Vitajte v Čečensku

(festivalový názov)
  • Česko Vítejte v Čečensku (viac)

Dokument Vítejte v Čečensku sleduje skupinu aktivistů, kteří riskují své životy, zatímco se staví proti systémovému pronásledování lidí podezřelých z homosexuální orientace v represivním Čečensku, autonomní republice Ruské federace. V roce 2017 zavedl tyranský vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov nekompromisní politiku „očištění čečenské krve“ vůči členům LGBT komunity a dohlížel na vládou řízenou kampaň zaměřenou na jejich perzekuci, mučení a popravu. Bez pomoci Kremlu a za nečinného přihlížení zbytku světa aktivisté berou záležitosti plně do svých rukou. David France ve svém novém dokumentu využívá neobvyklého přístupu k anonymitě, aby odhalil tato zvěrstva a vyprávěl příběh skupiny neuvěřitelných lidí, kteří bojují proti prvotnímu zlu (HBO Europe)

Dudek

Mrazivé svědectví o skutcích, nad kterými zůstává rozum stát. K základnímu sdělení by zcela určitě stačila i kratší stopáž, nicméně nic těžkého na zhlédnutí to není. Delší stopáž zde také napomáhá vytvořit dramatickou strukturu pro vytvoření dostatečně koherentního vyprávění nejen o dané komunitě, ale i o skupině jejich zachránců, kteří se sami dostávají do situace, kdy je potřeba žádat o azyl. Zajímavé je použití technologie nahrazení obličejů, která na mě zpočátku působila trochu mrtvolným dojmem, nakonec jsem si ale dokázal zvyknout. Sice ne natolik, aby ti obličeje nepřitahovaly pozornost, ale dostatečně na to, aby to nebylo příliš rušivým elementem. Smutný je i závěrečný dovětek týkající se Trumpovy administrativy v USA. ()

verbal

Některé státy / režimy / víry buzeranty prostě nesnášejí a potírají, jiné je mají u prdele, tedy raději lépe řečeno „netečně a indiferentně jejich parafílii ignorují, jakož i jiné společensky nezávadné deviace“, no a pak jsou tu dnes takové, které je protěžují, heterofobně privilegují a zjevně by byly nejradši, kdyby byli buzeranty či tranzistory, nejlépe černými, úplně všichni ve společnosti. A tyto provenience pak naprosto zahlcují mediální prostor třeba účelovými, tendenčními pseudodokumenty s nulovou věrohodností i průkazností, jen aby generalizovali jejich „celosvětové“ utrpení a prokázali, jak je proto třeba v „civilizované“ společnosti vyhovět jejich jakýmkoliv, byť sebehomodebilnějším požadavkům a pořádně se postarat, aby měli na lubrikantech ustláno, klidně i na úkor většiny, a že je prostě buzerantství tím nějvětším problémem moderního světa, kde se například v masivním měřítku čile obchoduje s dětmi na péčko i na orgány. Obzvláště úsměvná je tato agenda korektně sluníčkových, hystericky uřvaných bukanýrů a tranzistorů z LGBT+DDPPP (Další Deviace, Parafílie a Psychické Poruchy) v kontextu například s tím, že třetina světa chcípá, protože si nemůže dovolit qalitní lékářskou péči, ovšem jinde, v těch jakože progresivních zemích, přišijou bez mrknutí oka kdejakému zanedbatelně minoritnímu sexuálně dezorientovanému labilovi, toužícímu po sebepoškozování, kundu či čuráka na pojišťovnu, jen aby se necítil tak strašně nebinárně a diskriminovaně. Čili tu máme další nudnou a brutálně vleklou podivnost, smrdící až demagogií, ve které se na dvou čečenských princeznách, jejich vskutku otravném buzním exodu, na jedné lesbě z ruské homozáchranné muňky a na několika zjevně z kontextu vytrhaných projevů Vladimíra Homofoputina a jeho loutky Džochara Homojeda nade vši pochybnost konstatuje všeruská homogenocida. A to ani nemluvě o tom naprosto věrohodném videjku s titulkem „Pořízeno aktivistou LGBT+DDPPP“, kde v noci na samotě dva jakože homofobové propleskávají dva řiťopichy, které přistihli při muchlování v autě, a někdo je při tom asi z metru otevřeně točí na mobil. Zřejmě infiltrovaný homoagent, který předstíral, že to točí pro webové stránky „Homofob power“. „Ty, Ahmede, tu bukvu vpravo mi propleskni ještě jednou, byls moc rychlý a nestih jsem to zabrat…“. Nebo záběry, jak nějaký prudce heteroseksuální mačistický homofob prcá do prdele jakéhosi opilého homobezdomovce. Asi za trest, a aby ho ponížil, potrápil a řádně podiskriminoval! Každopádně, aby náhodou nedošlo k nějaké teplé mýlce, jednoznačně zastávám názor, že jsou to všechno v podstatě nevinné lidské bytosti, které za své parafilie určitě nemohou, stejně jako zoofilové, masochisté, fetišisté a další, a nikdo by je za jejich zpravidla neškodné seksuální libůstky rozhodně neměl mlátit, mučit, zabíjet či ostrakizovat. Ovšem privilegovat a vynášet na piedestal taky ne. A měli/y by víc používat i mozky, nejen pohlaví. Když se kupříkladu narodím a musím žít v zemi, kde se za šukání ovcí lynčuje a vraždí, přičemž si nemůžu dovolit emigrovat někam do Mumulendu, taxi přeci nenasadím beraní rohy a vlněný svetr a nevezmu svou chundelatou přítelkyni do obchoďáku, kde ji budu lascivně poplácávat po prdeli, franckovat s ní a zamilovaně pobekávat, žáno. Inu, zdejší homoklika a probuzení, tolik soucitní pseudoaltruisté už tu ten tendenční škvár řádně přebušili, tak je nejvyšší čas trochu srazit teplotu, ať nám tolik netaje ten permafrost. () (menej) (viac)

