Epilog lásky

• Veľká Británia After Love (viac)
Veľká Británia, 2020, 89 min (Alternatívna 86 min)

Šedesátnice Mary Hussainová (Joanna Scanlanová) si užívá poklidného života se svým manželem. Milovaný Ahmed, kvůli němuž konvertovala k islámu a prožila s ním mnoho šťastných let, však náhle zemře. Den po pohřbu Mary zjistí, že vedl tajný život pouhých třicet kilometrů od jejich domova v Doveru, na druhé straně kanálu La Manche v Calais. Šokující objev ji přiměje, aby se tam vydala a pokusila se najít odpovědi. Bojuje však s nejasným pocitem vlastní identity a prázdnoty. Její úporná snaha všemu porozumět má překvapivé důsledky.... (Cinemax)

Renfield

Něco, co úplně změní pohled na toho, kterého Mary znala nejlépe, alespoň měla ten pocit. Jenže ona ani ta změna pohledu nemá dlouhého trvání, čím více času tráví s Geneviève a Solomonem, tím více přemýšlí a poznává svého muže. Aby to ve druhé polovině mohlo být zase naopak. Zásadní ve filmu je samozřejmě otázka víry. Mělo smysl konvertovat? Jak mohl a proč vedl druhý život? U této otázky je několik momentů, v nichž Mary přemýšlí nad svým zevnějškem, tedy, film jde opravdu do hloubky. Což neplatí pouze u ní, každá z postav tu má své problémy, každá je výborně napsaná. Ovšem právě Mary je zdaleka nejlépe zahraná, Joanna Scanlan v mnoha scénách dokáže mluvit pohledem. Těch silných scén je opravdu mnoho, bohatě však stačí, když zmíním pouhé čekání na ten moment, v němž se Geneviève se Solomonem dozví pravdu. Napětí by se dalo krájet, přitom tak "obyčejné" téma. 80% ()

jedna_vrana

Joanna Scanlan ako Mary Hussain mi nakoniec učarovala. Pamätala som si ju z  jediného filmu – Dievča s perlou. Tentokrát to bola iná úloha. Komorná, tichá, pokojná, veľa nerozpráva. Film je o smútku, žiarlivosti a nakoniec súcite, a to všetko s minimom dialógov. Nemáte sa do postáv vcítiť, ale nakoniec pochopiť ich konanie a postoje, nie je podmienkou, aby ste s nimi súhlasili. Dokonca mi neprekážal ani patetický záver filmu. Zrelá dráma pre zrelých dospelých. ()

Tosi

Pomalej a tichej příběh, až skoro meditativní, ale o to víc má času vtáhnout si diváka do utrpení hlavní hrdinky. Na to, že celej film je o smutku, působí nevtíravě a slušně, i když by se nektěrý scény daly pěkně vyhrotit. Nebyl to bohužel úplně můj šálek čaje, tak dám jen silný tři pecky, ale věřím, že ženský publikum půjde vejš. ()

kolemjdouc

příběhů na tohle téma - jiná .další žena v posteli zadaného muže.bylo natočeno moře.Tenhle mi přijde jako velmi zdařile zpracovaný.Je soustředěn nejvíce na Mary a její postupné smíření se se situací.v jádru šlo o to aby se asi vypíchlo mateřství které jí bylo osudem odepřeno a přitom by byla velmi dobrá matka.Mě se opravdu ten příběh líbil.Bez zbytečných přidaných scén a patosu ()

angel74

Dojemné a emocionálně bohaté komorní drama plyne celkem nevzrušeně až do okamžiku, kdy hlavní postava přesvědčivě ztvárněná Joannou Scanlan už nevydrží nápor emocí a prozradí své sokyni v lásce velmi bolestné tajemství... Myslím, že český název Epilog lásky nemohl být zvolen lépe. Jen málokdy se totiž povede dvěma slovy tak dokonale vystihnout podstatu filmu jako v tomto případě. (80%) ()