Nasadený vojak Markus sa vracia domov k dospievajúcej dcére Mathilde potom, čo jeho manželka umrela pri tragickej nehode vlaku. Zdá sa, že to bola len nešťastná zhoda náhod, až kým sa neukáže matematický geek Otto s dvomi excentrickými kolegami Lennartom a Emmenthalerom. Aj Otto cestoval v zničenom vlaku. A je presvedčený, že za nehodou musel niekto byť. Ako sa stopy hromadia, Markusovi začína byť jasné, že mohlo ísť o starostlivo naplánovaný atentát, ktorého náhodnou obeťou sa nakoniec stala jeho manželka. Nová komédia Andersa Thomasa Jensena je modernou bájkou o solidarite, náhodnosti vesmíru a… no, o zmysle života. (Film Europe)

verbal

V rámci pohyblivých obrázku naprosto DOKONALÝ průvodce kauzalitou, do perfekce dotažený manuál obsedantních poruch a zároveň tak nějak heteroseksuálně teplý, totálně zábavný a lidský film, kterým Jensen vyhodil na kompost i své už tak geniální Adamova jablka, a jen tak se nepřekoná. Vlastně klidně i velkohubě prohlásím, že takovou sqěle zahranou a pevně porežírovanou scénáristickou jasnozřivost, jejíž hlavní síla leží v především v tom přibaleném miliónu úžasných a vtipných mikrodetailů, překoná jen máloco. Teď zas abych, kurwa, přemýšlel, co vyhodit ze svých VRCHOL 10. Když jeden uváží, co za prvoplánové kýčovité sračky tu vedou homožebříčky, jaké povrchní svinstva soutěží o nejprestižnější filmové ceny a že se dokonce najdou přechytřelí buzeranti nebo totální vypatlanci, kteří jsou schopni tomu dát pouhé tři, je mu až smutno, že tento nesporný klenot světové kinematografie patrně záhy také pohltí žluklé bahno instáčové debility, konzumní hlouposti a rozumbradáčství artových hnědopichů, přičemž ani Foresta Žumpa, Žlutohnědou míli, ba ani Assvendžry asi na smetiště nepošle, byť zaslouženě. Fňuk. ()

Tosim

Kauzalita, no jasně! Je mi líto, i když se Jensen režisér i scénárista snaží a film má dánské obsazení snů, přemíra bizarních situací i nelogických vyústění (schovaných např. za rádoby poetiku) mě nepřesvědčila o výjimečnosti tohoto snímku a jen stěží, přes údiv a nudu, jsem se dostával na šedesátiprocentní hodnocení. I když Nicolas Bro hraje dobře na lesní roh. ()

Cervenak

Zdá sa mi, že táto sága o kauzalite je Jensenov najzrelší a celkovo zatiaľ najlepší film. Je fascinujúce sledovať, ako sa dej plynulo prelieva z vrstevnatej psychologickej drámy do bizarnej komédie, či dokonca do akčného filmu (s tak výborne natočenými a monumentálne krvavými prestrelkami, že by to mohla byť Jensenova vstupenka do sveta Bondov, Bourneov či Wickov) a celé je to stále konzistentné a vyvážené. Skvelý, tentoraz veľmi temný Mads, skvelý Nikolaj i ostatní zvyčajní páchatelia. Trochu zvláštny rozprávkový záver, ktorý nepasuje k celkovej atmosfére... ale potešil ma. ()

MrHlad

Voják Markus se vrací z války domů, aby se postaral o svou dceru a vyrovnal se s tragickou smrtí manželky, která přišla o život při vlakovém neštěstí. Jenomže když zjistí, že v něm měl možná prsty nebezpečný gang, rozhodne se pomstít. I když kvůli tomu bude muset spolupracovat s trojicí asociálních géniů. Rytíři spravedlnosti jsou vychytralá multižánrová podívaná, ve které se střídají vtipné momenty s dojemnými a krvavé přestřelky s intimním dramatem. Díky skvělým hercům a jisté režii to ale všechno do sebe skvěle zapadá. ()

