách té či oné skupiny. Absence moderátora (a tím pádem i pevnější kostry) na nejsledovanější akci v oboru ale přesto dává pocit, že zodpovědným lidem záleží jen a pouze na výsledném obrázku a na zábavě pak až někde ve třetím plánu. Ze smířené letargie mě nejzásadněji vytrhlo sehrané duo Maya Rudolph-Kristen Wiig a samozřejmě Phoenixův proslov, ten nejupřímnější chlapský doják. ()

xxmartinxx

Hodnotí se tu výsledky, nebo show? Vítězství Parazita je úžasná věc. Nebudu teda rozhazovat konfety ohledně světa otřásajícího se v základech - Jižní Korea je svým způsobem exkláva USA, je to nejtvrdší kapitalizmus na světě a obě země spolu hodně komunikují ekonomicky i popkulturně (Korea je teď v Americe popkulturně hodně hot), takže se tu neudělal moc velký úkrok - vlastně krom španělštiny je to asi nejlogičtější volba na "jiný jazyk a kulturu". Nicméně Parazit je pro mě film roku, takže je mi to jedno a jsem nadšený i tak. Co do podoby večera, tak samozřejmě nuda k nepřežití. (Český komentář jsem neslyšel.) ()

gogo76

Ďakujem českej televízii, že doprialy aj nám Slovákom sledovať to, na čo sa naša slovenská tv vykašľala. Netuším z akých dôvodov. Scorsese vyšiel naprázdno. Tak kvalitný režisér sa musí prizerať ako rok čo rok vyhrávajú filmy, ktoré ,za moc nestoja. Dráme 1917 som fandil, no nakoniec všetko dôležité zhrabol Parazit. Pre mňa osobne to bol malý šok a nechápavo som krútil hlavou, pretože som si doteraz myslel, že Oscara môžu získať iba filmy made in usa a ostatné môžu zabodovať iba v kategórii naj zahraničný film. Parazit má rozhodne svoje kvality, ale videl som aj lepšie filmy z J. Kórei, my fandovia z csfd to vieme a beriem to tak ako to napísal malarkey, že to bola cena tak trochu za celkovú kvalitu, ktorú si nemohli v holywoode nevšimnúť. B. Pitt? kto by mu to neprial ale nepochyboval som o tom , že to naj zoberie J. Phoenix. Jeho reč bola to najlepšie z tohoročných oscarov. Bez moderátora to pre mňa akosi nemalo šťavu, chcelo by to viac humoru a menej reklám, ale to som asi veľmi naivný...60%. ()

dr.horrible

Nerozumiem prečo sa tu každý rok niekto čuduje, že sa hodnotia výsledky. Jak keby nevedeli, že ľudia sú blbí. Na druhú stranu v komentári k odovzdávaniu cien spomenúť výsledky je snáď logické. Ja osobne som s nimi tento rok spokojný (možno s výnimkou oscara za hudbu, kde som to prial Malým ženám). Sklamali ma nominácie. Bale aj De Niro si nominácie zaslúžili, Ad Astra si ich zaslúžila, scenár k Uncut Gems a predovšetkým Greta Gerwig za réžiu tam mala byť. Ale nedostali sme našťastie žiadne faux pas, ako keď vlani komédia na nedeľné dopoludnie porazila v cene pre film roku majstrovské dielo akým bola Roma. To čo sa stalo tento rok s JK sa malo stať už minulý rok s Mexikom. Každopádne je oscar pre Kóreu skvelá správa. Korejci točia neskutočné filmy a to uznanie si zaslúžili celkovo. Aj keď u mňa osobne bol Parazit až piaty najlepší (po Marriage Story, Malých ženách a Scorsesem a Tarantinovi). A konečne nech sa dostanem aj k show; tento rok to bolo vážne slabšie. Premárnené okamžiky ako Ripleyová s Captain Marvel a Wonder Woman, z ktorého nič moc nevzišlo. Málo vtipných okamžikov (viac ma bavili len úvodní Steve Martin s Chrisom Rockom a klasicky Maya Rudolph a Kristen Wiig), málo show. Prekvapivo vynikajúci bol song z Harriet a Billie Eilish anjelskym hlasom prežívajúca Yesterday. A ďakovačka Hildur. Taká tá úprimná radosť. Z ocenení mi najväčšiu radosť spravila Laura Dern. Uspokojivé oscary. Ps: Florenece Pugh bola celý večer neskutočne roztomilá, a to ju normálne s tými jej ramenami a hlasom a la Tom Waits za príťažlivú moc nepovažujem. Ale tá iskra v očiach! Jak keby sama nechápala, jak strašne rýchlo, sa dostala tak strašne vysoko. Prajem jej to. Pss: Ponove “Im ready to drink” je minimálne hláška roku. ()

