Ada

• Česko Ada (viac)

Bezdetný manželský pár, Maria a Ingvar, žije so psom, mačkou a stádom oviec na farme kdesi na Bohom zabudnutom cípe Islandu v súlade s behom prírody. Ich život plynie v pokojnej rutine práce a odpočinku. Každý rok je o niečo lepší ako ten predchádzajúci, alebo sa v tom aspoň manželia utvrdzujú. Niečo medzi nimi ale zostáva nevyslovené, niečo bolestne chýba. Snažia sa zmieriť so stratou, na ktorú zdanlivo neexistuje liek. Divoká islandská krajina im ale nečakane ponúkne riešenie v podobe bytosti, ktorá dostane meno Ada. Je to dar, alebo prekliatie? (ASFK)

darkrobyk

Alegorické mysteriózní drama z nehostinného Islandu. Hory, pláně, studená spěchající řeka a pořádná porce tajemné mlhy, co vše zahalí a současně i cosi ukrývá. Symbolika a nejednoznačnost snímku jsou pro mne předností. Jen je třeba se naladit na správnou vlnu a pak se nechat unášet syrovým příběhem, kde smutek vystřídá štěstí, za něž stojí žít. Rapaceová zraje herecky jako víno. Stačí, když jen hledí do krajiny a pozorný divák ví, na co myslí, co prožívá. Úsměvů je pomálu, ale dýchá z nich upřímná radost. O filmu je dopředu lépe nevědět naprosto nic. Několik překvapení a závěrečný zvrat jsou pak odměnou. Ovce se ukázaly jako výborné herečky. Noční scéna v ovčíně je naprosto skvostná. Může snad něco narušit rodinnou idylu? A jak velká oběť bude za trochu štěstí? Pomalejší tempo uvítá nespěchající divák, co se do filmu rád noří. Spíše pro menšinové publikum... ()

CinemaRanger

Vzhledem k tomu, že jsem čekal (a trailer tomu i nasvědčoval) řádný psycho horor s hutnou temnou atmosférou, jako v případě jiných A24 kousků a místo toho jsem dostal velice podivnou dramedy, tak jsem zklamán. Horor připomínající scény jsou tu všehovšudy tři a zbytek je jen bizarní experiment, u kterého jsem se chvílemi musel i smát. Nejvíc ,,Adu" ubíjí její délka. Pomalé tempo mi nevadí, ale tady se velkou část stopáže opravdu nic nedělo. Měl jsem pocit, že film sleduju celou věčnost a jsem si zcela jist, že by snímek lépe obstál jako kraťas. Nebýt nádherné islandské krajiny, solidních hereckých výkonů a čekání, co z toho vlastně vzejde, vypnul bych to. ()

Marze

Obcerstvujici film s metamorfickou silou a podivnosti. Pritom je nezny dotykajici se srdce. Blazniva zapletka je zpracovana se smrtelnou vaznosti podporena vybornymi herci. Film ma nadcasovou atmosferu starodavne vesnicke pohadky. Potrebujete ale hodne trpelivosti se dokoukat do konce tohoto pomalu beziciho pribehu. A mozna pak budete mit nocni mury. Nikdo by nechtel byt napul jehne a napul clovek. ()

Goldbeater

Velmi těžko uchopitelná i popsatelná multižánrová směs, v níž nechybí silné drama mezi postavami, folklórní fantasy elementy, absurdní humor, solidní bizarnosti a taky všudypřítomná hororová zlověstnost. Rozhodně doporučuji si předem o ději filmu až tak moc nezjišťovat (nejlíp nic), překvapivé zvraty a „WTF“ momenty jsou jeho silnou devízou. Kdo se nenechá odradit značně pomalým rozjezdem, může ve finále dostat poměrně unikátní zážitek, po němž se na ovce už nikdy nebude dívat tak jako dřív. Zajímavá podívaná. [KVIFF 2021] ()

Anderton

Islandská balada je pomalá najmä preto, že ide skôr o materiál tak na hodinku, ktorý by sa hodil ako súčasť nejakého mystery hororového seriálu. Ide o celkom vydarenú moralitku, kde najskôr vôbec neviete, kam bude smerovať, postupne si ale začnete veci domýšľať. Noomi aj dvaja herci sú uspokojiví, aj to "dievčatko" a samozrejme aj pes, ovce, mačka a jedna postava, ktorá odhalí svoju identitu až na konci snímky. Ak by mal film postačujúcu hodinu a nebol by predávaný ako art (čo je pomalé, nie je automaticky vysoké umenie), tak by som išiel s hodnotením možno aj najvyššie. ()

• Autorem scénáře je Sjón Sigurdsson, islandský spisovatel a hudebník (The Sugarcubes), jehož knihy „Syn stínů“, „Měsíční svit“ a „Múza lodi Argó“ vyšly i v češtině. (Mr. Lobo)