Ako v nebi

(festivalový názov)
  • USA Some Kind of Heaven (viac)

Režisér Lance Oppenheim vo svojom prvom celovečernom filme Raj na zemi naštrbuje dokonalú fasádu najväčšej americkej komunity dôchodcov, zvanej Dedinky (The Villages). Je to obrovská, sebestačná utópia v strednej časti Floridy. Za bránami tejto fantastickej ríše, lemovanej palmami, sleduje film Ako v nebi sny a túžby malej skupiny obyvateľov Dediniek – a jedného votrelca –, ktorí nedokážu nájsť šťastie v umelom raji komunity. Tento cukríkovo farebný dokumentárny film s pôsobivo komponovanými zábermi ponúka nežný a surrealistický pohľad na nekonečné hľadanie zmyslu života a lásky v poslednej etape života. (Jeden svet)

ink flo

Skvělej dokument o The Villages, největším US městě důchodců (Disney World for retirees), kterej vizuálně vypadá, jakoby ho točil Todd Solondz nebo Ulrich Seidl. Vlastně i tím dějem je trochu připomíná - sňatkový podvodník žijící v dodávce a nahánějící bohaté babičky, lehce poblázněnej děda, kterej tam cvičí tai-chi, frká rapé a byl ve svých 80ti před soudem za držení marihuany a kokainu, smutná žena lovící Margarita Mana, který jí vyrábí po galonech atd. ()

kockodan

Velice ploché a o ničem. Lidé jsou různí a mají různé problémy a to i v důchodu? DUH! Nejdříve nám vykreslí zdánlivý ráj na zemi pro důchodce, který je jak z obrázku, jak z pohlednice, dokonce i fotky v brožůře dokonale odpovídají realitě, a kde je naprosto dokonalá vybavenost a služby takže a nikomu nemůže nic chybět. A ejhle, najednou ten Paradise začíná mít trhliny, protože světe div se, i mezi důchodci jsou mental health issues, deprese, krize vztahů, osamělost, atd... To už jsme ale viděli v Americké Kráse, co je vše pod povrchem toho načančaného Amerického snu s white picket fence. Toto je sice na rozdíl od Americké Krásy dokument, který se snaží dát do kontrastu brožurkovitou dokonalost a materiální blahobyt s perfektními službami s opravdovou realitou života. Přiblížit se s mikroskopem a přes ten růžový nátěr nám ukázat nám zblízka "obyčejné" problémy lidí, kteří v této dokonalé Disney iluzi žijí své každodenní životy. Bohužel na dokument mi to přišlo hodně staged a vyumělkované. Hodně protagonistů jakoby se předvádělo na kameru, třeba seladonový prodejce golf carts s osamělou ženou, když jeli na test drive s kamerou nacpanou přímo před jejich ksichty. To mělo zdokumentovat jako že spontánní a nenucené flirtování mezi dvěma důchodci, ale ten set up působil  dosti nepřirozeně. Celkově mě osudy vybraných protagonistů cca v polovině nějak přestaly interesovat, a bylo mi docela jedno jak jejich trable dopadnou. Message tohoto víceméně zbytečného dílka? Fakt netuším. Krom toho, že nám ukázali život v největším domově důchodců v USA, snad to, že i relativně well-off materiálně zajištění důchodci v rozvinuté a prosperující Americe se potýkají s problémy jako lidé všude jinde na světě? Na to musím znova jen zopakovat: Well, DUH! 20% ()