Odpadlíci z Městské hlídky musí překonat sami sebe a najít kuráž k záchraně světa. Trollové, vlkodlaci, čarodějové a další podivní hrdinové čelí ďábelskému plánu na vzkříšení obrovského draka... (HBO Europe)

kukkik odpad!

Z tohodle seriálu jsem měl od oznámení obavy.. a naplnily se bohužel plně. Proč mají dnešní tvůrci tu chorobnou potřebu vzít dokonalou předlohu a udělat z ní.. tohle? Zeměplochu mám přečtenou celou a tak se odvážím trvdit, že už celkem chápu, o co Pratchettovi šlo a všech 41 knih jsem si užil plně ponořen do jeho světa. Miluju jeho humor, hloubku postav, provázanost příběhů a celého univerza Zeměplochy. Toto všechno tenhle seriál vzal, s většinou si vyloženě vytřel řiť, postavy dal stranou, u každé si hodil mincí jak jí pokroutí pohlaví, rasu, výšku a věk a celé tohle rošambo přestřikal na jakýsi pseudo fantasycyberpunk. Doprčic, to je tak těžký řídit se předlohou?? Na to nemusí být člověk génius aby mu došlo, že knižní bestseller o víc jak 40 svazcích přeložených do všech světových jazyků, čtený generacemi fanoušků a mající fankluby po všech kontinentech by bylo kurde lepší nechat tak, jak je. Neuvěřitelné, nepochopitelné, neodpustitelné. Ještě že je tu těch pár dost podařených TV filmů a divadelních her, které jsou o x úrovní výše, než tohle, jelikož i přes nízké rozpočty pochopily jedinou zásadní věc - zůstaly věrné předloze jak to jen šlo. Podobný osud jako u Zaklínače.. Věřím, že tvůrci dříve zmíněných adaptací by si tyto nafouknuté rozpočty zasloužili více a že by pak vzniklo něco skvělého.. narozdíl od tohodle. Jako diváka mě tenhle seriál, přes předem nízká očekávání, pouze velice zklamal ale jako fanouška předlohy mě vyloženě nas***. Takže díky za nic, snad chystaná nová adaptace Duny neudělá své předloze podobnou medvědí službu. odpad! ()

ER

I když jde o inspiraci, tak duch T.P. tu je. Jeho typické figurky, a vrstevnatý děj, který vyžaduje velkou představivost, se tady představuje ve zdařilé vizualizaci se solidním hereckým ansámblem. Bohužel všemu, co je tady dobré, podkopává nohy "punk", který způsobuje více chaosu, než lze zvládnout. Méně kreativity by určitě neuškodilo. ()

bouncer

Za mě tak 60-70%, ale jednu hvězdu jsem tomu přidal, když vidím kolik to tady má. Jsem fanouškem Zeměplochy a Hlídky obzvlášť. Jako adaptace by to neobstálo a urazilo. Hlavně Samuel Elánius... ano, měl své démony a hodně pil, ale taková troska zase nebyl a představoval jsem si ho úplně jinak, s ní jsem se v seriálu nesžil a Dormer silně přehrával, to už je i za hranou piráta Deppa. Ale když se vám od toho škatulkování podle předlohy podaří oprostit a koukáte na to "nezávisle", tak to není špatný seriál. Třeba záměny pohlaví a celkově trans ladění mi vůbec nevadilo, ani přesun z fantasy do steampunku. Postavy nejsou špatné, tedy až na výše zmíněné výtky k Samuelu Elániovi a trochu mi přišla nevyvážená genialita Pleskot v porovnání s Anguou a Karotkou, kteří byli trochu nijací a moc se nikam neposunuli. Hudebně je to geniální počin (a vzpomeňme na Těžké melodično, hudba má ve světě Zeměplochy své významné místo), ať už jde o kapelu The What nebo rapujícího Smrtě. Odchylky od příběhů v knihách, prolínání různých motivů z knih, to beru, že prostě je dílo volná adaptace. Co mě trochu zklamalo byl závěr - na jednu stranu trochu uspěchaný, na druhou otevřený (pro druhou sezónu). Jenže to je úplně zbytečné - stejně jako knihy o Hlídce jsou oddělené příběhy, tak i zde mohla další sezóna vyprávět nový příběh, rozvíjet charaktery, Hlídku a zápletku inspirovat třeba další knihou. Bylo by to mnohem lepší. Otevřený konec tady byl dost opruz... takový seriálový nešvar. ()

strachon

Jasně, bylo obtížné se oprostit od porovnávání s knižní inspirací, na druhou stranu mi v tom pomohlo, že jsem ji četl už poměrně dávno. Punková stylizace mi dost rušila iluze a daleko radši bych se těšil z nějakého prostředí věrněji připomínajícího Pratchettovu původní Zeměplochu. Ale když se na to dívám jako na samostatné dílo, které se nesnaží "realisticky" napodobovat, nýbrž jen využít pár (roztomilých) odkazů ke svému ctěnému předobrazu, vlastně mě to nijak neuráží. Nevadí změna genderu některých postav, nepotřeboval jsem z toho mít "sausage party". A Jo Eaton-Kent coby Pleskot je vlastně super, přestože zpočátku jen tak postává ve stínech výraznějších a sledovanějších členů a členek Hlídky, nakonec se projeví jako velmi výrazná osobnost, která jenom potřebovala dozrát. Nevadí ani odlišný vývoj těch postav nebo způsob, jak s nimi bylo pracováno v rámci příběhu. Samotný příběh, také inspirovaný Pratchettem, i když rozhodně ne otrocky kopírující, vlastně docela držel pohromadě, i když slabší místa se v něm našla. Rozhodně se tvůrčímu týmu podařilo podržet vtip a docela i laskavost Prattchetova díla, i když třeba v trochu jiné formě a jinak, než by se čekalo. Takže i když to pro mě nebyl žádný vrchol, určitě ani vyložená slabota nebo zklamání. ()

tlesk odpad!

Vrchol naprosté scénáristické bezradnosti, stupidního aktivismu a úplně tristního nepochopení předlohy. Tenhle seriál je důvod, proč nemůžeme mít hezké věci. Třeba pořádnou a důstojnou adaptaci Pratchetta s větším než televizním rozpočtem...  Je tu mimo úplně všechno. Od nesourodých kostýmů, kulis, zasazení, až po okleštěný příběh, pojetí a obsazení postav, a takhle by se dalo pokračovat hodně dlouho. Koncentrovaný odpad v naprosto čiré podobě. ()

• Dcera Terryho Pratchetta, Rhianna, řekla na konto Hlídky následující: „Podívejte, myslím, že je celkem zřejmé, že Hlídka nemá žádnou společnou DNA s Hlídkou mého otce. To není ani kritika, ani podpora. Je to tak, jak to je.“ (tlesk)
  • Postavu trpaslice Pleskot ztvárňuje nebinární Jo Eaton-Kent používající zájmeno „oni“ nebo „ona“. Odpovídá to původnímu charakteru Pleskot, respektive trpaslic, které Pratchett charakterizuje jako nerozeznatelné od mužů trpaslíků. V předloze „Nohy z jílu“ Pleskot prochází coming outem a zveřejňuje svou pravou identitu. (TroiMae)