DJ Lonely

Oscarový ceremoniál hodnotím jako show a ne podle nominovaných, či vítězných filmů. Oproti loňsku, kterej byl neskutečně nudnej, tak letos to bylo o chloupek lepší (hlavně Eminem, kterej tam přicestoval strojem času, bo jinak si to neumím vysvětlit, překvapil), ale IMHO se pořád ukazuje, že zrušit hlavního moderátora byl ten nejhorší nápad ever. Chybí tomu šťáva a takový ten ucelující prvek. Samozřejmě vždy záleželo strašně na tom, kdo to uváděl a Ellen DeGeneres už asi nikdo nepřekoná, ale prostě bez jakéhokoliv moderátora je to nuda a velmi fragmentovaná zábava. ()

marhoul

Stoletá Fondová má lepšího plastického chirurga než seschlá ringle bez mimiky Renée Zellweger. Ty dvě by nikdy neměly stát vedle sebe. K Parazitovi. Tohle nebude příliš populární vyjádření, však názor mám jasný. Černá komedie, tarantinovkám nesahající ani po kotníky, natož aby byla s Quentinem srovnávaná. Neříkám, zábavné to bylo, taktéž originální, ale že by to mělo vyhrát scénář, režii, zahraniční film i film roku na Oscarech? To bych nevymyslela. Tolik kvalitních filmů s nádhernými hereckými výkony letos vzniklo, Scorsese, Mendes, Tarantino to můžou zabalit. Pánové, doba vám už nedopřeje, ani kdybyste se pro film rozkrájeli. Co už. Však pořád lepší než loňský prudce osobní, niterný výlev o uklízení psích exkrementů Roma (skalní, totálně uhranutí fandové, co si to pustili za ten rok třeba 5x, zajisté je takových požehnaně, mi ráčí odpustit). Díky Bohu a všem akademikům se dnes bavíme aspoň o filmu s herci, se scénářem, dialogy, hudbou a příběhem, vlastně je to solidní posun. Co na tom, že QT o několik tříd lepší kečupové veselohry dělal bezmála před 30ti lety? Musí mít asi hodně smíšené pocity. Být dneska heterosexuálním, anglicky hovořícím bělochem se nevyplácí už ani v režisérském křesílku. Zlatý Titanic! Zlatý Gladiátor! Forrest Gump atd., atd.. Ale je fakt, že korejský režisér je velký sympaťák, od pohledu milý, laskavý člověk, uznávám, že mu to vlastně přeji. 😊 Pittovi, Eltonovi, islandské hudební krásné čarodějce Hilduře, Lauře Dern a Fénixovi z Popela velikáááánská gratulace! Bez hodnocení, neboť jsem se vyjádřila pouze k cenám. ()

classic

Som si nad slnko istý, že v Hollywoode prežívajú akúsi tvorivú krízu, ktorá trvá už de-facto dobrých10 rokov ! Trebárs si vezmite, že presne za poslednú dekádu pozbierali prestížnych, «zlatých plešivcov» za réžiu výsostne len neamerickí režiséri v pomere 8:2, čo je podľa mňa absolútne katastrofálne skóre ! Čo je tomu inak na príčine... ? Režisérski veteráni už zrejme povedali svoje posledné slovo, a zase mladí sa väčšinou venujú akčným výplachom a komiksom, keď v najbližších rokoch očakávam naprosto nezastaviteľný a „hromadný” EXODUS európskych a ázijských tvorcov ešte oveľa viac, ako teraz, do hlavného mesta filmu - do Los Angeles, ktorí ho môžu kľudne i nadobro ovládnuť !? _ Vôbec nie som zaujatý voči - Najlepšiemu filmu - Parazit, ale jednoducho si myslím, že hlasujúci členovia o-s-c-a-r-o-v sa tentokrát poriadne prepočítali, lebo je to predovšetkým: americká Akadémia filmových umení a vied, ktorá začína pomaličky strácať tento žiarivý lesk, čo už jej aj tak nejaký ten piatok určite chýba. Z veľkej časti za to môže bezprostredne - veľmi slabá kreativita zo strany tých najpovolanejších. Tento 92. ročník bol pre mňa jedno veľké prekvapenie, aké si už dlho nepamätám, odkedy sa pravidelne venujem po-oscarovským analýzam. ()

becki_tu

Respekt všem těm, kteří přenos sledovali živě. Těch reklam, rekapitulací a rozborů v improvizovaném studiu bylo opravdu dost, takže jsem byl opravdu rád za záznam. Vzhledem k absenci moderátora opět takový průměr, který neurazí. ()

luka4615

Letošní ceremonie se oproti těm minulým nesla v nečekaně pohodovém duchu, kde mi absence moderátora nevadila tolik jako minulý rok. Co se vítězů týče, v některých případech jsem byl až překvapený, jak moc předvídatelnou se Akademie stala, nicméně v několika vzácných okamžicích (Gisaengchung!) jsem byl velmi potěšen několika nečekanými výsledky. Doufám tedy, že příští rok bude Akademie přesně takováto. Totiž opět oku lahodící a překvapivou záležitostí, u níž nebudete kroutit hlavou nad zjevnou hloupostí a bolestnou předvídatelností. ()

