Leo Borlock (Graham Verchere) je priemerný študent na strednej škole. Dostáva slušné známky, je členom školského pochodového orchestra a ničím nevyčnieva. Všetko sa však zmení, keď stretne Stargirl Caraway (Grace VanderWaal), sebavedomú novú študentku so záľubou v ukulele. Je najprv ignorovaná a zosmiešňovaná, no kúzlom svojej osobnosti si ľudí k sebe nakoniec pritiahne. Hlavne Lea, ktorý sa pri Stargirl dostáva na horskú dráhu emócií. (Arsenal83)

silentname

Disney+ pokračuje vo svojej filmovej produkcii s filmom "Stargirl". V prvom rade poďakujem za tip na film užívateľovi Zdenka95 a teraz si o ňom poďme niečo povedať. Keď som uvidel trailer na film, tak som ostal celkom zvedavý o čo pôjde. Vyzeralo to ako klasická romantická komédia a navyše sa to robilo pod značkou Disney. Takže mi bolo jasné, že to bude celé trošku disneyfikované a nemôžem od toho čakať toľko, ako keby sme mali film od iného štúdia. Koniec koncov, chránia si svoj imidž. Takže hodnotenie zahŕňa aj to, že ide o Disney film. Pozitívne hodnotím na filme, že nie je veľmi ťažké, aby si ho človek nejako výrazne obľúbil, no chvíľku filmu trvá kým položí na stôl svoje najlepšie karty. Pôsobí to ako keby začal hrať veľmi opatrne a v druhej polke sa odrazu pustil poriadne do hry so zaujímavými momentkami. Julia Hart toho zatiaľ na konte moc nemá a jej minuloročný "Fast Color" ma síce príjemne potešil, no nevidel som v jej réžii nič také výnimočné, čo by nejako stálo za zmienku. V tomto filme je to podobné. Až na jednu výnimku. A tou je Grace VanderWall ako "Stargirl". Mám pocit, že Grace tomu dala všetko čo mala. A neviem či ju Julia Hart dobre viedla, alebo sama si zvolila cestu ako dať našej hlavnej hrdinke srdce, no dokázala to vo všetkom. Myslím si, že film začne byť skutočne skvelý od jedného určitého momentu a to počas finálového zápasu vo futbale, kde Stargirl urobí jedno rozhodnutie. Od toho momentu sa začnú veci posúvať inak a fungujú veľmi dobre. A všetky scénky s ňou ma tam skutočne držia. Graham Verchere je okey ako Leo, hoci ten do toho moc energie nedal. A mal som z neho pocit, že bol často v neistote. A hoci je to aj jeho postava, tak nemám pocit, že by podal výkon, ktorý by som nejako výrazne vedel oceniť. Okrem toho sú tu momentky, ktoré podľa mňa úplne nefungujú a neviem čo si mám o nich myslieť. Napríklad Stargirl bude vybraná ako reprezentantka v rečníckej súťaži na základe reči, z ktorej ako diváci počujeme len jednu vetu. Prečo ju nenechali celú, aby nás dokázala zasiahnuť tiež? Potom sú momentky, kedy Leo absolútne nechápe o čo ide a pritom si myslím, že mu to muselo byť úplne jasné. Okrem toho miestami film dosť tlačí na pílu vo svojom odkaze. A je to dobrý odkaz a hlavne keď sme tínedžeri, tak sa väčšinou všetci snažíme zapadnúť. Vyčnievať je skrátka divné. Ale zase je to súčasť toho, kto sme. A nemali by sme to v sebe zakopať. A je to dobrý odkaz, no film by nemusel miestami tak veľmi na neho tlačiť. To sú momenty, kedy si uvedomím, že stále pozerám Disney film. Má momentky, kedy ma skoro dokáže presvedčiť o svojej skutočnosti, no potom sa vrátime do Disney momentov. Čo sa týka hudby, tak Grace VanderWall spieva podľa mňa dobre. Ale potom miestami jej skladby dostanú viac muzikálnu podobu, a spolu s tými tancami to pôsobí trošku moc. Zase keď je sama so svojím ukulele, tak to je veľmi príjemné. Rovnako musím pochváliť, že mi film predstavil novú skvelú kapelu a mám v pláne si vypočuť toho od "BIG STAR" viac. Lebo to má srdce. Takže dobrá muzika, no mohli to nechať v tej správnej rovine. Neviem čo viac o filme povedať. Myslím si, že ak vás trailer navnadil, tak budete spokojní. Ak vás nechal chladnými, film vás nepresvedčí. A ak čakáte len obyčajný Disney film, tak miestami vás to môže príjemne prekvapiť. Celkovo som rád, že som film videl, no asi by som sa k nemu už nevrátil. Ale aj tak mi ostane v pamäti minimálne pre Grace VanderWall a Big Star. Hodnotenie: B- () (menej) (viac)