xxmartinxx

Tohle je typický případ filmu, kdy námět je natolik silný, že je člověku blbé hodnotit nízko, i když je to zpracováno nenápaditě až úmorně a trvá to 107 minut, což by u dokumentu mělo být protizákonné. Režisér je investigativní novinář a není tedy divu, že to působí jako nekonečná televizní reportáž, která je asi potřeba, ale stačila by mi asi tl;dr verze. ()

*CARNIFEX*

Provokatívna, miestami vďaka autentickým záberom, absolútne nehumánna záležitosť. Ono sa to v človeku trošku bije. Nemusíte mať pochopenie s týmito ľuďmi, no ten beztrestne extrémny nádych potláčania ľudských práv a slobôd, je skutočne zarážajúci. Samozrejme, “Welcome to Chechnya” je bezpochyby manipulatívnou záležitosťou, no ako inak sa má podať takáto myšlienka, keď nie doslova takýmto spôsobom. Ľudia reagujú jedine na “zlo”. Si predstavte, že by bol takýto dokument podaný formou nejakých “slušných pochodov” po uliciach Moskvy. 99% ľudí by mávlo rukou .. ()

Rex Mundi

Je to desivé. Smutné, bezútešné a desivé. Dejú sa podobné veci aj v Afrike, ale Afrika je iný svet. Čečensko, Ingušsko, Dagestan je zase moslimský, a ten je tiež dosť iný. Lenže skoro susedné Rusko sa len zhovievavo prizerá a "drží basu". Vždy z času na čas vidím nejaký dokument z týchto "iných svetov" a som rada, že žijem aspoň v tom svojom, hoci aj moju vlastnú krajinu to stáča chorým smerom, ale zatiaľ je to ešte dobré. Zatiaľ ešte nemučíme gejov a nezabíjame lesbičky. Verím, že tých 151 zachránených našlo lepší život v krajinách, kde je naozaj 21. storočie nielen v kalendári. ()