Lacike

Hodnotím show a tá bola len o trochu menej nudná ako minulý rok. Strašne tomu chýba nejaký moderátor, ktorý každému ročníku dodal osobitný štýl. Teraz je to na jedno kopyto nudné a nezáživné. Hlavné motto všetkých je nikoho neuraziť. Proste totálna sterilita. A samotné výsledky tiež v žiadnej kategórii neprekvapili. 3/10. ()

Dale

Odkedy sa prijali opatrenia na šetrenie času, vrátane zrušenia moderátora večera, tak už to nie je zábavná show, ale len odovzdávanie s pár vtípkami odovzdávajúcich a pár pesničkami. Takže ťažko sa tu nájde moment, ktorý by ste si zapamätali, čo je škoda. Pár vtipných momentov to malo, pár dojemných rečí ocenených tiež, nechýbali typické politické narážky týkajúce sa rovnoprávnosti, proste klasika. Čo sa týka výsledkov, bol som o niečo spokojnejší, než posledné roky, aj keď s pár kategóriami som sa s akademikmi nezhodol. Oceňujem, že sa odhodlali k takému prelomovému kroku a ocenili cudzojazyčný film v hlavnej kategórii, to som pri ich konzervatívnosti nečakal. Možno príde doba, keď sa zruší kategória cudzojazyčný film a bežne sa päť takýchto filmov ocitne medzi nominovanými za najlepší film. Nechajme sa prekvapiť. ()

corpsy

Okrem výsledkov v niektorých kategóriách ( tých najdôležitejších), nejde pri tomto TV vysielaní prestížnych filmových cien o nič revolučné. Hviezdy väčšinou politizujú, hudobné čísla nestoja veľmi za reč ( snáď len to prekvapivé od Eminema ) a humorné skeče, ktoré za niečo stály som napočítal asi tak dve.Takže priemer, tak, ako už neraz za posledných 10 rokov. ()

kajas

Bez moderátora a politických proklamací to byla balada. Samozřejmě, že byl přenos i nadále k uzoufání dlouhý, ale některé "výplňové" momenty stály za vidění - neuvěřitelný Eminem, ústřední píseň z nového "Frozen" v několika jazykových mutacích, Elton (škoda, že bez Tarona) a konečně také nakažlivá radost týmu kolem "Parazita". Příští rok se ráda podívám znovu. ()

vydumnica

Dalsiu noc Oscarov som prebdela, aby som to videla nazivo, ale kladiem si otazku, ci to stalo zato...Zase bez moderatora, zase malo az skoro vobec vtipne a miestami skor trapne, ale aspon zoznam nominovanych hercov a filmov bol tento rok celkom slusny. Vitazi Phoenix, Zellweger, Pitt, Dern boli takmer isti a naozaj si Oscarov zasluzili. Uhadla som aj kameru a zopar dalsich kategorii. Prekvapilo ma tolko sosiek za Parazita. Necakala som, ze vyhra aj v kategorii najlepsi film a rezia!!! Asi to necakali ani oni sami. A vlastne nechapem, preco rovnako ako minuly rok Roma, tak aj tento rok sa cudzojazycny film objavil vo dvoch kategoriach za najlepsi film a najlepsi cudzojazycny film. Nepacilo sa mi, ze vynechali Luka Perryho z In Memoriam. Viem, ze patril prevazne k televiznym hviezdam, ale predsa len sa objavil v nominovanom filme Once Upon A Time in Hollywood. Z hudobnych cisel sa mi ani jedno az tak velmi nepacilo. Oblubene osoby: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Saoirse Ronan, Brad Pitt, Laura Dern a dalsi. Tento rok mi tam chybala Meryl Streep a Nicole Kidman. Oblubeny film Little Women. Este som chcela dodat, ze za poslednych par rokov boli najlepsie Oscary 2014, kedy ich moderovala komicka Ellen, bolo to skutocne vtipne, napadite a originalne, napr. urobit si selfie alebo objednat pizzu. Tento rok len priemer. 60%. ()

Streeper

Letos opět bez moderátora. Nebudu lhát, trochu mi to chybí. Škoda, že nevrátí zpátky Ellen, byla úžasná a její ročník považuji za nejlepší show vůbec. Steve a Chris toho moc neudělali. Úplná škoda peněz. Dokázala bych si představit lepší představování nominovaných písní, než, že se jen tak z ničeho nic objeví na jevišti a začnou zpívat bez předešlého představení. Jinak kromě Parazita a vystoupení Eminema se žádné překvápko nekonalo, i tak se mi to ale líbilo. ()