BOURQUE

„Ani na to nemáme čas, aby sme objavili sám seba. Musíme to okamžite vedieť“. Stargirl na jednej strane je klasickým (nevinným) teenage romantickým filmom, kde nenápadné spojenie medzi Stargirl a Leom je cítiť od prvého momentu. (Grace VanderWall v roli Stargirl niečo vycítila – stojí pred kamerou, začne hovoriť, alebo hrá na gitare, a pozornosť diváka hneď získa.) Na druhej strane je to však aj „známy“ príbeh o tom, že čo všetko sa môže stať, keď ste trochu iný, ako ostatný. Je škoda, že charaktery postáv sú zachytené len povrchne. V danom žánru celkom slušný tuctový doplnok od Disney Plus. P.S.: Kričanie len tak do ničoho niekedy dokáže spraviť zázraky. Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

Arsenal83

Film si môže nájsť svojho mladšieho diváka, ale pre mňa to nie je. Celý film je takmer prespievaný, ale že fakt nad 50%. Znelo to ako reklama na Grace VanderWaal, o ktorej som nikdy nepočul, ale v Amerike vyhrala nejaké tie súťaže a ceny už v dvanástich rokoch a máva vypredané koncerty. Ale to mali aj Lunetici a fanúšikom som sa nestal. Rovnako tak mi väčšinou nič nehovoria zhudobnené filmy. ()

Tsuki

Čekala jsem spíše béčkový film z Disney produkce, ale světe div se, dostalo se mi nadmíru příjemného a kvalitního filmového zážitku, který se nejen skví hudebními čísly v podání nezaměnitelné Grace VanderWaal, ale ukrývá i trochu moudrosti. Rozhodně nejde o obyčejnou pubertální love story na jedno podívání, naopak mi film v hlavě utkvěl natolik, že jsem se na něj ráda po týdnu podívala ještě jednou. A Grace VanderWaal, kterou jsem do této chvíle znala pouze jako zpěvačku, jež ve 12 letech vyhrála soutěž America's Got Talent, překvapila přirozeností a lehkostí, s jakou zahrála „Stargirl“. Skoro to působí, jako by jí tato role byla napsána přímo na tělo, ale vzhledem k tomu, že jde o film podle knižní předlohy a navíc do role byl původně zvažován někdo jiný, tak to tak samozřejmě není. Pravdou ale zůstává, že jí tato role neskutečně padla, a na to, že jde o její herecký debut, tak je skoro s podivem, jak dobrý výkon odvedla. Film je herecky, příběhově i režijně v rámci svého žánru rozhodně nadprůměrný. A v základu mi tento námět připomněl Paper Towns (ve smyslu, že se „obyčejný“ kluk zakouká do „neobyčejné“ a trochu tajemné holky), avšak směřování a téma je trochu jiné. Obecně se mi líbilo, že film vyzdvihuje nekonformitu a odvahu být sám sebou. Někomu to může přijít jako klišé, ale myslím, že v dnešním světě přeplněném různými trendy, reklamami, influencery a dalšími je mimořádně těžké se zastavit a uvědomit si, kým je člověk sám za sebe a jaké jsou jeho vlastní preference a zájmy, nezkreslené vlivem okolí. Myslím, že to ve filmu bylo skrze postavu Stargirl moc hezky podáno. Kéž by se točilo víc takových inspirativních "feel good" filmů. ~(4,4)~ ()

Aljak

Očakával som takú typickú klišé rozprávočku s bežnou schémou, a namiesto toho prišlo skutočne veľmi milé prekvapenie, ktoré som rozhodne nečakal. Film s veľkým posolstvom a skvelou pointou, ktorý má okrem iného skutočne didaktický rozmer. Áno, postava Stargirl je maximálne idealizovaná (až do nereálnych rozmerov), ale to v danom kontexte nebolo až takou prekážkou, práve naopak - ešte viac to poukázalo na morálno-etickú nevyrovnanosť dnešnej mládeže (nielen v USA, ale už aj u nás). Až na zopár prehnaných Disney maniérov to bolo skutočne milé prekvapenie. ()

• 5. března 2020 zveřejnila Grace VanderWaal píseň „Today and Tomorrow“, kterou napsala v průběhu natáčení filmu v Novém Mexiku. Režisérce Julii Hart se skladba zalíbila, jakmile ji poprvé uslyšela a okamžitě se ji rozhodla zařadit do soundtracku. (J.F.B.)
  • Film se natáčel od září do listopadu 2018 na lokacích v Novém Mexiku,  ve městech Albuquerque, Santa Fe a Truth or Consequences. Tamní Hot Springs High School představuje fiktivní Mica High School. (J.F.B.)
  • Film je natočen podle stejnojmenné knihy od Jerry Spinelliho, poprvé vydané v roce 2000. (J.F.B.)