DJ_bart

Znepokojivý a silně děsivý dokumentární svědectví o tom, jak pro-ruský fašouni loví lidi s odlišnou sexuální orientací jen proto, aby mohli lízt дядя Putinovi hluboko do prdele. Doporučuju všem konzervativním pablbům a lidem s paranoidním pohledem na svět...... ()

marhoul

Masakr. Délka filmu je náročná, ale s ohledem na obsah ji akcepuji. Zločinci! Parchanti! Hajzlové! Duraci! A před skutečnými hrdiny smekám, až pod zem. ()

Arsenal83

No vidíte. A to sa u nás LGBT snažia tváriť, ako sú utlačovaní a že majú 68 pohlaví. U niektorých dokonca sa prelieva pohlavie zo dňa na deň a keď si oprávnene myslíte, že toto je už duševná choroba, ale nech si doma robí každý čo chce, tak ste hnusnučký homofób a idú vás ubiť gumeným dildom rovno na ulici. A pritom len tu neďaleko sú miesta, kde by všetky tieto organizácie mali pekne odísť a začať tam podsúvať svoju agendu. Že je niekto prenasledovaný za sexuálnu orientáciu je samozrejme neprípustné, ale aktivisti dúhovej handry by si mali uvedomiť, že rovnako ako Čečensko je to práve drvivá väčšina islamských krajín, kde je homosexualita ostrakizovaná. Takže čo s tým teplí slniečkári a feministky? Vítať či nevítať milióny asociálov s vierou islam? ()

kolemjdouc

asi budu za slepejše co nic nevidí jak ostatní požadují-škoda že nedali konec na začátek.Že Kanada přijala 44 utečenců ze 171.A že Trump zakázal udělovat občanství těmto lidem.Čečenci patří k nejkrutějším pouličním gangům s obchodem s drogami.Všude.Už ve filmu nesdělili jak končí neúspěšní žadatelé o azyl ,když už v té zemi jsou.Jaká je zodpovědnost mimovládek.Mám takové tuchy že gaye jen posloužili.A vzhledem k tomu ,že ani tady není diskuse nijak ve větším čísle ,tak si zřejmě všichni myslí jako já ,že to je jejich věc.Zkrátka tu chemii v hlavě mají jinak.Ať si dělají co chtějí.Je to jen a jen  jejich věc!A docela to fungovalo i za socíku.Pár jsem jich znala a měli klid.Nikdo po nich nešel.Až teď ,v poslední době ,kdy se do toho plete politika. ()

Deleatur

Svědectví to bylo opravdu mrazivé a je na místě ocenit, že se najdou lidé, kteří nejen aktivně pomáhají druhým, ale i za cenu vlastního nebezpečí. A konkrétně jmenovat Davida Istějeva, Olgu Baranovovou a Maxima Lapunova. Zvláště když se nakonec částečně vysvětlilo, co vypadalo jako problém hned od začátku: vzdali to, že to zveřejňují? "Digitální změna obličeje" taky zpočátku vypadala jen jako nepříliš dobré rozostření. Hlavně ale nejsem spokojený s tím, že ani nevysvětlili, že v Rusku se třeba situace zlepšila, ale podobná brutální videa se přece objevila už dříve tam. Trochu to vyvážily záběry na Kadyrova, který nejen bez skrupulí lhal o čistkách přímo do kamer, ale ještě před davy bezostyšně hlásal, jak Čečence "velký vůdce Putin v těžkých časech podržel". Tím asi myslel vybudování Grozného poté, co ho nechal málem srovnat se zemí. // 85% // P. S. k blbým poznámkám zdejších homofobů: rozdíl není ve vašich názorech, ale v tom, že muslimští homofobové mají doma politickou moc je promítnout do zákonů. Svoboda, co tu máme, není zásluha vaše, ale vašich politických a ideologických oponentů. V obou případech je nejvýstižnější ilustrace recenze od Facika. - "zlatá Osvětim" a "ruští komouši". A tvrdit i po zhlédnutí tohoto dokumentu, že odtamtud utíkají hlavně radikální islamisté, chce velkou zaslepenost. ()

