Nenávist

(študentský film)
všetky plagáty

Snímek, jenž byl uváděn v distribuci se snímky Hlídač dynamitu a Stopy, pro Studio FAMU natočil Hynek Bočan. Je nejtěžší doba okupace. Po atentátu na říšského protektora Heydricha hlásí veřejný rozhlas neustále jména lidí zatčených pro "schvalování" tohoto činu. Tři rozesmátí studenti upoutají pozornost konfidenta a tan vyslechne vtip o nejpracovitějším německém národě, který s jedním volem zoral celou Evropu. Udavač na vypravěče okamžitě upozorní gestapo a Vašek, jeden ze studentů, je zatčen. Jeho dva spolužáci to oznámí Vaškovu otci. Ušlápnutý a opatrný úředník pan Babánek se kvůli synovi odhodlá jít do sídla gestapa. Poníženě tam omlouvá synovu klukovinu a prosí o shovívavost. Za několik dní dostane úřední vyrozumění - účet za synovu popravu a zpopelnění. A Babánkův strach se změní v nenávist a touhu po pomstě... (oficiálny text distribútora)

Fifer

Čekal jsem od Bočana daleko víc. Jistě, atmosféra válečné Prahy je zachycena skvěle, ale ten příběh. V podstatě nese příběh jediné poselství, ne nepodobné akčním filmům hollywoodské produkce: Zabili mi milovanou osobu, jdu je zabít. Nějak nechápu, co se nám tím autor snažil říci. Že by: Pomsti se? Po půlroce se mi to rozleželo, bylo by nespravedlivé kritizovat Bočana, je to Drdův patetismus, ne jeho, Bočan dělal co mohl a za prostoduchost příběhu nemůže. ()

• Snímek byl v distribuci uveden spolu s filmy Hlídač dynamitu (1960) a Stopy (1960) pod společným názvem Hlídač dynamitu. Zdroj: Český hraný film 1945-1960, NFA 2001. (ČSFD)