DaViD´82

John Wick, motorkářský gang, prostitut, kauzalita, korelace, Vánoce a ajťáci. Je to stejnou měrou psychologické drama, severský noir se společenským přesahem, echt černá komedie, nekompromisní akčňák, komorní rodinné drama o vyrovnávání se s nečekanou ztrátou, "(not so) fell good buddy movie", situační komedie, vánoční náladu rozdávající biják a... A několik dalších žánrů i škatulek nádavkem. Obdivuhodné je, že ani na moment nejde o nesourodý mišmaš a přetahovanou o to, který žánr zrovna bude tahat pilku. Navzdory multižánrové neukotvenosti je to celistvé, jelikož to funguje hned v několika rovinách i protichůdných žánrech současně. Čili scény, u kterých se chlámete smíchy, zatímco se buduje nervy drásající napětí a k tomu se mimo jiné dostáváme na dřeň postavám, nejsou výjimkou potvrzující pravidlo. ()

Algernons

Ano, dal jsem si menší maraton filmů spjatých s pomstou a i tento mě překvapil svým originálním přístupem, byť mě zaskočilo o jak moc vtipný film se v jádru jedná. Což jsem absolutně nečekal a opravdu mě to odzbrojilo. Být na to víc připravený, kouknu se na to s jinou náladou. Avšak se pořád jedná o nesmírně silný, kvalitní a dobře zpracovaný film, který tu tahá tentokrát hlavně scénář a úžasní herci. Motivy a témata chaosu jménem život, kde vše je předem dané milionem rozhodnutí a člověk v tom má hledat nějaký smysl nebo důvod, jsou silně a hluboce probádané. Právě to jakým stylem scénář nakládá se svými ustředními motivy člověka opravdu pohladí na duši a vyvolá to v něm spoustu pochybností, čemuž pomáhá samotná podvratnost linky s pomstou, kterou jsem opravdu nečekal a celý tento zážitek povýšila výš. ()

Superpero

Vydařený žánrový mix. Dost rychle to mění nálady, ale nepůsobí to nepatřičně. Naopak mě to udrželo zaháčkovaného, jelikož jsem nevěděl, kam se děj bude ubírat. Fousatý Mikkelsen vypadá drsně a gebil jsem se, jak vždycky plnil ty hrozby, co jim dal. Jeho nonšalantní držení samopalu v přestřelkách bylo megacool. ()

Fr

„CHCI POMSTÍT SVOU ŽENU!…“ /// Ovšem než Mads vysloví tuhle kouzelnou formulku, trvá to ¾ hodiny. Během týhle doby můžete přemejšlet, jak je to vlastně všechno myšlený. Jako vážně? Nebo to má bejt ftip? Film v rámci Jensenových pravidel, že se nikdy nic neděje bez příčiny. Nejasně uchopitelnej příběh, ve kterým jde o víc, než jen o pomstu. Prostě taková bizarní skupinová terapie. Přidáte se? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Psychologa mi dělá týpek, kterej je v osobním kontaktu se spoustou diagnóz. 2.) Kauzalita. 3.) Thx za titule „titulkomat“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Anders Thomas Jensen natočil jeden z nejlepších Severských filmů za posledních 10 let a k dispozici má ty největší hvězdy. Mads Mikkelsen( Hon!), Nikolaj lie Kaas ( Složka 64), Nicolars Bro ( Zabijáci z máloměsta) proti Rolandu Møllerovi (R) tomu říkám cásting jak sviňa! Při tragické nehodě vlaku zemře manželka hlavního hrdiny za kterým příjdou 3 kamarádi, kteří vypočítali, že se nejednalo o nehodu a zda má chuť se pomstít a jít naproti nebezpečnému motorkářskému gangu. Film má solidní Revenge příběh, který je okořeněn drsným a velmi vtipným černým humorem ( smál jsem se často), inteligentními dialogy a když došlo na akci, tak ta je nekompromisní, intenzivní a kure*sky realistická, především finální Home Invasion má atmosféru jak kráva. Mads Mikkelsen má nejspíš nejlepší roli po Honu jelikož zde hraje elitního a vytrénovaného vojáka a jde z něj respekt a záporák Roland Møller, ten se už osvědčil v téhle roli nemilosrdného hajzla několikrát ikdyž zde by si zasloužil ještě více prostoru. Velmi dobrý film, na který se nejen dobře dívá, ale zůstane i příjemná chuť na jazyku po skončení filmu. Na plný počet bych uvítal víc akce a větší prostor pro záporáka, ale jinak velká spokojenost. Příběh****, Akce**** Humor****, Násilí***, Zábavnost****, Hudba****, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí****. 8.5/10. ()

