Kalifát

• Česko Chalífát (viac)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvorcovia:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (viac)

Blížiaci sa útok militantného Islamského štátu na Švédsko spojí niekoľko žien: matku v prekérnej situácii, odvážnu študentku a ambicióznu policajtku. (RTVS)

Rocky88

Encyklopedická ukázka gradace až do poslední minuty, doslova. Ač byl rozjezd (= první díl) nepříliš výrazný kvůli nutnosti představit množství postav a život, který žijí, s přibývající minutáží atmosféra houstla, nervozita stoupala a špatný pocit z konce ve mně stoupal. Ani nevím, jestli bylo pocitově horší koukat na zoufalou matku snažící se dostat z pekla na zemi (čti z Rakky), nebo na vymývače mozků mladých pichen ve zemi losů a Volv. PS: Už dlouho se mi nestalo, že by ve mě vzteky vřelo kvůli činu nějaký postavy z filmu/seriálu (zdravím vrchní sestru z Přeletu). ()

ledzepfan

Obrovský potenciál, utopený v trestuhodné zkratkovitosti a až absurdních náhodách posouvajících děj kupředu (když už tvůrci nevěděli jak to nakopnout dál) a řešících vypjaté situace (když se tvůrci v křečovité snaze o vybudování napínavých scén zamotali do svých vlastních sítí).. V rukou někoho svědomitějšího a důslednějšího to mohla být perla.. ()

Pethushka

Téma tak křehké, že si ho netroufám v aktuálním rozpoložení komentovat. Seriál ale rozhodně patří k hrstce nejlepších věcí, co jsem od Netflixu viděla a i kdybych musela, nevím jedinou věc, kterou bych Chalífátu vytkla. Možná bych si mohla stěžovat, že mě několikrát dostal emočně za hranu, ale s tím jsem do toho asi šla. Po všech stránkách neskutečný seriál. ()

boshke

Chvilku trvá, než se člověk v té mozaice různých postav zorientuje, ale poté začne atmosféra jaksepatří houstnout. Nejhorší je samozřejmě demagogické vymývání mozků mladých lidí, kterým se naslibují hory doly a když si oběti uvědomují, čemu se upsaly, je již přirozeně pozdě. Celé to směřuje k překvapivě schematickému "všechno dobře dopadlo", jenže... Celé je to nadmíru dobré, ale poslední epizoda to posouvá ještě o úroveň výše... 100% ()

Mr.Apache

(Reakce na komentář) Snorlax: No jo, ten katolicismus, to je svinstvo. Ale co ten evangelismus? Ten nechával čarodějnice na pokoji? A víš, že v USA je to úplně to nejhlavnější náboženství? (54 % oproti ubohým katolickým 24%)? No a třeba takový judaismus bych nakonec taky nepodceňoval. Svědectví Starého zákona mluví jasnou řečí o vyvražděných městech, genocidách a hlavách na kůlech. Jenže... Žádné z výše zmíněných náboženství už zločiny proti lidskosti oficiálně jaksi dávno nepraktikuje. Na rozdíl tedy od Islámského státu. A proto je tenhle seriál o tom, o čem je. Ne že by byl jinak nějak ohromující. Ale pořád je to v současné konkurenci lehký nadprůměr s únosným počtem epizod. ()

• Příběh je založen na skutečném případu tzv. Bethnal Green tria. Tři britské spolužačky se ve škole setkaly s náboráři džihádu a v únoru 2015 utekly z domova, aby se připojily k Islámskému státu. (MIMI.kry)
  • Na začátku epizody zazní píseň „Din Soldat“ od Albina Johnséna a Kristiny Amparo a ve 29. minutě píseň „Mahma Ti' Ool“ od Marca Ferrariho, Matta Hirta & Heshama Mohameda Abeda. (Duoscop)
  • V epizodě je zmíněn teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo v Paříži. Došlo k němu 7. ledna 2015 a vyžádal si 12 mrtvých a 10 zraněných. Důvodem útoku bylo zveřejnění karikatury proroka Mohameda. (Duoscop)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů