V roku 1973 sa Frank Bledsoe (Paul Bettany) a jeho 18-ročná neter Beth (Sophia Lillis) vydajú na cestu z Manhattanu do Creekvillu v Južnej Caroline na pohreb člena rodiny. Nečakane sa k nim pridá Frankov milenec Walid (Peter Macdissi). (dwdb)

easaque

4* není to bůhvíjak význačný film, ale pohltila mě jeho atmosféra a lidský pohled na rodinné vztahy se svými klady a zápory. Až po zhlédnutí jsem si uvědomil, že režisérem a scénáristou je Alan Ball ze seriálu Odpočívej v pokoji, tak potom je to pochopitelné, že se mi to líbilo. Do všech charakterů hlavních i vedlejších rolích mi sedly herci. Prostě je to kvalitně natočený film nejen o gay coming-outu, ale i o skrytých komplexech duše, který si užijou spíš dospělí a vyspělí diváci, kteří si potrpí na komorní a konverzační dramata a já jim ho doporučuji. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

YumiOkami

film s krasnou myslenkou - sebepoznani, prijeti sama sebe a neskutecne silne pouto s vasi rodinou. nenechme rozhodovat jine, co doopravdy jsme. vzdy si stujme za svym nazorem a tim, co milujeme. nenechme si to sebrat, jen aby jsme nekam zapadli. protoze ti, co nas maji doopravdy radi, nas prijmou a budou nas milovat, takove, jaci jsme. ❝𝘠𝘰𝘶’𝘳𝘦 𝘨𝘰𝘯𝘯𝘢 𝘣𝘦 𝘵𝘩𝘦 𝘱𝘦𝘳𝘴𝘰𝘯 𝘺𝘰𝘶 𝘥𝘦𝘤𝘪𝘥𝘦 𝘵𝘰 𝘣𝘦, 𝘰𝘳 𝘺𝘰𝘶’𝘳𝘦 𝘨𝘰𝘯𝘯𝘢 𝘣𝘦 𝘵𝘩𝘦 𝘱𝘦𝘳𝘴𝘰𝘯 𝘦𝘷𝘦𝘳𝘺𝘰𝘯𝘦 𝘦𝘭𝘴𝘦 𝘵𝘦𝘭𝘭𝘴 𝘺𝘰𝘶 𝘺𝘰𝘶 𝘢𝘳𝘦. 𝘠𝘰𝘶 𝘨𝘦𝘵 𝘵𝘰 𝘤𝘩𝘰𝘰𝘴𝘦. 𝘠𝘰𝘶 𝘥𝘰.❞ – 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐤 ()

Aljak

Najväčšou prednosťou filmu je to, že sa príbeh odohráva v roku 1973. Tá atmosféra kontrastu medzi voľnomyšlienkárskym New Yorkom a konzervatívnym prostredím nejakého "zapadákova" v South Caroline bol vodou na mlyn pre celý dej s témou predsudkov voči homosexuálnym vzťahom strýčka Franka. Napriek tomu, že to bol ďalší z plejády filmov s témou LGBTI, tento bol vcelku zaujímavý a nebolo to až také klišé ako pri väčšine iných s touto témou. Frank bol riadny sympaťák, rovnako aj jeho neter Beth, ktorá bola charakterovo tou najpríjemnejšou súčasťou celého príbehu. ()

rikitiki

Docela fajn prosluněné retro, kde se postupně derou na povrch temné zážitky z minulosti a z doby, kdy být gay znamenalo spíš se celý život skrývat, než kráčet v pochodu hrdosti. Paul Bettany úžasný, ale i Sophia Lillis jako jeho oblíbená neteř výborná a typově přesná. SHRNUTÍ: Ne každé léto u jezera zanechá hezkou vzpomínku. ()

Stanislaus

Uncle Frank v podstatě nenabízí žádný nový příběh v rámci svého žánru, nicméně je to pěkně napsané a hlavně uvěřitelně zahrané, takže tomu člověk odpustí jistou absenci námětové invence. Ballův snímek stojí zejména na hereckých výkonech: Paul Bettany mě v roli minulostí zmítaného Franka opravdu mile překvapil, podobně jako mně doposud neznámá Sophia Lillis, jež si mě i přes své skrovné herecké zkušenosti dokázala získat. Nesmím opomenout zmínit menší, nicméně i tak zapamatovatelné role Margo Martindale, Stephena Roota a "truebloodovské" (a devadesátileté!) Lois Smith. Zpočátku jde o veskrz rutinně natočené drama o složitých rodinných vztazích, jenž se však postupem děje mění v solidní a hutný příběh s nejednou silnou scénou - ať už šlo linii Franka se Samem, (zdrcující) promluvu otce k synovi, čtení závěti, konfrontaci na hřbitově či závěrečnou rozmluvu Franka s matkou. Vytknul bych snad jen rozhovor bratrů u rakve a do jisté míry zbytečnou příběhovou vsuvku s Brucem. P.S. "Mothers know!" ()

• Film obsahuje mnohé reálne prvky z rodinného života režiséra a scenáristu Alana Balla – napr. hlavná postava filmu Frank (Paul Bettany) má nielen meno po Alanovom otcovi, ale taktiež čiastočne zachytáva jeho minulosť. (drake31)