Miss Americana

• USA Taylor Swift: Miss Americana

Taylor Swift v tomhle odhalujícím dokumentu přijme svoji roli písničkářky a zpěvačky – a ženy, která umí naplno využít sílu svého hlasu. (Netflix)

Arkagas1989

Taylor Swift rozhodně není nijak extra můj hudební šálek čaje - ostatně jako všechny tyto popiny, písničky, co se točí v rádiích znám, ale její celkovou tvorbu určitě ne. Tady ale ovšem nejde ani tak o hudbu, jako o ní jako člověka. Člověka ve své nejupřímnější a nejčistší podobě - v teplákách, doma, v náručí mamky. O tom, že showbyznys je setsakra těžká dřina, i když si to hromada z nás nemyslí - nejen fyzicky, ale především psychicky. A taky o tom, kam až může dovést holku strach z toho jak bude reagovat okolí. Porucha příjmu potravy je totiž jen vrchol žebříčku. Úspěch, oblíbenost, hrdost - to jsou věci, které byly pro Taylor hnacím motorem. Ano, stoupat se dá dlouho, ale rozhodně ne donekonečna. Taylor ale ukázala, že je především stále člověk, který ctí nějaké přirozené hodnoty, které by měl ctít každý a proto vyšla ven se svým politickým názorem. Kam to vedlo je tu hezky vidět. povedená záležitost, která je možná cíleně točená jak je, ale funguje to.Moje hodnocení: 9/10 ()

campix

Stejně tak jako kariéra Taylor Swift, tak i tenhle dokument mohl být v něčem daleko víc přimočařejší a odvážnější. Vlastně je to hodně rychlý portrét mladé (teď už popové) hvězdičky, které trvalo x-let si vlastně uvědomit, že nemusí být jenom tou hodnou tvářičkou a na všechny být hodná, ale vlastně taky trošku projevit svůj názor a využít trošku té moci, kterou díky svému statusu má. Je to takový rychlý průlet od začátků až po současnost s komentářem Taylor a jejich blízkých. Není to špatné, ale vlastně je to stejné jako Taylor. Líbivé, ale něco tomu chybí. ()

mira.l

Tvorbu Taylor Swift sleduju prakticky od jejích countryových začátků. Na tenhle dokument jsem se rád podíval, a i když ji mám pořád tak nějak "zaškatulkovanou" v přihrádce "country", zvykl jsem si na to, že dneska je prostě někde jinde. Ale dá se říct, že to dělá dobře. Její koncerty - záznamy z nich, osobně jsem žádný nenavštívil, to je vždycky dokonalá show, vybroušená do posledního detailu a pro diváka nádherná podívaná. Co je mi na ní nesmírně sympatické a má za to můj obrovský respekt a obdiv, je to, že po celou dobu svojí kariéry skládá vlastní písničky - skoro vše je její vlastní tvorba. Pro mě v tom dokumentu bylo asi nejzajímavější sledovat pasáže, kdy vznikají nové písničky a desky, tam se zdá být sama sebou. A je vidět, že za tím bude hodně velká dřina, ani ne tak fyzická jako spíš duševní. Jak už tady někdo v komentářích zmínil, svoji pozici v hudebním průmyslu si tvrdě odmakala. Myslím, že i kdyby už nic kloudného nikdy nevydala, rozhodně se nemá za co stydět, kolik zpěvaček v jejím věku mělo album na 1. místě po 6 týdnů se 4 po sobě jdoucími alby? Film mapuje kromě její hudební dráhy i její vývoj jako člověka, od té mladé naivní holky, která dělá přesně to, co se od ní chce a co ji učili až po už poněkud vyspělejší mladou ženu, která má svoje názory, stojí si za nimi a nezdráhá se za ně bojovat. Tím narážím na její vstup do politiky, který tu někteří kritizují. Taylor se dlouho snažila do politiky nemíchat. Protože jí to všichni tak radili. Nakonec se vyjádřila, a to tak, jak to cítila, já v tom nic až tak špatnýho nevidím. Že jí to nevyšlo, resp. její podpora neměla až takový účinek je věc druhá a jistě to není její vina. Jakožto celebrita první velikosti je samozřejmě terčem bulváru, i když se jí to moc nelíbí a hlavně zpočátku s tím asi neuměla moc pracovat. Já osobně jsem její excesy nějak nesledoval. Vpodstatě až teď jsem poprvé viděl ten výstup s K. Westem na předávání cen MTV v r. 2009 a o několik let později její spor s ním, když použil její jméno v textu svojí písně v ne zrovna lichotivém kontextu. Poté následovala slovní přestřelka, ze které nevyšla v očích Američanů asi zrovna vítězně. Následně řešila žalobu ze sexuálního obtěžování ze strany bývalého moderátora jisté show, ve které byla nakonec úspěšná. Poté se na rok stáhla z veřejného života, dávala se dohromady a začala pracovat na nové desce. A musím uznat, že po zhlédnutí dokumentu mi deska Reputation, se kterou jsem měl zpočátku docela problém, dává větší smysl. Ano, dokument má jisté slabiny, Taylor má jisté slabiny, ale já mám jistou slabost pro Taylor:). Takže nakonec tam těch pět dám, hlavně za ty pasáže ze studia. To mě celkem baví sledovat u kohokoliv. ()

