Počasí: Meteorologické dobrodružství

(TV film)
  • Česko Dobrodružství meteorologie (viac)
Francúzsko, 2019, 90 min (Alternatívna 52 min)

Globální klimatické změny a s nimi související častější živelní katastrofy vyžadují důkladnější zkoumání meteorologických jevů i vyspělejší přístroje a vybavení. Vědci se soustřeďují na to, aby poskytli co nejpřesnější předpovědi počasí, bez nichž bychom se v současné době už neobešli... Meteorologie prošla během několika posledních dekád velkým pokrokem. Aby mohli předložit co nejpřesnější předpověď počasí, vědci neustále posílají na oběžnou dráhu další nové satelity, vynalézají ještě sofistikovanější počítačové modely, zkrátka podnikají čím dál více kroků. Dnešní předpovědi počasí na příštích 24 hodin jsou na 95 % přesné. A pravděpodobnost, že se vyplní třídenní předpovědi, je slušných 80 %. Předpověď počasí je součástí našeho každodenního života, ale přestože patří k nejoblíbenějším a nejsledovanějším televizním programům, zůstává tento obor veřejnosti naprosto neznámý. Jak vědci předpovídají počasí a jak se každoročně zlepšují a zpřesňují jejich předpovědi? Jak nám pomáhají vyhýbat se menším i velkým katastrofám? Tento dokumentární film se odehrává od Japonska až po přes Namibii. Zachycuje hurikány ve Střední Americe i středozemní bouře. Zavítá na palubu meteorologických lodí a letadel, dokonce i do nitra stanic, odkud vylétají satelity. Sledujte jedinečný pohled do zákulisí největších, právě probíhajících misí s jasným cílem: předpovědět co nejpřesněji, jaké nás čeká počasí. (TV Prima)