Smrť obchodného cestujúceho

(TV film)
  • Československo Smrt obchodního cestujícího (viac)

V roce 1984 exceloval herec Dustin Hoffman v hlavní roli kritikou uznávané obnovené broadwayské premiéry nejslavnější divadelní hry Arthura Millera s názvem Smrt obchodního cestujícího, ověnčené Pulitzerovou cenou. O rok později zazářil Hoffman i většina dalších členů hereckého obsazení v této filmové verzi. Hoffman hraje hlavní roli Willyho Lomana, stárnoucího obchodního cestujícího, který kvůli své nastupující senilitě přijde o práci a je nyní nucen vyžít z almužen od svého kamaráda Charleyho (Charles Durning). Willyho celoživotní iluze o tom, že úspěch a sláva čekají na něj i jeho rodinu za rohem, je nenávratně otřesena a on uvažuje o sebevraždě. Zatímco přemítá o svém životě i promarněných příležitostech svých synů Biffa (John Malkovich) a Happyho (Stephen Lang), Willy konečně stane tváří v tvář nepříjemným pravdám o obou svých synech, především pak o Biffovi, někdejším sportovci, z něhož se stal kleptoman. Jedna z nejlepších zfilmovaných verzí Millerova klíčového díla Smrt obchodního cestujícího z roku 1985 získala několik cen včetně Zlatého glóbu a Emmy za Hoffmanův výkon. (Cinemax)

tomtomtoma

Smrt obchodního cestujícího je trefnou diagnózou amerického snu, a ten znamená "vzor demokracie a svobody". Počátkem byla divadelní hra amerického dramatika Arthura Millera z roku 1949, Volker Schlöndorff potom chytře využil broadwayskou produkci z roku 1984 i se stěžejními herci pro televizní stanici CBS. Americký sen je ve hře obnažován do úzkostlivé bolesti deziluze nitra. Vzletnými slovy se americký ideál ohání demokracií, svobodou, právem a rovností, ve skutečnosti jde o úspěch, prosperitu. Honba za "štěstím" se opírá o spotřebu, pop-kulturu a individualismus v jeho kvazipodobě a kvazipochopení. Iluze pro dosažení uznání se urputněji drží svých představ a předhazovaných vzorců, ale s tím nikdy není schopna dosáhnout svého osvobození, ani překonat vlastní omezenost. Výsledkem jsou úzkosti a pocit selhání, deziluze všehomíru je rázem absolutní a nepřekonatelná. Hlavní postavou televizního filmu je William 'Willy' Loman (velmi dobrý Dustin Hoffman), obchodní cestující v počátcích senilního věku, když už nedokáže vyplnit ani ty nejzákladnější finanční potřeby života. Realita se mísí se vzpomínkami a iluzemi, aby se do svého posledního dechu držel svých představ úspěchu i za cenu překrucování skutečnosti. Druhým vrcholem jest Biff Loman (pozoruhodný John Malkovich), nejstarší Willyho syn, který nikdy nedosáhl představ otcových úspěchů, byť přelomovým okamžikem života byla ta nekompromisní konfrontace s iluzí. Hlavní ženskou postavou je Linda Loman (dobrá Kate Reid), Willyho manželka, dokonalá žena, která za mužem stojí v životním ideálu dobrého i zlého. Ale také je nepřekonatelnou překážkou rozevření křídel a jiného postupu. Významnou postavou je Harold 'Happy' Loman (zajímavý Stephen Lang), Willyho mladší synek. Vytvořil si svůj dokonalý svět představ a iluzí, nutný pro vzorový úspěch. Z dalších rolí: Lomanův soused, úspěšný ve svém životě a živobytí Charley (Charles Durning), Willyho starší bratr s africkým diamantovým úspěchem Ben (Louis Zorich), syn Charleye, Biffův kamarád z mládí i mladý úspěšný právník Bernard (David Chandler), Willyho bostonská slabůstka (Kathryn Rossetter), Willyho šéf bez sentimentu k minulosti Howard Wagner (Jon Polito), nebo mladá a atraktivní žíňka z restaurace Forsythe (Linda Kozlowski). Televizní filmová inscenace Smrt obchodního cestujícího je dokonalou diagnózou amerického snu v honbě za štěstím ve znamení úspěchu, prosperity a uznání. Rozkošný kousek! ()

LEATHERFAC

Tak tohle šlo tak nějak úplně mimo mě, od začátku do konce. A to mám oba dva herce velice rád...ale prostě neee. Doba, tahle rodina i jejich pohled na svět a všechny jejich plky - naprosto bez zájmu. Neviděl jsem jiné provedení, ale předpokládám, že to bude už předlohou. Nevím proč je tahle hra tak přeceňovaná. ()

nascendi

Po dlhej dobe opäť jeden veľký zážitok. Ten zážitok má meno Dustin Hoffman. Videl som s ním 22 filmov a vo viacerých z nich zažiaril svojim majstrovstvom. Bezprostredne po zhliadnutí filmu si myslím, že práve toto bola jeho životná úloha. Hral v nej aj v divadle a podarilo sa mu ju vycizelovať do dokonalosti, akú dosahoval Biff pri leštení jeho auta. Z diela Arthura Millera poznám iba Mustangov, ale aj keby nenapísal nič viac, budem sa skláňať pred jeho majstrovstvom. Režiséra Volkera Schlöndorffa nepoznám vôbec, ale po záverečných titulkoch som presvedčený, že svojmu remeslu rozumie. Ešte dlho mi pobežia v hlave obrazy z filmu, v ktorom sa silený americký optimizmus značky Keep Smiling mení na desivý škleb. ()

Pohrobek

Snít svůj sen. Ten krásný American Dream. Mít svoji práci, kde si vás všichni váží. Být respektovanou a oblíbenou osobností na všech frontách. Být otcem dvou krásných, silných, úspěšných synů, kteří dělají rodnému jménu všechnu čest. A mít slavný pohřeb, na nějž přijedou stovky kolegů i zákazníků, kteří pro vás budou ještě týdny truchlit. Tomu se říká ideál nejen amerického života naší naší doby. Existuje ale vůbec něco takového? Mistrovství Dustina Hoffmana takřka a capella, divadelně zrežírované - o to hutnější a citlivější. Schlöndorff své práci rozumí a rozhodně se nebojí experimentovat. ()

Šakalík

Původně jsem to hodnotil pouze třemi hvězdami, ale když mi ani po týdnu nešel tenhle film z hlavy, musel jsem přece jenom přidat. Předně je tenhle film jedno velké galapředstavení mimořádného hereckého talentu Dustina Hoffmana a když mu navíc stejně zdatně sekunduje mladičký John Malkovich, nelze tenhle snímek po umělecké stránce hodnotit jinak než v superlativech. Jenomže především zpočátku se to neskutečně táhne a hlavně ta Hoffmanova postava mi lezla tou svou naivitou a sebeklamem STRAŠNĚ na nervy. Ke konci filmu jsem už zuřivě poskakoval v křesle a křičel na obrazovku: "Proboha živého, probuď se už konečně!". Jenomže ono nic. Manželka a starší syn se tvářili, že tatíček má ve všem pravdu, i když věděli své, a jediný Malkovich měl odvahu to říct svému otci do očí, čímž vypukla okamžitě hádka. No je to každopádně pro diváka těžké pokoukání (jako ostatně většina Hoffmanových filmů). Mimořádná herecká kreativita všech zúčastněných zaručuje nezapomenutelný zážitek, který ale pro svou náročnost nejspíš nebudu chtít jen tak zopakovat. ()