Krátkometrážní komedie břeclavských tvůrců Dušana Hanuše a Jakuba Hotaře pojednávající o tom, jak by to vypadalo, kdyby neexistovaly události 17. listopadu 1989. Jedná se o sci-fi komedii s pohádkovými prvky. Ačkoliv snímek samotný není politicky angažovaný, jeho obsah se dotýká tématu demokracie a pohrává si s myšlenkou, zda se nesvoboda nemůže vrátit. V hlavní roli Pavel Nový, město Břeclav a téma sametové revoluce. (Toclawer)

honajz2

Tak nápad to nebyl špatný, oslavit 30 let od sametové revoluce filmem s tímhle nápadem, navíc po filmařské stránce je to celkem slušné a dost to oživila přítomnost Pavla Nového. Škoda jen, že je to taková nuda a že to působí strašně naivně. Ona by ta alternativní historie mohla být dost zajímavá, ale tady je to využito maximálně tak, že by to o 30 let později bez sametové revoluce vypadalo úplně stejně, jako tehdy, ale ani trochu jinak. Vždyť to přímo vybízí k tolika nápadům, kterých to mohlo být plné, ale místo toho tu ani žádné nejsou. Navíc místo toho, aby ten film byl oslavný, tak místo toho působí krapet agitačně. Ono by asi bylo těžké to natočit tak, aby to tak nepůsobilo, ale stejně by nebylo na škodu se o to víc snažit. Celkově ten film splní svůj nejprimárnější účel, ale vyšší ambice podle mě bohužel nemá. Ale zase jsem rád viděl Břeclav a bylo tu i břeclavské pivo, které mám celkem rád. Slabé 2* ()

• Titulní píseň k filmu složila skupina I.V.M. a jmenuje se „Vzpomínám“. (SONY_)
  • Film se odehrává v Břeclavi. (Toclawer)