30 for 30 - Season 4 (2019) (séria)

Lance, Part 1 (S04E05)

(epizóda)
  • USA Lance, Part 1

Dvojdielny dokumentárny film o cyklistovi Lanceovi Armstrongovi. (RTVS)

Trevor

Plusom sú staršie zábery a rozhovory s Armstronom, v niektorých momentoch sa Lance obhajuje že v tom čase dopovali všetci, ale ak by všetci skočili do rozbúrenej rieky skočil by aj on??? Svojho času ako tínedžer som fandil jeho najväčšiemu konkurentovi Ulrichovi, avšak po prevalení celého pozadia dopingu na Tour de France a celkovo v cyklistike som na tento šport mierne zanevrel. Najmä však vďaka spomínanému lídrovi tímu US Postal, ktorého meno sa stalo synonymom slova doping. ()

Pepinec

Už hezkejch pár let je moderní točit o něm dokumenty, ale povedlo se až tohle, co paradoxně ani žádnej dokument podle mě není. Já viděl a slyšel tříhodinovou zpověď člověka, kterej - ať se ti to líbí nebo ne - přinesl na svět jeden z největších příběhů, jaký tady mezi náma kolujou. Každej na to máme svůj názor, naše velká výhoda je ale v tom, že nám to vlastně všem může bejt úplně fuk. Důležitý je, že tady tenhle velkej příběh vůbec máme a že teď už se našel i člověk, kterej - na rozdíl od předchůdců - dává prostor i samotnýmu průseráři, aby nám k tomu řekl svoje. Ono totiž hystericky ječet a ukazovat prstem umí každej. A když si vemu, jak moderní je k tomu dneska alibistický umejvání si rukou ve jménu jakýsi spravedlnosti, tak Lance v tomhle světle působí jako zjevení; zůstává pořád texasky svůj a stejně jako v závodech naprosto suverénně využívá všechen prostor, kterej mu Zenovich dal. Jestli se v tom má někdy šťourat ještě někdo další, tak ať si vezme tohle jako stěžejní literaturu. ()

Alex_01

Dokument místy klouže až moc po povrchu a nedotazuje mnohé skutečnosti. Dopoval Lance v roce 2009 nebo ne? Co si říkali s Ulrichem, když ho navštívil? Ale v zásadě vám to uvede Lancovy činy do kontextu, a sice že jste tehdy buď dopovali nebo jste nejezdili. Jeho povaha mu nedovolila říct pravdu o dopingu, což ničilo mnoha lidem život. Teď je z něj nový Lance, kterému pořád ale chybí nějaký nadhled, jaký má dnes Floyd Landis. Já ho nicméně chápu, uznávám ho jako mimořádného sportovce a odpouštím, nicméně tuhle kaňku na jeho jméně už nikdo nikdy nesmyje. 4* ()

flegmos

Velmi dobry dokument aby ste si vytvorili nazor na cirkus nazvany cyklistika. Ak nejaky dokument ukazuje Lanca aky asi je v skutocnosti tak potom asi tento. ()