Mrijnyk

Nehodnotím zpracování, ale především závažnost tématu a sílu svědectví. A tady se prostě jinak než plným počtem hodnotit nedá. Když se v roce 2017 objevovaly první zprávy o nezákonném zatýkání, mučení a vraždách "ze cti", kterých se v Čečensku na gayích a lesbách dopouštěl Kadyrovův diktátorský režim i jejich vlastní příbuzní, bylo to tak šokující a ve svý brutalitě a krutosti tak nepochopitelný, že měli někteří jedinci pochybnosti, jestli je to vůbec pravda. Díky tvůrcům i aktivistům za to, že existuje tenhle film, který už nemůže na pochybách nechat nikoho. I díky technologii deepfake totiž předložil takový důkazy a svědectví, před kterými nelze zavírat oči. Bohužel už nejsem tak naivní, abych si myslel, že se jednou všichni zodpovědní dostanou před soud za zločiny proti lidskosti, ale mezinárodní tlak snad díky podobným filmům do budoucna zesílí, a páchat podobná zvěrstva tak snad bude čím dál těžší. Alespoň tomu chci věřit... ()

Facik.

Za půl hodiny sem stihl dva chlapíky dělat si vzájemně dentální prohlídku jazykama aneb gastroskopie v údolí gájů na útěku. Dále jednu transku která se pokoušela zahnat točící se kabelkou nad hlavou dva tyrany. Vrchol všeho bylo "ahoj knedlíčku" na letišti. Knedlíčku zasloužíš si kudličku do krčku. Odvětím - zlatá Osvětim. Že Rusko funguje jak za krále klacka a jedinou dobrou věcí co odtud kdy přišla je vodka víme všichni. Stejně tak jako že Putin je mimozemšťan, v gulagu je to řehole ale ruku na srdce, kdo se chce dobrovolně koukat na dva teplomety co si vzájemně po kapsách nehledaji klíče od auta. Já jim to neberu, chraň bůh ale ať si tyhle zvrácený oplzlosti dělaji doma a ne na veřejnosti protože ne každý u sebe nosí pytlík na blití. Jdu si vyřídit provident abych si mohl koupit novou tv a na homouše a ruský komouše ať se dívá někdo kdo má na to žaludek ()

nemesiss

Kvalitne natočený film. Napriek tomu, že to je dokument, diváka drží až do konca a vôbec nenudí. Námet filmu si zaslúži dostatočne dych-berúce spracovanie, kedže jeho hlavnou úlohou je informovať o hroznej situácii LGBTQ+ komunity v Čečensku a žiadať o pomoc či už formou aktivizmu, ďalšieho zdieľania, finančnej pomoci alebo tlakom na príslušné orgány. Toto sa aspoň podľa mňa podarilo, a preto určite odporúčam vidieť. ()

Ja.Malachi

-ako nebude to priamo k filmu-všetka česť ludom ktorý riskujú aj svoju slobodu ,ak nie aj život za druhích....mna len udivuje že najviac za nelegálnych"imigrantov" lobujú ženy a lgbt konzumenti...a pritom 99.9% z imigrantov sú moslímy/salámisti...ako..čím tý ludia rozmýšlajú???to nevidia čo s nimi robia tam u nich???ako sa k nim chovajú?..asi nie ked to chcú mať aj tu..tak im to potom nevadí..alebo túžia práve po tom... ()

pájap

Nedela mi dobře dívat se na libajici se chlapy,nikdy neuvidím film zkrocena hora,ale diskriminace ,hlavně takhle hrozná je debilní.... ()

Fuego

Imperialista trolí - referenční příklad americké dezinformační kampaně, která pod zákrytem LGBT vlny cíleně zkresluje vnitřní politické schéma současného Ruska prostřednictvím pseudo-dokumentární formy. ()

Kabir

Za hodně zajímavé téma dávám 5*, ale filmařsky je to bída, proto jen 3*. Autoři to rozhodně neměli lehké, točilo se na všechno možné, muselo se dbát na bezpečnost těch, o kterých dokument je. Tváře prý byly pozměněné nějakým sw. Nějak mě ale nevzalo, jak to bylo celé odvyprávěné. Jakoby tam chyběla řada důležitých momentů. ()