Nikola Tesla se narodil v roce 1856 v dnešním Chorvatsku. Byl to předčasně vyspělý samotář s nadáním na jazyky a matematiku. Studoval strojírenství v Praze, ale studium nedokončil. V roce 1884 odjíždí do USA a setkává se s vynálezcem a podnikatelem, Thomasem A. Edisonem, jedním z nejúspěšnějších mužů své doby. Získá zaměstnání v jeho strojírně. Objeví princip střídavého proudu, svůj první revoluční vynález. Chce s Edisonem spolupracovat, ale ten nemá zájem. Edison tvrdí, že střídavý proud je ztráta času, nepraktický a smrtící a nemá budoucnost. Tesla si založí firmu Tesla Lighting, ale trápí ho nedostatek financí. Jeho partneři ho podvedou a Tesla skončí u kopání výkopů. Později najde sponzory, kteří mu zařídí laboratoř. Jeho motor oceňují, protože nemá srovnání. Nový systém elektrické transformace a distribuce energie pomocí střídavých proudů Tesla předvede na přednášce. Setká se na ní s vynálezcem a obchodníkem George Westinghousem. Ten projeví o motor zájem a koupí jeho patenty. V roce 1888 se Tesla stěhuje do Pittsburgu, kde dohlíží na výrobu. Bohatne, ale zároveň se rozhoří válka mezi zastánci stejnosměrného a střídavého proudu. Tesla potkává Anne Morganovou, dceru J. P. Morgana, jednoho z nejbohatších mužů na světě. Morgan podporuje Edisonův podnik General Electric. Anne Teslu přitahuje, ale on má oči jen pro svou práci. Nechce se ničím jiným rozptylovat. Stejně dopadne i slavná Sarah Bernhardtová, které se Tesla také líbí. V roce 1893 na Světové výstavě v Chicagu slaví úspěch Pavilón světla, do něhož dodali osvětlení Tesla s Westinghousem. Edison mezitím fúzuje s dalšími firmami a Westinghouse se ocitne v úzkých. Nemůže Teslovi platit tolik, kolik požaduje. Poté Tesla zkonstruuje pro niagarskou elektrárnu úplně nové stroje, obrovské generátory, transformátory, motory, elektrické vedení a turbíny. V roce 1899 se rozhodne odjet do Colorada, kde provádí tajné pokusy s bezdrátovým přenosem elektrické energie. S výsledky přijde za Morganem, který ho financuje. Teslu zklame, když se dozví, že italský vynálezce a fyzik Guglielmo Marconi prezentoval svůj vynález signálu vzduchem a při tom použil Teslovy patenty. Tesla nechápal drsný svět obchodu a zisku. Pro svou věž na bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti, která se stavěla v roce 1901 na Long Islandu, potřeboval víc financí. Morgan však nebyl s výsledky spokojen a přestal Teslu podporovat. V dalších letech se Tesla věnoval v ústraní spíše svým futuristickým vizím. Přežil Edisona, Westinghouse, Bernhardtovou i Morgana. Zemřel v osamění v hotelu New Yorker v lednu 1943 ve věku 87 let. Byl nemajetný, ale nebyl zapomenut. Vždy se díval do budoucnosti. Možná, že svět, v němž žijeme, je sen, který si Tesla vysnil jako první. (TV Prima)

Honzimir67

2/10 - Zajímavý nápad, jak je příběh retrospektivně převyprávěn. Informativně byl taky poměrně naučný, ale stejně si myslím, že film o géniovi byl měl být doslova geniální, což tento film rozhodně nebyl. Určitě by se sem vlezlo víc informací, protože nastrkat životopis Tesly do 96 minut je až příliš velká výzva, která byla nad síly pana Almereyda. Děj nebyl nijak strhující, šlo vlastně jen o to, co vám v jedné vyučovací hodině vysvětlil dokument ve fyzice. Proto bych očekával, že zde bude i nějaká hlubší myšlenka nebo podtext. Místo toho jsem se však na konci filmu dočkal nějaké opery, kdy nám Tesla "moooc pěkně" zazpíval. Horší ending být nemohl a totálně mi to zkazilo tu profesionální stránku filmu. Víc jak 50% by si tento kousek nezasloužil, přesto cením snahu. ()

