Čierne okuliare

• Česko Černé brýle (viac)

V takmer vyľudnenom letnom Ríme, uprostred hypnotického zatmenia Slnka, sa záhadný sériový vrah začne zameriavať na luxusné prostitútky. Diana je jednou z nich. V zúfalej snahe uniknúť sa stane obeťou vážnej autonehody, po ktorej oslepne. Po dlhej rehabilitácii sa Diana dozvie, že jediným ďalším preživším nehody je dieťa čínskeho pôvodu menom Chin, ktoré po nehode osirelo, a rozhodne sa oň postarať. Obaja pochádzajú z odlišného kultúrneho prostredia, ale spája ich zvláštne puto, ktoré im umožňuje brániť sa pred túžbou sériového vraha po pomste. Po desaťročnej prestávke sa Dario Argento vracia k réžii s filmom, v ktorom sa mieša atmosféra talianskeho "gialla" pulp fiction z jeho ranej tvorby s legendárnym nádychom hororu, tentoraz však s dávkou ostrej irónie. Čierne okuliare sú bezhlavým útekom medzi mestom a vidiekom, filmom, ktorý skúma sociálny konflikt medzi bohatými mestskými časťami a čínskou štvrťou v Ríme. Majstrov pohľad premieňa túto nočnú moru na čistú geometriu a triedny boj na metafyzickú architektúru pripomínajúcu Antonioniho. (Film Europe)

Gorehound

Jednu hviezdičku si ešte nechám, kvôli starým nesmrteľným flákom, ale mal som pokušenie pridať ju už kvôli nádhernému pulzujúcemu atmosférickému soundtracku s ozvenami Goblins, alebo kvôli prvej, čiste praktickej, a poriadnej gore scéne. Potom sa to trochu spomalí a ku koncu je ďalšia parádna pocta podobným gore scénam zo Suspirie, alebo Fulciho The Beyond, ale zatiaľ nás príbeh pekne vcucne, zžijeme sa s postavami a vychutnanáme si skvelý, sebavedomý dej s napinavou poslednou štvrtinou. Ako celok to vôbec nenudí, nie je to len pripomienka starých titánskych čias, ale film obstojí aj sám o sebe. Hlavná hrdinka je sexy a sympatická, súcitite s ňou, keď príde o zrak, je skvelo a civilne zahratá, funguje aj jej chémia s čínskym chlapcom. Asiu som síce spoznal až neskôr, ale takisto si svoju rolu odviedla sympaticky a presvedčivo. Killer síce mohol byť lepší, ale zasa je asi poplatný modernej dobe, všetkého schopný a vo vzťahu k hlavnej hrdinke ho budete nenávidieť. Je to výborne nakrútené, síce nie tak artisticky a farebne ako v minulosti, ale krásne plynulo, naväzujúco, vťahujúco. A som nesmierne rád, že sa film obišiel aj bez CGI, utiahol to na napätí, postavách a geniálnom soundtracku. Bravo, maestro, chýbali ste nám a chceme viac! ()

Psychor

Věk nezastavíte. Samozřejmě existují vzácné výjimky typu Ridleyho Scotta, který naopak kráčí s duchem ke kreativitě, ale v drtivé většině případů přináší proces stárnutí klesající mentální výkonnost a s tím související kvalitativní úpadek tvorby. V případě Argenta se bohužel jedná o volný pád. Troufám si tvrdit, že Occhiali neri vůbec nelze považovat za giallo film, jelikož zde zcela absentuje prvek tajemství (vrah je nám dosti předvídatelným způsobem představen po deseti minutách). O atmosféře ani nemluvě. Giallo snímky se vyznačují bohatým vizuálním obsahem, kdy je využíváno barevných akcentů, optických efektů, fetišistických detailů či třeba rafinovaných úhlů pohledu kamery, avšak u Occhiali neri bych za stylisticky vyvedenou označil asi jen úvodní sekvenci zatmění Slunce. Jinak na filmu opravdu není co chválit. Spíše bych ještě mohl lamentovat nad topornými hereckými výkony a místy neskrývanou hloupostí scénáře, kdy Argentovi kupříkladu nedochází rozdíl mezi vodícím a služebním psem. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Occhiali neri uděluji jednu slabší hvězdu. ()

*CARNIFEX*

Pre mňa je Argento jeden z najpreceňovanejších, hororových tvorcov. Natočil tak dva-3 slušné snímky v rámci žánru, pričom tie dosahovali úspech pred viac ako 3O rokmi. Za mňa je zaseknutý v čase. Hudba tradične solídna, gore ešte ako tak, no všetko ostatné je tak Dario-vsky svojské, že len zriedka komu jeho spôsob práce zapasuje. Je mi to fakt ľúto, ale tieto jeho námeto-dejové gialla stoja fakt za hovno .. ()

giallo

Asi již poslední giallo tečka za plodnou a úspěšnou tvorbou tohoto velkého tvůrce. Bohužel, ne moc povedená a je mi to docela líto, protože si jeho poslední kousek zasloužil o něco lepší péči než jeho předposlední giallo, průměrné Giallo. Začátek filmu přitom vypadá nadějně (trochu mi připomenul úvod jiného žánrového filmu Macchie Solari). Hned poté nástup maskovaného zabijáka podpořeného slušným soundtrackem, trochu krve, představení hlavní hrdinky proč ne...Ale čím více se dále příběh rozvijí, tím více dostává logika na prdel (sledování telefonu neexistuje, cvičený pes jako zabiják, zpomalená policajtka, hadi ve vodě - wtf? atd.). Škoda, velká škoda. V kontextu Argentovi předchozí tvorby si myslím, že by se mohly více docenit jeho předešlé filmy, které jsou dle mého názoru velmi podhodnocené:  Non ho sonno, Trauma a hlavně pak:  La terza madre. Díky moc za všechny filmy maestro! ()

Kudly4

Argenta, nemám vůbec nakoukaného, přiznám se, že tenhle Horor, je první, co jsem teď od něho viděl. No, přeci jen, je jeho tvorba už z doby minulé a ani k jednomu, jsem se prostě (prozatím) nedostal, ale tyhle Černé brýle, nejsou vůbec špatným Hororem. Od samého začátku, mě to drželo hezky v napětí, Italská šťabajzna Ilenia, je skvělá, byla radost se na ní dívat - ukáže se v celé své kráse. Vražd, je tady sice opravdu pramálo, snad jediná krvavější, byla hned ta úvodní (ocelové lanko) a pak došlo na nějakou krev až v závěru (nóó hodný pejskem pocééém), ale nějak mi to tady nevadilo, film má jiné silné stránky. Musím pochválit  výbornou hudbu, v jedné scéně doslova hraje techno, to jsem docela čuměl a skvělá byla právě i atmosféra celého snímku. Pro někoho nuda, já jsem si to ale nečekaně dost užil. Slabší čtyři. (145. hodnocení) ()

9. ročník Be2Can startuje už tuto středu!

9. ročník Be2Can startuje už tuto středu!

03.10.2022

Už tuto středu začíná Be2Can v 34 kinech po celém Česku! Zahajovacím filmem bude stejně jako v letošním Cannes zombie komedie Poslední střih od Michela Hazanaviciuse. 9. ročník přehlídky… (viac)