V záři reflektorů

• USA Disclosure: Trans Lives on Screen
USA, 2020, 107 min

Réžia:

Sam Feder

Jamie Clayton, Lilly Wachowski, Trace Lysette, Laverne Cox, Candis Cayne, Elliot Fletcher, Michaela Jaé Rodriguez, Jen Richards, Angelica Ross (viac)

Přední transgender tvůrci a myslitelé v tomhle dokumentu pěkně bez obalu rozeberou, jak podle nich Hollywood ovlivňuje trans komunitu. (Netflix)

mm13

Trochu ma dievčatá a chlapci nasrali svojimi reakciami na grcajúcu scénu v Hre na plač, filme, ktorý je práveže jednou z najstrhujúcejších modlitieb za bezvýhradnú ľudskosť a toleranciu na všetkých frontoch; či už ide o vierovyznanie, rasu, pohlavie alebo sexuálnu orientáciu. Tu žiadne sorry vážení, rihal by som za daných okolností veľmi pravdepodobne aj ja... a trvám na tom, že to nemám "kultúrne naučené"... a kto tvrdí, že by nerihal, ten je buď riťolez alebo pokrytec (to, ako vulgárne sa toho následne chopili ďalší filmári je už druhá vec... ale ani z toho by som až takú vedu nerobil). Inak ale dobre volený a všeobecne zrozumiteľný pohľad do danej problematiky, pri ktorom vôbec nevadí, že je výhradný. Naopak, teoretizovanie tých, ktorí by mali žiť a nechať žiť a starať sa o seba, nie z tejto témy vybíjať vlastný prospech, také ma v najmenšom nezaujíma. Akurát to nemuselo byť zamerané výhradne na Ameriku a Hollywood, tým pádom zo záberu vypadli filmy ako Normal (Normal je americký film, splietla má účasť Toma Wilkinsona... hm, tak aby som za selektívny výber výhradne negatívnych príkladov neznížil hodnotenie...) alebo Priscilla, kráľovná púšte... (nie, zlatíčka, dejiny kinematografie vážne nie sú len o ubližovaní vám a zosmiešňovaní vás... a USA nie sú celý svet). Nakoniec ale najväčšie (a najpodstatnejšie) sympatie vo mne vzbudila finálna poznámka (z úst historičky, ako inak) o tom, že prienik transgenderu do médií, zmena v tom, ako sú títo ľudia v médiách zobrazovaní a následne začínajú byť vnímaní, že to ešte zďaleka nie je žiadne víťazstvo. Veru nie je. Ale čím menej hystérie (Hra na plač) a viac triezvosti prejavíte, tým skôr sa tej plošnej zmeny dočkáte. Hlavne sa tými médiami nenechať opiť, pre tie ste len artiklom a keď záujem o vás opadne a slniečkári (ktorým rovnako ide o iba nich samých a nie o vás) sa unavia, tak vás viac už ani len neoštia. Ale dovtedy snáď bude veľa vecí inak. ()

Deleatur

Plná palba opět hlavně za informační hodnotu. Návaznost ukázek na výpovědi se mi zdála ještě přirozenější než ve Visible: Out on Television. Ocenil jsem upřímnost výpovědí, vč. toho, že se bojí, že jsou teď v médiích moc, že je to na škodu a nakonec o tu možnost se jako menšina zviditelňovat (v tom pozitivním smyslu) přijdou. Ostatně si myslím, že na "cis" je u nás brzo, i když chápu, že je to prostě opak "trans", pro Američany mohlo být "hetero" blízko hanlivého "homo" a "straight" zase jako nemístně hodnotící (může se překládat jako "normální"). A nelíbila se mi úplně poslední metafora po vší té snaze přesvědčit, že trans jsou lidi jako ostatní. // 90% // P. S. ke zvracení: Rozumím tomu, že jsem v jiné situaci než trans, nicméně ve Hře na pláč mi to přišlo spíš jako reakce ze šoku a domyšlení důsledků pro heteráka a v Ace Venturovi to bylo tak přehnaný, že mě to vždycky rozesmálo jako parodie na homofobii (koneckonců tam nejen vydatně blil, ale ještě spálil všechno, co měl na sobě, a nakonec schoulený ve sprše srdceryvně plakal). Ale scéna dopadení a odhalení už mi vtipná nepřišla. ()

Maura

Vydarený dokument Netflixu o transkomunite v Amerike, ktorý sa opiera o odkazy na jej filmové zobrazenia. Ukazuje sa, že cisrodovému publiku zostáva skryté množstvo symbolov, ktoré odzrkadľujú formovanie transkomunity. Napokon, komu by napadlo hľadať ich vo filmoch ako Ace Ventura, Mlčanie Jahniat, či Psycho? ()

Streeper

Hodně povedený dokument, který vysvětluje pocity a vnímání transgender lidí. Až při sledování tohoto dokumentu jsme si uvědomila, jak často se ve filmech a seriálech objevovali transgender role, bohužel jak je tu vysvětleno, v né příliš pozitivním světle. A proto se nedivím, že lidé reagují na transgender lidi tak agresivně, nechápavě, nehezky. Takhle jim to servíroval hollywood na talíři. Najednou se na to dívám jinak po shlédnutí tohoto dokumentu a myslím si, že to měla být hlavní zpráva hlavní důvod, proč tohle bylo natočené. A musím říct, že se to vážně povedlo. ()

Tetsuo

Jeden z vůbec nejlepších dokumentů na téma "jak je reprezentovaná určitá skupina lidí v kinematografii". Podrobné, faktograficky výživné, emočně silné i s dobrými racionálními argumenty přímo od trans-lidí. Myslím, že to může hodně divákům a divačkám otevřít oči. Trans-lidí je v populaci potenciálně (na základě biologických znaků) až 2 %, vyoutovaných přibližně 0, 5 %. Nejde dělat, že neexistují, nebo že jejich existence je pouhý vtip, nebo záminka ke zvracení. Dokument dokonce přesvědčivě ukazuje, že tyto reakce nejsou vůbec přirozené, ale právě kulturně naučené. ()

• Ve snímku účinkují pouze LGBTQ+ osobnosti. (Azurose)
  • Celosvětová premiéra proběhla 27. ledna 2020 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (Azurose)
  • Film nebyl vyroben pro Netflix. Služba získala distribuční práva až po premiéře. (Azurose)