Maliarka a zlodej

• Česko Malířka a zloděj (viac)

Drogovo závislý Karl-Bertil tvrdí, že si nepamätá, prečo maliarke Barbore Kysilkovej vystavené diela ukradol ani čo s nimi potom urobil. Zločin ale ľutuje a na popud autorky súhlasí, že jej bude stáť modelom pre ďaľší portrét. Umelecká spolupráca oboch zvláštnym zpôsobom zblíži. Dávajú jeden druhému nahliadňuť do tienistých zákutí svojej minulosti. Film ukazuje udalosti striedavo z dvojitej perspektívy, pričom k niektorým sa vracia spätne, aby ho prerozprával očami toho druhého. Výsledná maľba tak sprostredkováva miestami temné ale dojímavé prelínanie dvoch zdanlivo nesúrodých osudov. (ASFK)

Rimsy

Formálně by se snadno mohlo jednat o tradiční časosběrný dokument, v němž filmař v náhodných intervalech navštěvuje své hrdiny. Ree však má do sebraného materiálu propsal i zjevný cit pro dramatický oblouk, a tak se nebojí využít flashbacků či převyprávění týchž událostí z různých úhlů pohledu. Co se v první chvíli jeví jako nejasné a zkratkovité, se později většinou dočká smysluplného vysvětlení. Toto vyznění podtrhuje i silný konec, nabízející až nečekanou osudovost a optimismem prosycenou bázeň vůči životu. Více zde. ()

Marze

Tento premyslivy dokument popisuje nepravdepodobny svazek mezi kriminalnikem a jeho obeti. Je to pravdiva kriminalni pohadka se zvraty, zlomenym srdcem, selhanim, chvileni lasky,nadeji. o odpusteni. Některé Češky mají podivný vstupní filtr na muže, jeden jako druhý. Norske vezeni vypada luxusne. ()

Arsenal83

Umelecký i emotívny zážitok. Nie celkom pre mňa, ale inak zaujímavý pohľad na feťáka, ľudskú trosku, a jeho prerod alebo pokus o prerod. Inak keby nórske basy videli utečenci, tak by šli rovno tam niečo spáchať. To je lepšie než hotel. ()

rikitiki

Jakkoliv na mě některé bezeslovné scény působily zdlouhavě, je to dokument, který ve mně dlouho dozníval. Jako hyperrealistické obrazy hlavní protagonistky. Na obraze vidíš chcíplou labuť v rákosí, je namalovaná perfektně, přesně až doslovně, proč se tedy zjevnému obrázku vůbec věnovat a prohlížet si ho? Protože v divákovi probouzí mnohem víc, než co na první pohled vidí. Je krásná, trochu znepokojivá, ten obrázek v tobě začne propojovat nitky různých spojení a významů, zadře se ti pod kůži.... I hlavní hrdinové dokumentu jsou na první pohled jednoznační, až klišé - trochu šíblá a umanutá malířka bez peněz a zlodějská smažka. Jenomže nic není tak očividné, jak to vidíme. Pozvolný dokument nás provádí střípky jejich konverzace i bezeslovné komunikace, která se složí do mnohem pestřejšího obrazu, než se prvně jeví. ____ Nemám zájem pátrat, nakolik bylo jejich chování podřízeno dokumentu. I tak je jasné, že ze stovek hodin natočeného materiálu si autoři museli vybrat to, co vyhovovalo jejich záměrům a jiný autor by z toho složil zas jiný portrét. Ale to, co ve finále vidíme, mě uchvátilo. Je to portrét dvou lidí, jejich interakce, jejich snah a jejich traumat a má mnohem větší vypovídající hodnotu, než jen vyprávění o jedné krádeži a nezvyklém přátelství. Protože je to všeobecně platné, všichni máme nějaké rány a všichni bychom na ně chtěli najít lék. Zároveň jde o příběh o umění a jeho síle, o možnosti komunikovat se zdánlivě zcela odlišnými lidmi. A nadto je to neskutečně optimistické vyprávění. Kupodivu. ()

Othello

Když do norského vězení vejde René a po roce z něj odejde Charlie Hunnam, tak si myslím, že moc argumentů proti severskému vězeňskému systému dohromady nedáme. ()

Krt.Ek

Kronika jednoho (zrodem) nepravděpodobného přátelství, u kterého do poslední chvíle není jasné, komu toto přátelství více prospívá, kdo z něj nemanipulativně(!) více těží, komu dává křídla - neblouzněte mi zde tedy něco o stockholmském syndromu, to fakt vypadá jinak! Nicméně, pominu-li, že mně The Painter and the Thief (2020) vrátilo víru v lidský rod (ryzímu přátelství mezi mužem a ženou a mezi příslušníky dvou národů nic nebrání, možnost druhé i třetí životní šance existuje), jedná se o výborně natočený dokument, Benjmanin Ree má fakt talent. Když si vezmeme, nakolik se mu povedlo vyhmátnout silný příběh a - neopouštěje konvence dokumentárního filmu - se formálně přiblížit standardům hraného filmu (dramatický oblouk, flashbacky, paralelní pohledy na tutéž situaci), zaslouží si pro svou tvorbu být dále sledován. A ano, přiznávám, pátou hvězdičku přihazuju za českou stopu, lhostejno, zda se Barbora Kysilková stále identifkuje jako Česka, stačí mně vědět, že z naší krajiny vycházejí talentovaní umělci, se srdcem na pravém místě! 85 % ()

