Zakódovaný bias

(festivalový názov)
  • Česko Digitalizovaný předsudek (festivalový názov) (viac)

Joy Buolamwini při práci na MIT učinila zvláštní objev – program na rozpoznávání tváří nedokázal identifikovat tváře tmavé barvy pleti. Její šokující objev vedl k rozpletení dalekosáhlého problému v systémech, které nás dennodenně obklopují. Mohlo by se zdát, že technologický pokrok se stroji, které dokáží posuzovat s přesností a objektivitou pro člověka nedosažitelnou, povede ke spravedlivější společnosti. Za algoritmy a databázemi, na jejichž základě stroje rozhodují, ale stále stojí člověk, kterému není cizí chybování ani zaujatost. Joy se společně s dalšími odbornicemi a odborníky na data a technologie vydává po stopách kódu, který vstupuje do všech životů, ale škodí jen některým z nás. (Academia Film Olomouc)

Harry_

První půlka je hlavně o rozpozonávání obličejů, kamerám, předsudcích, možná i rasisimu. Pro ty, kdo trochu sledují kyberbezpečnost a témata kolem toho, asi nic nového. Ale pak se objeví víc nových informací a začne to zapadat. Ukazujeme si prstem na Čínu a jejich zvrácený systém sociálního skóre, ale v USA vám algoritmus (AI) nejen nedá půjčku/hypotéku (to se děje i u nás), sleduje nákupní chování a nabízí reklamu (všeobecně známá živnost digitálních gigantů), ale vyhodí vás z práce! Když se nad tím zamyslíte, měl by i kritik GDPR uznat, že tohle evropské nařízení je přesně to, co zatím stojí mezi naším soukromím, svobodou, bezpečností a děsivým vývojem uplatňování AI a rozhodovacích algoritmů ve světě. Dokument je moderně zpracován, je tam příběh, je tam docela úspěšná mise a je tam poučení, takže podle mě všechno, co má aktivizující dokument mít. ()

rivah

Analýza a komentáře k rozpoznávání tváří kamerami - v USA, Číně i jinde. Poučné používání technologií IT k tomu účelu. ()

Jenda

Mladá programátorka zjistila, že její face-recognition kód ji nedokáže rozpoznat, pokud si nenasadí bílou masku (protože data, na kterých je rozpoznávací algoritmus "vytrénovaný", jsou převážně fotky bělochů / mužů) a rozhodne se zjistit, kde všude rasový bias ovlivňuje výsledky, které algoritmy založené na reálných datech vyplivnou. Protože programy, které pracují na datech, které odráží realitu, vydávají na realitě založené výsledky - tudíž mají tendenci znevýhodňovat menšiny. Pro mě bylo nemilé zjištění, že vám MET může dát pokutu, když projdete okolo toho jejich kamerového systému se zakrytým obličejem. Tenhle dokument by se dal spárovat i s netflixovým dokumentem "Social Dilemma," i někteří protagonisté se tu prolínají. Big Brother is watching... [Rakkautta & Anarkiaa 2020] ()

Marze

Asi nejznámější je nedávný mediální případ, kdy program na automatické nadepisování fotek, myslím od Googlu označil mladou afroameričanku žijící v politicky korektní Americe , která je podobná této vědkyni v tomto dokumentu za gorilu. Dokument má výhodu, že pojednává o málo známé oblasti a o aktuálním problému rasismu. Jak řekla tato vědkyně, může to zvýšit bezpečnost, ale také diskriminaci viz třeba "skóre občana" v Číně, kde už jsou miliony občanů s nízkým společenským skóre, kteří čelí omezení cestování apod. ()

York

Genderově nevyvážené a kromě toho si myslím, že ty algoritmy nepíší bílí muži, ale spíše Indové :-) Každopádně by mě více zajímalo, jak vznikají ty datové sady, na kterých se to učí. Ty samotné algoritmy jsou prostě jen algoritmy, nejsou dobré, ani špatné... Spíš je špatné to použití - třeba že si pojišťovny/banky vytipovávají lidi, kteří nebudou moct splácet, to bych řekl, že je hnusný... ()

56. ročník Academia Film Olomouc je tu!

56. ročník Academia Film Olomouc je tu!

27.04.2021

Festival Academia Film Olomouc se po loňském posunu na podzim vrací do svého klasického termínu na přelomu dubna a května. Na platformě watchandknow.cz tak budou mít nadšenci do filmu a vědy… (viac)