Nájomné vrahyne

(festivalový názov)
  • Česko Nájemní vrazi (festivalový názov) (viac)
USA, 2020, 104 min

Réžia:

Ryan White

Kamera:

John Benam

Hudba:

Blake Neely

Kim Čong-un (a.z.), Kim Jong-nam (a.z.)

Trúfalá vražda brata severokórejského vodcu Kim Čong-una na preplnenom malajzijskom letisku vyvolala celosvetové mediálne šialenstvo. Hlavnými podozrivými sú dve mladé ženy, ktoré sú buď chladnokrvné vrahyne, alebo nič netušiace figúrky zapletené do politickej vraždy. Dokumentárny film Nájomné vrahyne ponúka divákovi netradičný pohľad a berie do úvahy všetky možné scenáre od obchodovania s ľuďmi cez geopolitickú špionáž až po tajnostkársku dynamiku severokórejskej dynastie. (Jeden svet)

Morholt

O vraždě staršího bratra severokorejského tlusťocha jsem věděl jen to, že se stala. O identitě atentátnic a jejich dalším osudu jsem se nijak nepídil, protože mě to nezajímalo. Nicméně dokument sám dokáže zaujmout. Takže ve zkratce k tomu, co se vlastně stalo. Dvě dívky, Siti Aisyah z Indonésie a Doan Thi Huong z Vietnamu zavraždily 13.února 2017 na letišti v Kuala Lumpur jednoho z potencionálních severokorejských následníků Kim Čong-nama. K atentátu použily bojovou chemickou látku VX. Krátce poté byly obě zatčeny a začal boj o jejich životy, ve kterém se právnické týmy snažily dokázat, že dívky neměly potuchy o tom, co dělají. Za mě přehledně a poutavě sestavené. Vedle výpovědí právníků dojde samozřejmě i na rodinné příslušníky, ale jejich podání nepůsobí prvoplánově a tvůrci se jejich prostřednictvím nesnaží citově vydírat. Ke slovu se dostane i novinář, který sleduje soudní proces, dojde na nahrávky ze samotného líčení a v neposlední film ukazuje i záběry z bezpečnostních kamer vč. samotného útoku. Jediné, co kazí celkový dojem, je fakt, že nedojde na názor druhé strany, takže to celkově působí dost jednostranně. Tak či tak v podání severokorejské rozvědky se jedná o majstrštyk a musím dodat, že ke kimovskému režimu žádné sympatie necítím. 80% ()

Dzeyna

Samozřejmě, že jsem o téhle bizarní vraždě nevlastního bratra Kim Čong-Una vůbec neměla tušení. Nicméně musím uznat, že je to hodně povrchní, jednoduchá a přitom pubertální vražda. Ale co od něj čekat, že?! Každopádně jsem ráda za ten konec, neboť to mohlo dopadnout mnohem hůř. ()

Jenda

Velice zajímavá první část dokumentu objasňující pozadí a okolnosti atentátu na Kim Čong-Nama. Nezbytná pro úvod do děje. Druhá polovina popisující soudní proces s dívkami, které Kima v domnění, že točí zábavné video na YouTube, nevědomky zavraždily, už se docela vleče. Lepší, než si o případu pročítat v novinách. Celý případ z pohledu místního novináře, specialistky na Severní Koreu a právníků obou dívek. Policie se nevyjádřila. V případné televizní hodinové sestříhané verzi bych doporučil komukoli. [Rakkautta & Anarkiaa 2020] ()