Lischai

Byť je to časosběr, tak je rozkročený jen přes pár let, takže v celku působí tak nějak... skromně. Na rozdíl třeba od věcí Heleny Třeštíkové nebudete mít ten pocit antické tragédie, kdy se před vámi otevře cizí život v délce - tohle je spíš zpráva o několika podivných letech, kdy se protnuly osudy dvou lidí. Hodně se mi líbilo, že film spoustu věcí nepojmenuje přímo, ale tak nějak na vás mrkne, že je to přesně tak, jak čekáte. V jednu chvíli si třeba říkáte: "Ty vole, kámo, ten její manžel je s tím vším v pohodě?" A pak cut na manžela, jak se tváří tak nějak všelijak, a vede rozvláčný hovor o podstatě vztahu a vy prostě cítíte, že s tím není ani trochu v pohodě. Ale obejde se to bez nějakého přímého pojmenování, což na mě působilo hodně svěže. A teda taky je to celé reklama na život v Norsku, protože jak poznamenal kamarád: "Ty vole, to jejich vězení vypadá líp než moje koleje v Bratislavě." ()

Aljak

Zaujímavá konfrontácia zlodeja Karla a okradnutej umelkyne Barbory, ktorých spojil jeden zúfalý čin Karla. Kto by to bol čakal, že z toho napokon môže vzniknúť priateľstvo? Barbora sa pre Karla stala akýmsi anjelom a mal skutočne šťastie v nešťastí, že narazil na takú milú a zhovievavú bytosť. Karl bol svojim spôsobom dobrák, akurát sa dostal do akejsi špirály, odkiaľ nie a nie ujsť. Barbora sa mi zdala tak trochu naivná, a vôbec sa nečudujem, že jej priateľ na ňu žiarlil. Čo sa týka dokumentu, bolo to celkom zaujímavé, akurát si myslím, že z tohto mohli pokojne spraviť aj hraný film, keďže epická línia tu bola lepšia ako u mnohých kúskov, ktoré sa dočkali klasického filmového spracovania. 3* ()

Fifer

Ten dokument funguje zejména díky osobě malířky B. Kysilkové, která jej táhne. Táhne jej svým uměním a svojí osobností. Tím, že se nebojí odkrýt před kamerou. Takže se jí podaří dostat Bertila z ulity a odhalit jej také. Krásný a citlivý dokument. ()

MFloyd

Velmi netradiční příběh. Malířka i zloděj není o krádeži, ale o nalezení vztahu dvou na první pohled úplně odlišných lidí. Zloděje je vám po chvíli líto, jelikož vidíte, že má život dost nahnutý a vlastně neví, jak se svými vnitřními démony bojovat. U malířky je to také komplikované, jen vám to film neservíruje okamžitě, ale nechá vás velmi pomalu nasávat její příběh. Závěr filmu je skvělý a vlastně až překvapivě happyendový, tedy o to dojemnější. Nicméně bych měl jedinou výtku a to pomalejší tempo i na celkem krátkou stopáž. Je tu spoustu scén, které začínaly budovat očekávání v nový zvrat/posun, po kterých přijdou scény, které jsou vyplňující, ale nijak neposunují příběh. Jsem ale s dokumentem ve výsledku víc než spokojen, protože když si ho v hlavě zpětně celý prolítnu, je mi vnitřně dobře :) ()

blondboss

Tento hraný dokument vo mne vyvolal rozporuplné pocity, či už vo vzťahu k hlavným hrdinom, ale zároveň aj k ich vzťahu. Trošku som nechápal logiku ich správania a prišlo mi to minimálne zo strany maliarky dosť naivné. Naopak zlodejovi som to akosi celé neuveril. Neviem, akosi ma to nedostalo. 60 % ()

KofiAnnan

Okouzlující!!! Něco tak krásně komplexního, uměleckého a bolavého jsem ještě na dokumentárním plátně neviděla. Není třeba slov, film mluví sám za sebe. ()

koci

Do jaké míry se můžou sblížit česká malířka a norský kriminálník, který ukradl její drahý, velkolepý obraz... samozřejmě je to lákavý pro českýho diváka, ale atraktivní to podle mě je i pro fanoušky dokumentů a charakterových studií. Náturou bejvám skeptik a na iluze o upřímnosti doku forem mě neužije, ale jednou za čas se člověk nějaký emoci odevzdá a táhne to s ní až k titulkům i přes všchny ty střihy, hudbu a gesta a další volby - a musim říct, že když záběr po čtvrt hodině zůstal tak dlouho na Bertilově reakci, uvěřil sem mu. Smetlo mě to a po chvíli bojůvek s obezřetností, která varovala, že teď už to půjde jen pomalu z kopečka, tasil film další a další drobný překvapení v podobě informací, struktury a třeba i final shotu, takže na konci sem mohl bejt šťastnej, protože celek tý úvodní náloži dostál. Ale všechny ty kecy stranou, prostě se mi líbí, jak jsou lidi fascinující pavouci a co v nich, mezi nima, a potom zase v nich, vzniká. ()

Parisienne09

Snad nejlepší dokument, jaký jsem viděla. Velkou zásluhu na tom samozřejmě má život sám ve formě příběhu dvou lidí, který jim „život napsal“. Ovšem technicky i střihem výborné! A pro společnost v naší české kotlině bude určitě názorné vidět, že se problémy dají uchopit z různých stran, zejména a pro některé našince možná nepochopitelně jemně a pozitivně. Scény z norského vězení ve mě vyvolávaly klid a posléze až touhu po takovém téměř meditačním pobytu. Mají pravdu Norové, člověk, aby dokázal napravit své chyby, musí nejdřív najít sám sebe. ()