Jumbo

Francúzsko / Belgicko / Luxembursko, 2020, 93 min

Stydlivá a podivínská Jeanne žije v domácnosti se svou matkou a pracuje v nedalekém zábavním parku, který zbožňuje už od dětství. Jejím koníčkem je skládání modelů pouťových atrakcí a svůj skromný domov na předměstí plní blýskavým osvětlením a suvenýry z parku.V jejím zvláštním, ale vcelku klidném životě se toho moc neděje. Tedy až do chvíle, kdy se poprvé zamiluje. Ke zděšení své matky i okolí se předmětem jejího zájmu stane nová centrifuga, kterou pojmenuje Jumbo. Pro Jeanne tak začne léto plné snění, vášně i ztřeštěného počínání. Jak tahle neobvyklá romance může skončit? Dozvíte se ve snímku, který měl premiéru na Sundance a z Berlinale si odvezl cenu Guilde Film Preiss. (Mezipatra)

Azurose

Výborný film o lásce, nepochopení a jinakosti. Naprosto chápu, že se mnoha lidem snímek líbit nebude, a to hned z několika důvodů. Hlavní protagonistka si prochází těžkým obdobím, přičemž se ji nedostane podpory ani pochopení. Její vztah ke kolotoči Jumbovi je velice bizarní, ale nepůsobí groteskně, k čemuž by nebylo zas tak snadné spadnout. Celý příběh funguje velice dobře a je vidět, že spolupráce se ženou, která se vdala za Eiffelovku příběhu jen pomohla. Film si na nic nehraje, nesnaží se divákům nic vnutit a divák si z něj sám vezme, co potřebuje. Moc mile mě potěšila práce s mystičností, kterou Jumbo, ale i protagonistka nesli. Uznávám, že film je povedenou prací všech složek a vyloženě doporučuji ho zhlédnout v kině, máte-li možnost. ()

Disk

Noémie Merlant je absolutně výborná, to bez debat. Ale bizarní příběh o tom, jak se mladá dívka zamiluje do centrifugy, bohužel úplně nefunguje. Důvodem je hlavně skutečnost, že se bere příliš vážně. Chybí tomu nadhled. Na druhou stranu zaujme audiovizuální složka, především v nočních scénách. Ovšem vážný tón je tu opravdu na škodu. ()