dr.horrible

Milujem tieto dokumenty. A obzvlášť keď pojednávajú o ľuďoch, ktorí ma nezaujímajú (okrem Taylor napr. ten o tom, jak sa Kate Perry rozpadlo manželstvo, prípadne filmový Vox Lux). Pretože za a) je to pre mňa nová story, za b) môžem sa nato dívať objektívne, pokiaľ sa celý čas nerozplývam nad mojou srdcovou muzikou. A konkrétne od Taylor sa mi nikdy nepáčila žiadna pesnička. Nie je to druhom hudby; prvé dva štúdiové albumy Norah Jones, napríklad, považujem zato úplne najkrajšie, čo v tomto žánri kedy vzniklo. A nie je to ani vekom (taká Billie Eilish má každý song zapamätateľný). Asi len nie som fanúšikom nemelodickej hudby.. Bol to dobrý príbeh. Obyčajné dievča z Tennessee dobylo svet, po rokoch práce hlasom si uvedomilo, že má aj iný hlas. A Kanye je kokot. Rád sledujem, ako majú neobyčajní ľudia obyčajné problémy s láskou, kamarátmi, ľuďmi, so sebou samými. A že by väčšina z nás vymenila najlepšie priateľstvá za možnosť mať to čo ona, ich nijak neminimalizuje. Najsilnejšie bývajú práve tie momenty, keď sa musia vysporiadať s normálnymi problémami a potom to tak nejak plynule prejde do uvedomenia, resp. uvedomovania si vlastnej moci. A taká Taylor má veľkú moc. A hlavne ma ten film presvedčil, že je milý človek. Talentovaná, roztomilá, strašne krásna, mladá SPOILER! liberálka Koniec SPOILERu!, a to čo robí má zmysel. Only the Young Can Run. 85% ()

dan4815

Pocitově bych ubral na hodnocení. Co si budeme povídat, dokument je šitý na míru, je do jisté míry neupřímný a nejde příliš do hloubky. Na druhou stranu dobře ukazuje přechod z naivního dospívání do světa, kde je tlak na zpěváka příliš vysoký, kde vlastní názor je potlačován a identita budována tak, aby se nejlépe prodávala. Nicméně se naivní blbka Taylor změnila na naivní Taylor. Ačkoliv dokument neukazuje téměř nic osobního, jednu scénu jsem si velmi dobře zapamatoval - sedící Swift na pohovce se slzami v očích, kdy očekávala nějakou tu cenu za její hudební počin, a ono nejspíše nic. Chce být slavnou, ale zároveň chce, aby se k ní okolí chovalo, jako k normální holce. Na křehkou Taylor se našlo mnoho špíny a nepochopení, což z ní možná udělalo ještě více ztracenou osobu. Její mladistvé ideály vystřídala snaha po sobě něco zanechat, což s její hudbou nebude lehké. Ne, nemám nic proti její hudbě, myslím si však, že s postupně upadající slávou bude spíše vytvářet hudbu tak, jak jí cítí - pro své skalní fanoušky. A možná kvůli sexuálnímu obtěžování, nepochopení a vytrácejícímu se odkazu její osobnosti se hrne do politiky. Ano, každý může mít názor, a ano, krásně šlo vidět, jak jí její management nedoporučoval politicky adorovat jeden politický směr, ale k ní mi to nesedí. Popravdě, hvězdičky dávám za to věrné vykreslení změny jejího života. Upřímně však dodávám, že Taylor byla neupřímná, zbytečně vše dramatizovala a nechtěla diváka blíže pustit do jejího běžného života. P.S. je celkem zajímavé koukat na nával emocí, když skládá ve studiu. To je jedna z mála chvil, kdy se zdá být plně upřímná. ()

• Po zhlédnutí dokumentu se komička Nikki Glaser zpěvačce Taylor Swift veřejně omluvila na Instagramu za své komentáře, které byly použity v montáži archivních záběru, kde o Taylor a jejích kamarádkách mluvila jako „nerealisticky příliš hubených“. Taylor omluvu veřejně přijala. (hansel97)
  • Poprvé za svou kariéru je v tomto dokumentu Taylor Swift slyšena používat slovo „fuck“. (hansel97)