Drama rekonstrukce jednoho z nejznámějších zločinů britské historie, jehož pravděpodobný pachatel je stále ve vězení a svou vinu popírá. Šestidílná minisérie o vyvraždění rodiny Whiteů rekapituluje události, které se v roce 1985 odehrály na venkově v britském Essexu, když Colin Caffell přivezl šestiletá dvojčata na prázdniny k prarodičům. Zločin na statku ukazuje tragicky neprofesionální policejní vyšetřování případu, který šokoval celou Británii, pečlivě pracuje s dobovou atmosférou a na základě známých informací uvěřitelně buduje klíčové charaktery. Jako každý dobře zpracovaný true crime titul je Zločin na statku nejen průvodcem tragickou historií jedné rodiny, ale celou výsečí britské společnosti v 80. letech. (Serial Killer)

Vajonek

V rámci festivalu Serial Killer jsem viděla první dva díly a už se nemůžu dočkat, až bude minisérie někde online ke zhlédnutí (s českými titulky) nebo ji budou dávat v TV. Má to výbornou dobovou atmosféru anglického venkova, která vás prakticky ihned pohltí, jednotlivé střípky událostí se postupně skládají dohromady a přestože je brzy celkem jasné, kdo asi bude vrahem, chcete objevit i ty další kousky skládačky a pochopit, co přesně a proč se stalo. A když ještě navíc víte, že je seriál natočený podle skutečné události (já osobně jsem doposud o ní tedy nic nevěděla), napětí a zvědavost se ještě stupňují... EDIT 29. 11. 2021 - obsahuje SPOILERY. Tak jsem si konečně zopákla první dva díly a prakticky na jeden zátah dojela zbytek. I když jsem si s postupujícími díly říkala, že je to možná trochu moc natahované a taky jsem čím dál častěji nadávala nad těmi kiksy a doslova až tupostí části policie, pořád platí, co jsem uváděla po zhlédnutí začátku, pořád považuji tento počin za kvalitní napínavou krimi, která určitě stojí za podívání. Jen tak na okraj - Jeremy Bamber byl ukázkový hnusák od samého začátku a věřím, že ty vraždy spáchal právě on. Nicméně na základě toho, co se v minisérii (nevím, jak to bylo přesně v reálu) u soudu (hlavně kvůli liknavosti policie v první fázi vyšetřování) objevilo za důkazy, bych být porotou s čistým svědomím toho chlapa rozhodně neodsoudila a překvapilo mě, že to dopadlo, jak to dopadlo. ()

warrenur

Prvy diel ma navnadil. Nenapadna, postarsia kriminalka opisujuca skutocny britsky pripad v odlahlom farmhouse pri Essexe. Myslim, ze mnohym bude takmer jasne, kam upriet svoju pozornost uz zaverom prveho dielu. Opat ma potesila rola Gemmy Whelan, (Yarry z GoT), ktoru momentalne vidame i v tretej serii Killing Eve. Zial, druha, tretia a i stvrta epizoda boli doslova "natahovane", nudne az iritujuce. Minimalne na mna tento styl neposobi prijemne. Predposledna, ale hlavne zaverecna epizoda konecne dvihnu latku aspon na uroven mnohych filmov zo sudnych sieni. Podla mojho nazoru by serii prospel mensi rozsah, alebo forma hraneho dokumentu. Nie vsetkym hereckym vykonom, zvlast predstavitelov policie, a scenaristickym kluckam som uveril. Priemer, ktory neurazi, ale rozhodne nesadne kazdemu. ()

Skeksis

Slizký, odporný, pošahaný had, pri ktorom je každému od začiatku jasné, že ide o páchateľa (teda aspoň mne). Či ním bol naozaj, pozrite sa dokonca. Výber hercov musím oceniť - britskí herci to predsa vedia. Minimálne dvaja z Hry o tróny, minimálne dvaja hrali detektívov už predtým, a jeden slizský, odporný, ofrnelý, arogantný gej, ktorého som nikdy predtým nevidela (možno hral tiež v Hre o tróny, lebo tam hrali asi všetci), a ktorému by som s radosťou rozkopala ksicht. A zopár mŕtvol, samozrejme. No, keby sme toto hodili do jedného vreca a poriadne s ním zatriasli, prežil by iba jeden - páchateľ. Čiže výsledok by bol taký, ako som očakávala. Všetci vedia, ako sa to skončilo (ak si to vygúglia), takže prekvapujúci bol akurát iba postup policajtov - zanedbali veľa vecí, rozbehlo sa to až potom, ako jedného z nich upozornila príbuzná obetí. ()

Chrustyn

Seriál funkční jako rekonstrukce jednoho opravdu brutálního případu i jako plnohodnotná detektivka o pátrání po vrahovi, přestože to od začátku vypadá na jasný a jednoduchý případ. Napínavé velice dobře natočené a pokud by jedna zásadní postava nebyla ultimátně slizká od první minuty, bylo by to ještě lepší a překvapivější. ()

filmmovier

Další povedená detektivní britská minisérie, o které jsem až do její premiéry netušil, že existuje. A bylo by škoda, kdybych o ní netušil dál. Tenhle seriál, tentokrát od ITV a podle skutečné události (o které jsem taky nic netušil, ale u které je pachatel jasný už od začátku) je skutečně povedený. Zpracování, obsazení, scénář... zklamání prostě není možné. Jistě, existují i lepší seriály a minisérie tohoto typu, tvůrci White House Farm se ale nemají za co stydět, protože i tohle je povedená dramatická podívaná. Velmi zajímavá a dostatečně napínavá a přitažlivá. Za mě spokojenost. 75%. ()

• Režisér Paul Whittington o výbere domu pre stvárnenie vrážd: "Dom, ktorý sme použili na zobrazenie oného domu z farmy, sme vybrali pre jeho prostredie vo vidieckom Essexe, jeho izoláciu a krásu. Tiež rozhodujúce pre výber tohto domu bolo pre nás vnútorné usporiadanie tohto domu, ktoré bolo veľmi podobné pôvodnému domu samotnému." (Arsenal83)
  • I když se skutečné vraždy odehrály ve vesnici Tolleshunt D'Arcy, tak se na tomto místě nenatáčelo. Celé natáčení probíhalo v anglickém hrabství Essex, které se nachází ve východní Anglii. Mnoho scén bylo natočeno v malé vesnici Roxwell poblíž města Chelmsford, zejména v hospodě Chequers Inn. Natáčení probíhalo také v Bourtree Cottage a ve vesnici Goldhanger, která leží poblíž města Maldon. (Trajektt)
  • Scény súdneho procesu boli nakrútené v tej istej budove súdu, na ktorej sa konal skutočný súd, na Korunnom súde v Chelmsforde. (Arsenal83)