Přímý přenos slavnostního vyhlášení desátého jubilejního ročníku cen udělovaných předními českými filmovými kritiky a publicisty. Ti ocení nejlepší celovečerní hrané i dokumentární filmy roku 2019, ale také herecké výkony nebo mistrovství v různých filmařských profesích. Moderátory večera pořádaného Sdružením českých filmových kritiků budou tentokrát Anna Polívková a Miroslav Hanuš. Nebude chybět ucelený přehled o dění v české kinematografii v uplynulém roce. Těšit se můžeme i na zajímavě zpracovaná tři témata, jedním z nich jsou filmové adaptace knih, které patří k výraznému trendu české kinematografie posledních let. Dále pak téma 30 let svobodné kinematografie a stále populární současný český seriál. Předávat ocenění budou jako obvykle přední osobnosti kulturního a společenského života. Výtvarná koncepce každoročně podporuje a doplňuje obsah daného večera i jeho elegantní pojetí. V souladu s tradicí se bude slavnostní večer konat opět v Divadle Archa. (Česká televize)

honajz2

Nějak nevím, jak to ohodnotit. Miroslava Hanuše mám rád, vážím si ho, ale jako moderátor podle mě zrovna nejlepší nebyl. Každopádně pobavit dokázal a rozhodně líp, než loňské duo Plodková/Havelka, které kromě nepovedených vtipů na téma rovnoprávnosti žen a mužů neměla absolutně nic jiného. Co se týče cen, z oceněných filmů chci vidět všechny, ale zatím jsem neviděl ani jeden, každopádně jsem rád, že všechny ceny nepobral jeden nebo dva filmy, jako se to stává u Českých lvů a že cenu dostalo víc filmů. Osobně jsem rád, že Bohdan Karásek má cenu a doufám, že mě ten jeho film nezklame a jsem rád i za cenu pro Schmitzera, jelikož si ho jako herec dost vážím. Jestli si tu cenu fakt zasloužili nemůžu ale říct, připomínám, ty filmy jsem neviděl, tak to tak prosím berte. A překvapilo mě, jak málo cen získalo Nabarevné ptáče po tom velkém hypu, ale asi to všechno pobere na Českých lvech. Rozhodně by mě to nepřekvapilo. Nakonec dám asi slabé 3*, sice to pořád není ono, ale pochybuji, že se u Českých lvů dočkám lepšího přenosu. ()

castor

Na Staříky i Vlastníky se těším. Obecně to byl večer tvůrců, kteří překvapili vydařenou hranou celovečerní prvotinou. Lecčemu pomohla i „jiná“ atmosféra, za což je na místě poděkovat netradičnímu moderátorovi (pohotový i rozjímající Hanuš). Obecně jsem rád, když se někdo nebojí zaexperimentovat (předtím vsadili na uvolněné duo Plodková a Havelka). Ceny kritiky oslavily svůj desátý ročník i třicetiletí svobodné tvorby speciální anketou. Asi bych to (logicky) poskládal jinak a některé tituly mi tam chyběly, ale triumf Koljy se dal tak nějak očekávat. ()

Adam Bernau

Hanušova práce rukou a vlastně celého těla připomíná střídavě Krytona a Spejbla. (Má frak, takže..) I přes ne zrovna výrazný projev byl fajn a průběžně se mu dokonce dařilo být vtipný. Každopádně lepší než Kopta na Českých lvech. S některými předavači cen to tedy bylo podstatně horší. Pokud jde o věc samu, tak něčemu s názvem "Ceny české filmové kritiky" jsem bezvýhradně věřil, dokud se nezačalo odhalovat, co všechno "česká filmová kritika" řadí mezi 10 nejlepších českých filmů posledních 30 let (i když samozřejmě dík za Kouř a některé další). Když jsem se dověděl, že tím úplně nejlepším je Kolja, už jem ani nechtěl vědět, který je nejlepší letos a šel jsem raději spat. Jak praví klasik: To jste se asi úplně posrali, ne? ()

kajas

Standardní slavnostní večer bohužel poznamenal naprosto tristní moderátorský výkon Miroslava Hanuše, který měl sice frak, ale na schopnosti a vtip tradičního dua Havelka + Plodková neměl ani náhodou. Líbila se mi ale anketa kritiků o nejlepší film porevoluční kinematografie (i když bych žebříček sama poskládala jinak). No, slabá záplata. ()

PollyJean

Dívala jsem se jen kvůli oblíbenému Mir. Hanušovi, ale i ten mírně zklamal, některé jeho repliky byly spíše matné a do prázdna. Nutno ale uznat, že předávači mu to moc neulehčovali. Skutečnost, že čeští filmoví kritici vyberou jako nejlepší český film třicetiletí Kolju, jsem nicméně doteď nerozdýchala. Kdyby v takové anketě hlasovali třeba čtenáři idnesu nebo i zdejší přispěvatelé, tak se to dá pochopit, ale profesionálové, co maji filmu fakt rozumět? Nechápu. ()