dO_od

// Myslím, že ani po týdnu bych tady nevěděl, co si o tom vlastně myslet. Je to totiž především těžce specifický, originální, plný zvratů, překvapení, napětí, humoru, dramatu, depky, bizárů a v neposlední řadě taky akce, a dohromady to tvoří jedno moc hezký filmový veselí. Asi si to znova jen tak nedám, ale potěšilo hodně. 8/10 ()

Slasher

Zábavný a "jiný"; chytrý, divňácký, dlouho jsem neviděl tak hladký mix vážného dramatu a černý komedie. Co by se jiným sypalo a vůbec nešlo dokupy, to zvládá Jensen s přehledem a kupodivu funguje. Za krátkou dobu po sobě druhý palce hodný dánský film (go Mikkelsen!). ()

Jara.Cimrman.jr

"Všechny události jsou produktem řady předchozích událostí. Kvůli nedostatečným datům je považujeme za náhody." A máme to tady. Čísla nelžou, to je statisticky dokázáno. Stejně tak je dokázáno, že občas zalžou. Jsem jedním z hrstky vyvolených, kteří se v tom vyznají. O něco míň se vyznám v dánský kinematografii, ale tohle byla slušná pecka. Na můj vkus v ní bylo dost traumat, ale ty postavy byly boží. Nasranej Markus vládne, ale jeho spřátelení géniové jsou neskuteční borci - Lennart, kterej měl osobní kontakt se všemi depresemi, statistik Otto s výpočtem čehokoli a můj miláček Emmenthaler s lesním rohem. To se musí vidět. Vidět a ne prožít. Protože když se rozdávalo, tak nám drsnejm klukům Markus sežral všechen testosteron. ()

Pethushka

Rytíři toho nabízí tolik, že mám pocit, jako bych doteď koukala jen na samé omezené filmy. Chceš drama a emoce? Dostaneš je. Chceš akci? Máš ji mít! Chceš se zasmát? No, jasně. Mads Mikkelsen je herec, o kterým nikdy nepochybuji, ale že bude mít takový pěsti, to bych nečekala. A celá ta parta, stejně jako kombinace žánrů jde tak nějak hezky dohromady. Ach, Dánsko. 4,5* ()

H34D

Perfektní souznění citově obtěžkaného dramatu o truchlení a šíleně ujeté komedie. Právě tato odvážnost, kdy se smíchá vážné téma a černočerný humor, mě osobně imponuje nejvíce. Výjimečný a výjimečně kvalitní film. 9/10 ()

