Při návštěvě dívčího penzionátu poznává ruský car Alexandr II. mladou princeznu Káťu Dolgorukou. Je to láska na první pohled. Přestože je car ženatý, rozhodne se vzít Káťu na svůj dvůr. Jejich blízké přátelství je však mnohým solí v očích, dvorem se začínají šířit pomluvy a car je tak nucen poslat Káťu do Francie. O dva roky později je car pozván francouzským císařem Napoleonem II. do Paříže. Opět se tak shledává s Káťou. Dvouleté odloučení nic na jejich blízkém přátelství nezměnilo. Šťastné chvíle opětovného shledání jsou však záhy narušeny. Na ruského cara a francouzského císaře je spáchán neúspěšný atentát. Blízkost smrti přiměje oba zamilované ke slibu, že se již nikdy neopustí. To také splní. Později po smrti nemocné carevny se Káťa a Alexandr stávají manželi. (Roman Albach)

NinadeL

Žádná Sissi V., ale Káťa, die ungekrönte Kaiserin. Vidíte ten rozdíl? ;) Francouzský film s německo-rakouskou Schneiderovou v roli Jekatěriny Michajlovny Dolgoruké, morganatické manželky ruského cara Alexandra II. Nikolajeviče. Toho sehrál Curd Jürgens, proslavený zejména adaptací Verneova Carského kurýra Michela Strogoffa. Jak vidno, euroasijský prostor je hodně malý. Navíc jsem to viděla italsky a francouzsky, takže už mi chyběli jen portugalské nebo norské titulky... Nádherný film, který výborně uzavřel dobrou kariéru Romy 50. let. Filmy Anděl na zemi, Krásná lhářka a tento, točila sice už po odchodu za Delonem, ale vrátila se ještě splnit staré závazky. Ještě že tak, po té jí čekal pád na dno, restart celé dosavadní práce a další (a konečný) neúspěch v Hollywoodu. Po té už nikdy nedokázala využít svůj přirozený talent a nakonec ze sebe vydřela hereckou učebnici. Nyní byla na vrcholu tehdy extrémně oblíbeného žánru kostýmních dramat, ve kterých excelovala a se kterými za pouhých šest let práce dokázala pokrýt celé jedno století (od 10. let 19. st. do 00. st. 20.). Romy dospěla z mladé dívky v ženu a tento rok se také její role odváženě lišily i ve zvoleném vzhledu. Letuška Line měla krátké blond mikádo, Fanny Emmetsrieder byla dlouhovlasá blondýna a konečně Káťa uhrančivá tmavovláska. Je velkým paradoxem, že se Schneiderová za vyloženě bouřlivých událostí zřekla nových dílů Sissi, ale kdyby řekla ano, stejně by byla točila příběh nepříliš vzdálený tomuto. Příběh Káťy počíná v roce 1865 a končí carovou smrtí roku 1881. Takže stejnou etapu bychom sledovali se stárnousí Alžbětou Bavorskou. Nedočkali bychom se, pravda, tolika chtivých atentátníků a počátků socialismu, ale koncem 19. st. to šlechta neměla snadné nikde. ()

• Spolupráce Romy Schneider s Curdem Jürgensem pro ni musela být splněným snem, protože ho poprvé potkala už při své první návštěvě Hollywoodu - a tehdy si zapsala nadšenou vzpomínku do svého deníku. (NinadeL)