Napätie

Zdravotnú sestru Val čaká jej prvý pracovný deň v schátranej londýnskej nemocnici Je, ale mladá a nepriebojná, preto jej hneď vrchná sestra priradí nočnú smenu. A čo horšie. Na túto noc je naplánovaná odstávka prúdu. Väčšina nemocnica je evakuovaná, zostávajú len pacienti z jednotky intenzívnej starostlivosti, ktorí by prevoz pravdepodobne neprežili a hŕstka zamestnancov. Svetlá zhasnú, nemocnicou pomaly preteká šero meniace sa v temnotu. V temnote sa skrýva desivé a neľudské zlo. A Valina nevinnosť je presne to, čo skryté zlo prebudilo. Val razom ľutuje, že na otázku, či sa bojí tmy, neodpovedala áno. (CinemArt SK)

Jaro.Krafcik

Taká hororovejšia sestra Ratchedová. Hlavná herečka velmi neprekvapila. Ani celkovo tento hororový počin, teraz neviem či to dokonca nebolo slabšie ako saw. Ale pár slušných momentov sa našlo. Aj keď ako zase poznamenal obľubený uživateľ. Tých tmavych scén bolo priveľa. Záver tiež nic moc. Neškodný priemer na ktorý by som do kinosály určite nešiel. 3* ()

Othello

Největší kouzlo The Power je v časté nejistotě, kterým úhlem právě děj sledujeme a na jaké úrovni reality se film aktuálně pohybuje. K tomu pomáhají nejen poučené postupy s dramaturgií (není to blumovský den-noc-den-noc, nýbrž jenom jedna noc), druhým plánem a hlavně podivným střihem mezi scénami (který působí tak divně, že místy se mi nedařilo odhalit, zdali je to znepokojivý záměr nebo o prostě blbej střih). Díky těmto faktorům se není problém do onoho strašidelného světa potemnělé nemocnice snadno ponořit. Na zem se bohužel divák vrací skrze několik aktuálních klišé (objeví-li se na scéně bílý muž, je zápletka prakticky uzavřena, jakkoli se snaží snímek tvářit, že nás čeká velké odhalení) a Rose Williams, která hraje naivní zdravotní sestru jak školačku v pornu. ()

Anderton

Efektný horor, ktorý by bol aj efektívny, ak by ústredná téma viac ladila s hororovým žánrom. Ono tá téma hororom je, ale nie tým v zmysle štylistických prostriedkov žánru, ale v realite. Ale ako metaforu "skrývania sa neustále v tme" bez odvahy niečo povedať sa to prijať ako výpoveď v hororovom háve dá. No a podľa mňa je The Power nakrútené skutočne skvostne, atmosféra, interiéry nemocnice aj samotná tma sú uhrančivé a občas divák ani nedýcha. Škoda, že hlavná téma je nám už od začiatku vtĺkaná do hlavy príliš explicitne a vo výsledku nás tak už nemá ani čo prekvapiť a tým pádom aj finále nezaujme tak ako výborná prvá hodina. ()

SOLOM.

Měl jsem tento film zaškatulkován ve složce „duchařiny“, jinak jsem o něm dopředu nevěděl vůbec nic. Takže jsem se pohodlně usadil a očekával další tuctovou bububu podívanou z nemocničního prostředí. Nebyl jsem moc daleko od pravdy, ale to divák musí překousnout prvních dost nezáživných cca 35-40 minut. Ty nám poslouží k letmému seznámení s nemocnicí, personálem, některými pacienty a především hlavní hrdinkou. Ta mi byla docela sympatická, bohužel zvolené tempo vyprávění už tak ne. Než se začalo vůbec něco dít, asi dvakrát jsem se přistihl, že pomalu usínám nudou.    Z jisté formy letargie mě probudily až nadpřirozené síly, které začaly poté úřadovat a celkově zlepšená atmosféra. Ponurá nemocnice, temné chodby, černý hnus na větrací mřížce, spálený plyšový pes a jakási forma „posednutí“ hlavní hrdinky. Začalo to mít mírné grády, dojde i na menší násilí, počet přeživších se začal zmenšovat a my pomalu ale jistě odkrýváme děsivou minulost a tajemství zdejšího personálu a celé nemocnice. Vše pak vyvrcholí v mých očích trapným závěrem, ale to je otázka vkusu. Ostatním divákům se to třeba mohlo líbit.    Na první pokus začínající režisérky to nebylo vyloženě špatné, ale chtělo to vychytat všechny mouchy, víc originality a méně „kradení odjinud“. Prostředek filmu nám nabídne několik solidních pasáží, lekacích scén i dobrou atmosféru, ale jako celek to byla dost průměrná podívaná. Představitelka hlavní role dokázala zaujmout, ale sama prostě neměla šanci to utáhnout. Na jedno podívaní dobré, ale nevím, zda si to ještě někdy pustím znovu. 50% ()

ScarPoul

Chcel by som dať viac, kvôli prostrediu a atmosfére. Hoci je podporená úplne rutinnými zvukovými efektami, ktoré tu vytvárajú to povestné stiesnenie a zlovoľnosť. Ale dobová nemocnica počas výpadkov prúdu je fajn nápad. Bohužiaľ najväčší problém filmu je hlúposť postáv a ich nelogické konanie. A od asi 40 minúty je to celkom utrpenie pozerať. Takéto filmy zvyknú zapadnúť prachom veľmi rýchlo. Pre väčšinu, ako keby ani neexistovali. ()

• Výpadky elektriny spôsobené štrajkom baníkov odkazujú na skutočné udalosti, kedy britský premiér Edwarda Heathe oznámil 13. decembra 1973 opatrenie, ktorým zaviedol "pre nepotrebné podniky" tzv. "3-dňový pracovný týždeň", čo sa uplatnilo od 31. decembra 1973 a malo za cieľ znížiť komerčnú spotrebu elektriny. To viedlo k štrajku baníkov, ktorý zabránil dodávkam uhlia do elektrární. Vláda síce zapojila alternatívne zdroje, ale väčšina domácností a oblastí v celom Spojenom kráľovstve v tomto období nestále zažívala viacero výpadkov elektriny. Opatrenie bolo zrušené 7. marca 1974. (Arsenal83)
  • Film bol natáčaný v Bawdsey, Suffolk v lete 2021. (Arsenal83)