Zíza

Přidávám se očividně k té minoritě lidí, které film neoslnil. Humor? Ten mě nějak úplně minul. Nějak jsem v tom viděla jen přehnané PTSD a jeho následky a ta přehnanost mě nedostala, nezaujala, ani nepobavila. V podstatě jsem během filmu čekala, kdy se to celé zlomí, kdy tam konečně bude ta komedie, kdy tam konečně bude náznak toho, že to autor nemyslí vážně, že je to v podstatě nadsázka, ale tak nějak jsem se nedočkala. Že bych to nesledovala pořádně? A protože jsem tohle nedostala, zůstal mi jen násilný příběh o tom, jak si divňoušové udělali nové kamarády a to se mi prostě nelíbilo. No co se dá dělat, třeba budu příště lepší divačka nebo třeba dostanu lepší film. Jinak herecké výkony slušné, natočeno dobře, akce skvěle syrová. Lepší 2*. ()

gudaulin

Nevím, kam Jensen na ty nápady chodí, ale funguje to. Někdy vyloženě potěší, nikdy ale vyloženě neselže. Znovu ukazuje, že mu nic není svaté, a dokáže spojovat zdánlivě nespojitelné hrdiny, žánry i emoce. Rytíři spravedlnosti jsou černou tragikomedií o hodně nepovedené cestě za pomstou. Mimo jiné se divák dozví, proč nemáme věřit konspiračním teoriím, ale i to, proč severské země nepotřebují trest smrti. Jensen divoce mixuje absurditu s nahodilostí a pokud jste ochotni skousnout nějaké to násilí a cynický humor, který kašle na společenskou korektnost, je slušná šance, že si tuhle jízdu s partou pošahaných outsiderů užijete. Celkový dojem: 80 %. ()

choze

Sympatický a funkční žánrový mix o vyrovnávání se se ztrátou, zoufalé snaze v ní najít smysl, terapii pomstou a o kauzalitě. Ten humor mě docela míjel, ale jako drama-thriller s trochou střílení mě to bavilo a Mikkelsen a Kaas jsou skvělí. ()

Gilmour93

Nahněvat Mikkelsena jako kombinaci jeho postav z Polar a Valhalla Rising, když je navíc rozrušený ztrátou osoby blízké? To nechcete. Podobně je na tom jeho kolega matematik Kaas, akorát nepostupuje s takovou razancí. Do toho amatérský psychiatr s podobou Michaela Palina a nestabilní geek o tučnosti ementálu a máte neorganizovanou skupinu, která vykoná spravedlivou pomstu na základě exaktních zákonů pravděpodobnosti. Pokud se ovšem CML nezmýlilo ve výpočtu.. Jensen to z tragikomickými figurkami umí. Hodit je do světa, který není úplně racionální a pro ně běžný a přitom je pořád držet při zemi (i třeba pomocí light filozofování o tom, jak je důležité přiznat si problém a vážit si času, který nám byl na cokoliv dán). A rozhodně jsem nečekal, že bude tak suverénní i při akčních scénách.. ()

Sarkastic

„Jsme si všichni vědomí, že jedeme za šíleným členem gangu, že?“ - „Jeho bratr je členem gangu. On je elektromechanik zaměřený na vlakové komponenty.“ - „Držení drog, ublížení na těle, krádež, spoluvina na zabití, nedovolené držení zbraně, krádež koně, držení drog, nedovolené držení zbraně...“ - Dobře, tak elektromechanik, co se pohybuje ve špatných kruzích!“ Když vám před očima umře máma a vy nemůžete spát, otcova rada, abyste počítali do 500 pozpátku, vám příliš nepomůže. A už vůbec ne, když si domů přivede několik podivných chlápků s nimiž započne zvláštní terapii…anebo přece jen? 1 vysloužilý voják, 3 nepoužitelní statistici, 1 vysvobozený anální otrok a páreček…tomu říkám parta k pohledání! Režisér si tady s tím mixem žánrů zahrává snad ještě víc než jinde, a přestože to tu a tam malinko drhne, po většinu času tahle směska, která je absurdně vtipná stejně jako smutně vážná až mrazivě brutální, šlape jako dobře namazaný stroj. Pro mě nejlepší Jensenův film (z mnou viděných), kterému s radostí dám slabší plný počet. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (viac)