Jara.Cimrman.jr

"Střídavý proud je ztráta času. Nepraktický a smrtící. Nemá budoucnost." Nikola Tesla je záhadnou figurou, kolem níž lítá vzduchem nejeden mýtus a já jsem se těšil, že se dozvím cosi tajemnýho. A možná tam i něco tajemnýho bylo, ale bylo to celý takový divný, takže jsem si toho nevšiml. Nudil jsem se a nebylo to proto, že bych neovládal fyzikální zákony. V těch jsem dost pevnej v kramflecích a pokud by Tesla potřeboval poradit, tak mu je vysvětlím a budu s ním mít trpělivost. ()

Pythonator

Chudák Ethan Hawke. Asi se urputně snažil tvářit velmi vážně a věřil tomu, že mistrovsky zahraje pana Teslu v trhákovém filmu opěvovaném kritiky a možná přijde i nějaká ta cena. Anebo od počátku věděl, že hraje v hrozné sračce, a proto se tvářil celou dobu, jako by měl svrab na řiti? Jediným kladem filmu je půvabná Evča Hewson, která jím provází za pomocí notebooku a Googlu. Tedy ne, že by byl zrovna ten notebook, stejně jako jiné moderní prvky jako hnusná hudba, kladem filmu. Kladem je její půvab a všechno ostatní jsou jen pičoviny snažící se tvářit artově. A jaký by se dal natočit o takovém záhadném velikánovi strhující a mysteriózní velkofilm... škoda mluvit. ()

jokino

Film bol pre mňa hrozne nezáživný a uťahaný, nezaujímavý.. Mal som pocit, akoby som sledoval nejaký hraný fakto-grafický dokument, ktorý ale nevie vôbec ničím upútať, chrlí len viac-menej fakty a ešte preskakuje do dnešnej roviny reality, kde sa herečka, ako v normálnom dokumente snaží predostrieť opäť čisto len fakty. To už len napr. "Prima ZOOM", či "Discovery" a pod., dokážu podstatne lepšie spracovať formu, obsah a podanie takého dokumentu. A toto, keď bol ešte k tomu aj hraný film s celkom hviezdnym obsadením.. Za mňa teda ozaj škoda času.. ()

fabecc1222

První jsem chtěl dát 3*, ale jakmile v závěru nastoupil zpívající Tesla u mikrofonu, jak někde na castingu v Superstar, tak jsem musel jít o hvězdu dolu. Dost divná byla také Teslova manželka v jednu dobu sedící normálně vedle něj, aby z ní v dalším okamžiku byla vypravěčka sedící u notebook a zadávala do googlu počet odkazů na Teslu. Škoda dobrého hereckého obsazení, které se úplně ztratí v někdy extrémně viditelně laciném provedení a podivných tvůrčích rozhodnutí. ()

• Ve 34. minutě můžeme vidět obraz „Bonaparte Before the Sphinx“ (1886) autora Jean-Leona Geromeho (1824–1904). V 60. minutě zahlédneme obraz „Death of Cleopatra“ (1658) autora Guido Cagnacciho (1601–1663), (Kunsthistoriches Museum in Vienna). V 60. minutě dále spatříme obraz „The Battle of Cascina“ (c. 1542) autora Bastiano da SANGALLO (1481–1551). V 74. minutě si můžeme všimnout vylepených plakátů Alfonse Muchy (1860–1939) na představení herečky Sarah Bernhardt (1844–1923). V 86. minutě spatříme obraz „Portrait of Georgiana, Duchess of Devonshire“ (1785–1787) autora Thomase Gainsborougha (1727–1788), (Chatsworth House). V 86. minutě dále také spatříme obraz „A Lady Writing“ (c. 1665) autora Johannese Vermeera (1632–1675), (Rijksmuseum). (Petsuchos)
  • Ve filmu zazní párkrát Chopinové nokturno op. 9, č. 1. Při konci filmu Nikola Tesla (Ethan Hawke) zpívá píseň „Everybody Wants to Rule the World“ od skupiny Tears for Fears. (Hinkel)